Vývoj čínskej DC/EP je v plnom prúde – bude tu digitálny yuan do jedného roka?

Na prvý pohľad sa môže všetkým kryptomenovým fanúšikom zdať, že tento rok je všetko iba o DeFi (decentralizovaných financiách), halvingu Bitcoinu a koronakríze. Samozrejme, všetky tieto udalosti a faktory veľmi výrazne ovplyvnili kryptomenový svet. Ten sa však vyvíja raketovým tempom aj v iných oblastiach. Jednou z nich je sektor CBDC (digitálnych mien centrálnych bánk), ktorý je jedným z najrýchlejšie rastúcich sektorov vôbec, čo potvrdzuje najmä Čína.

Bude DC/EP prvou digitálnou menou?

O CBDC sa zaujímajú centrálne banky po celom svete. To potvrdili aj minulý týždeň, kedy 7 centrálnych bánk vrátane FEDu, ECB alebo švédskej Riksbank vydali v spolupráci s Bank for International Settlements (Banka pre medzinárodné zúčtovanie) dokument, v ktorom zverejnili ich pohľad na tie najpodstatnejšie koncepty, výzvy alebo benefity spojené s CBDC. Rovnako však potvrdili, že to, že sa o CBDC zaujímajú, ešte neznamená, že určite takúto digitálnu menu vydajú.

Úplne iný pohľad má aktuálne Čína. Tá pracuje na svojej digitálnej mene neustále, pričom sa zdá, že tento rok spravila obrovský pokrok. Nielenže sa predstavitelia Čínskej národnej banky o tejto mene vyjadrujú oveľa častejšie, ako tomu bolo doteraz, ale takisto sú vidno pokroky aj v testovaní a implementácii tejto meny.

To najpodstatnejšie o DC/EP

DC/EP (Digital currency/electronic payment system– digitálna mena/elektronický platobný systém) je oficiálny názov digitálneho e-yuanu alebo e-renmninbi (e-RMB), ktorý má byť vydaný People´s Bank of China (Čínskou národnou bankou). Má ísť o prvú digitálnu menu centrálnej banky, ktorá bude celoplošne využívaná v krajine, pričom má (údajne) využívať blockchain technológiu a kryptografickú technológiu.

Prečítajte si tiež: Nový zákon zo Španielska prinúti investorov zverejniť svoje kryptomenové portfólio

Má sa na nej pracovať už od roku 2014, pričom práve tento rok je zatiaľ kľúčový, keďže sa prešlo od rôznych malých beta testovaní až ku širšiemu testovaniu vo viacerých provinciách. Najmä v časti Shenzhen má tento týždeň prebiehať veľké celoplošné testovanie DC/EP, v ktorom je zúčastnených až 50 000 obyvateľov tejto časti krajiny. Tí sa stali šťastnými výhercami 200 e-RMB (v hodnote približne 30 dolárov) potom, čo sa do súťaže o free e-RMB zapojilo viac ako 1,9 milióna obyvateľov. Šanca na výhru tak bola len niečo menej ako 3 %.

3. Výročie VIP SKUPINY: Neuveríte, za aké ceny sme nakupovali Ethereum v 2016…..

Ľudia, ktorí vyhrali free e-RMB, majú teraz do nedele čas na to, aby si nainštalovali svoju novú e-RMB peňaženku, na ktorej obdržia tieto digitálne meny. Následne ich môžu minúť vo viac ako 3 300 obchodoch po celej provincii, pričom ak tak nespravia do polnoci 18.októbra, o svoju výhru prídu.

DC/EP je nepochybne najrýchlejšie sa vyvíjajúcou digitálnou menou centrálnej banky. V Číne sa dokonca ozývajú už aj hlasy, ktoré tvrdia, že ak prebehne aktuálne testovanie bez problémov, tak je táto digitálna mena pripravená a môže byť postupne implementovaná do systému. S tým je ale tiež spojených niekoľko hrozieb a pochybností, ktoré rozoberieme už v zajtrajšom článku na túto tému.

Zdroje: https://www.trustnodes.com/, https://zycrypto.com/, https://forkast.news/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart