Zachráni Bitcoin naštrbenú ekonomiku v Argentíne?

V poslednej dobe sme zažili množstvo prípadov, ako ľudia presúvali svoj majetok do Bitcoinu, keď ich vlastné ekonomiky čelili neistote. Prominentnými príkladmi sú Čína, a Venezuela. Môže sa do tohto zoznamu pridať aj Argentína, keď sa jej rúca mena aj akciové trhy?

Akciové trhy a mena zažili prudký pokles

Argentína sa znovu prebúdza do strachu finančnej krízy v plnej sile, keď jej národná mena a akciové trhy padajú nadol. Prehra prezidenta Mauricia Macriho, prekvapivý výsledok víkendových primárnych volieb, vyviedla investorov z miery a dala do pohybu výpredaj na trhoch. 

Podľa Bloombergu klesol S&P Merval Index o 48% v dolároch, čo je druhý najväčší jednodňový pokles pre hociktorú z 94 búrz, ktoré tento portál od 50-tych rokov sleduje. Strach plynie z pravdepodobnosti toho, že by sa k moci neskôr dostala protekcionistická vláda a naštrbila dôveru, ktorá bola vybudovaná s medzinárodnými trhmi.

Argentína dlhuje miliardy v zahraničných menách a obavy z toho, že by nesplatila tieto dlhy včas, začínajú vychádzať na povrch. Mimochodom tzv. swapy kreditného zlýhania teraz ukazujú, že obchodníci pripisujú 75% šancu tomu, že krajina počas nasledujúcich 5 rokov pozastaví splácanie dlhov.

Okrem toho, že sa zrútil akciový trh, peso kleslo v pondelok o viac ako 25% na rekordné minimum. Argentíne nie je ekonomický chaos cudzí a obavy z toho, že by mohli znovu nastať časy, kedy boli bežné menové kontroly, manipulácia dát a protekcionistické obchodné politiky za účelom ochrany národného priemyslu, rastú.

Obracajú sa ľudia na Bitcoin?

Vo Venezuele sa obyvatelia obrátili na Bitcoin, keď sa zrútila mena, ale deje sa to isté teraz v Argentíne? Objem LocalBitcoins postupne rastie od roku 2017, ale tento trend je globálny.

Analytik a trader Alex Krüger pripomenul, že v tejto juhoamerickej krajine, ktorá je silno naviazaná na dolár, je uvedomelosť o Bitcoine veľmi nízka. Výsledkom toho je, že BTC trh je tam veľmi malý, podľa minulotýždňovej správy Coin Dancu iba 220 000 dolárov. Krüger dodal, že objem rastie len kvôli znehodnoteniu pesa.

„Niekto by mohol poukázať na stále rastúce objemy LocalBitcoins. Avšak, objem rastie len v ARS podmienkach vďaka znehodnoteniu pesa. Objem na BItcoine postupne klesá a celkovo zaznamenal iba 23 Bitcoinov za minulý týždeň.“

Dodal, že sa tento týždeň očakáva veľký nárast, keďže sa Bitcoin stáva lepším zaistením ako americký dolár, ktorý je navyše manipulovaný Trumpovou vládou v jeho protekcionistickej snahe o obchodnú vojnu s Čínou. 

Zdroj:https://bitcoinist.com/is-bitcoin-an-option-in-argentina-as-stock-market-collapses/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart