Za jeden mesiac vybrali Rusi z bankomatov viac hotovosti ako za celý rok 2019!

Sme v recesii alebo kríze? Pomerne ľahká otázka, na ktorú sa však ťažko hľadá odpoveď. Väčšina kríz a recesii sa určuje retrospektívne na základe dát ako nezamestnanosť, HDP, situácia na finančných trhoch alebo inflácia. Avšak hneď niekoľko faktorov, ale aj dát nám už teraz poukazuje, že nie všetko je úplne v poriadku (čo si určite všetci uvedomujete). Jeden z takýchto faktorov je aj záujem verejnosti o hotovosť, ktorý rapídne stúpa. Vidno to je napríklad v Rusku.

Rusi vybrali viac hotovosti ako za celý minulý rok

Viac ako jeden bilión rublí (13,6 miliardy dolárov) bolo vybratých z ruských bankomatov za mesiac marec. Takýto obnos peňazí pritom Rusi vybrali zo svojich bankomatov za celý rok 2019, čo značí, že túžba po hotovosti je naozaj extrémne veľká.

„Ľudia sa obávajú, že počas karantény budú banky nedostupné a tak nebudú mať možnosť sa dostať ku svojim peniazom. Výbery peňazí sa dejú presne z takého istého dôvodu, kvôli ktorému ľudia vo veľkom nakupujú potraviny.“

Taký je názor Denisa Poryvaya, analytika pre banku Raiffeisen v Moskve. S jeho názorom súhlasil aj prezident Ruska Vladimír Putin, ktorý však ľudí upokojuje a snaží sa zabrániť hromadnej panike. Tá by v najhorších prípadoch vedela spôsobiť bank run, ktorý by mohol položiť nejednu finančnú inštitúciu. Takýto scenár sme videli napríklad počas Finančnej krízy 2007- 2008.

Avšak tento veľký dopyt nastal až potom, čo práve Putin zaviedol daň na výber sumy väčšej ako 1 milión rublí. Aj napriek tomu nemôže nikto povedať, že za zvýšeným výberom hotovosti je iba toto nariadenie od prezidenta Ruska. Podobnú situáciu totižto zažíva aj USA, ktoré je svedkom najväčšieho výberu hotovosti z bánk za posledné desaťročie. Aspoň to vyplýva z dát Federal Reserve Bank of St. Louis.

Mohlo by sa vám pozdávať aj: Čínska banka hovorí, že digitálny jüan nespôsobí infláciu

Celá táto situácia sa deje aj napriek tomu, že podľa mnohých štúdii je možné koronavírus prenášať aj prostredníctvom bankoviek a hotovosti. Zástancovia kryptomien preto používajú často najmä tento argument k tomu, aby vyzdvihli kryptomeny v porovnaní s fiat menami, kedže prostredníctvom Bitcoinu alebo Etherea určite koronavírus nedostanete.

Zdroj: https://www.coindesk.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart