Whatsat: Bitcoin lightning použitý na súkromné správy.

Bitcoin lightning network môže mať využitie aj okrem rýchlejších a škálovateľnejších platieb. Minulý týždeň vývojár Lightning Labs Joost Jager odhalil nový experimentálny dôkaz jednej koncepcie: Whatsat, verziu lightningu, ktorú možno použiť na odosielanie súkromných správ.

Na rozdiel od šifrovaných aplikácií, ktoré premieňajú správy na nečitateľný skomolený text, aby ich uchránil pred zvedavými očami, neexistuje žiaden centrálny subjekt, ktorý by používateľom zabránil v používaní siete posielať správy.

Jager povedal CoinDesku:

„Lightning je peer-to-peer sieťou, na ktorej sa môže zúčastniť každý. Neexistuje žiaden centrálny subjekt, ktorý má konečnú právomoc rozhodovať o tom, ktorí používatelia tu môžu komunikovať.“

Súkromné správy sú v digitálnom veku horúcou témou, keďže je jednoduché zachytiť správy, ktoré nie sú šifrované. Aplikácie ako Signal a Wire poskytujú používateľom viac súkromia, ale súkromné správy sú stále ďaleko od širokého používania.

„Rád porovnávam súkromné správy a súkromné rozhovory. Môžeme to urobiť bez požiadania o povolenie,“ argumentoval Jager. „Je to taká prirodzená sloboda, že si ani neuvedomujeme, aká je dôležitá. Pretože my, ľudia, sa každý deň ďalej digitalizujeme, myslím si, že je rozumné rozšíriť túto slobodu na digitálnu doménu.“

Aplikácia Whatsat je v počiatočnom štádiu a je pre Jagera vášnivým projektom, nie niečím, na čom pracuje pre Lightning Labs.

Systém náhodných správ

Jager povedal, že k lightning paymentom bolo vždy možné pridať ďalšie údaje. Nedávna zmena špecifikácií lightningu však štandardizovala fungovanie tohto vstavaného systému správ, takže softvér lightning networku zostáva kompatibilný.

Jager spomenul, že existujú ďalšie technológie, ktoré je možné použiť na decentralizáciu zasielania správ, ale tvrdí, že v lightningu sú zabudované určité výhody, ktoré iné aplikácie nemajú.

„Lightning nie je jediný spôsob, ako to decentralizovať, ale má tú výhodu, že je to aj platobná sieť,“ uviedol. „Prevádzka akejkoľvek centralizovanej alebo decentralizovanej služby stojí peniaze a pri lightningu je jednoduché za to zaplatiť prostredníctvom každej správy.“

Pre četovacie platformy a sociálne siete je náročné dosiahnuť „sieťové efekty“, vďaka ktorým sa stávajú exponenciálne užitočnejšími, pretože ich používa viac ľudí. Ale spájanie platieb a správ môže lightningu pomôcť.

„Je to otázkou toho, koľkých [peer-to-peer] sietí sa chcete zúčastniť. Ak získate dve hlavné využitia, platby a četovanie, z jednej siete, tak to veci robí jednoduchšími,“ uviedol Jager.

Získať toľko ľudí, aby sa pripojili k takémuto projektu, by mohlo byť výzvou, tvrdil prispievateľ Bitcoin Core Sjors Provoost na Twitteri. Navrhol, aby niekto postavil „mosty“ k populárny existujúcim aplikáciám, ako je WhatsApp alebo Signal, aby si používatelia nemuseli sťahovať úplne nový program na participáciu v lightning čete.

Správy, odoslané cez lightning, sú zatiaľ zadarmo. Whatsat „sa spolieha na skutočnosť, že za neúspešnú platbu sa neúčtuje žiadny poplatok. Platba sa dostane k príjemcovi, príjemca správu vyberie a platba zlyhá,“ uviedol Jager. Ak by však on alebo iní túto myšlienku ďalej rozvíjali, je nejasné, ako sa budú poplatky za lightning vyvíjať v priebehu času.

Sieť ešte nie je vyspelá a je potrebné zistiť reálne poplatky. Teraz je ťažké odhadnúť, aké budú skutočné náklady na prevádzku v budúcnosti.

Podľa verejných údajov o sieti stoja lightning platby v súčasnosti medián 0,0001 satoshi, pričom jeden satoshi (alebo stá milióntina Bitcoinu) v súčasnosti stojí zlomok pence.

„Určite sú ľudia, ktorí sú ochotní za to zaplatiť, ale za akú cenu by to bolo úplne jasné pre takmer každého?“ pýtal sa Jager. „Predpokladajme, že priemerný používateľ pošle 30 správ denne. To predstavuje asi 1 satoshi za správu so súčasným výmenným kurzom Bitcoinu.“

To je asi dolár ročne.

„Ak lightning network dozrie na systém, ktorý dokáže trvalo zvládnuť 1 [satoshi] platbu, myslím si, že budúcnosť súkromných správ bez povolenia je na svete,“ uviedol Jager.

Zdroj:https://www.coindesk.com/how-bitcoins-lightning-can-be-used-for-private-messaging

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart