Všetko čo musíte vedieť o Infrastructure Bill a kryptomenách

Tento týždeň sme vás už v tomto článku informovali o tom, že v USA sa aktuálne rozhoduje o pomerne dôležitom zákone, ktorý má aj potenciál ovplyvniť kryptomeny. Napriek tomu, že to vôbec nie je jeho primárnou úlohou, tak Infrastructure Bill, známy tiež aj HR 3486, bol v utorok oficiálne schválený v Senáte, čo znamená, že ide následne na prerokovanie do House of Representatives. Tam sa ale žiadne veľké problémy neočakávajú a tak je pravdepodobné, že príde ku jeho odsúhlaseniu v tej istej podobe aj tam, aby bol následne už iba podpísaný prezidentom Bidenom. Pokiaľ by ale došlo presne k týmto krokom, kryptomenový sektor v USA by dostal nepeknú ranu.

V čom Infrastructure Bill škodí kryptomenám?

Najprv si iba v jednoduchosti povedzme, o čom Infrastructure Bill je. Tento návrh zákona bol vytváraný už niekoľko mesiacov, pričom má obsahovať viac ako 2 700 strán. Jeho cieľom má byť najmä vyzbieranie a prerozdelenie obrovského množstva financií najmä na podporu budovania infraštruktúry po celej krajine. Má ísť najmä o budovanie ciest, mostov či iných projektov, na ktoré by prostredníctvom tohto zákona mal byť vyzbieraný až 1 bilión dolárov (1 trillion dollars).

Vrámci tohto zákona sa ale nachádza aj nie veľmi presvedčivý jazyk, ktorý je prepojený na kryptomeny pravdepodobne tým najhorším možným spôsobom. Nejde síce o žiadne extrémne regulácie či zákazy, avšak vrámci Infrastructure Bill je problém s definíciou „brokera.“ Podľa definície, aká je v tomto návrhu zákona je totižto brokerom kryptomien úplne každý, kto nejakým spôsobom posiela kryptomeny alebo ich dostáva. Takpovediac ktokoľvek, od búrz, software vývojárov, minerov či prevádzkovateľov uzlov bude musieť spĺňať veľmi prísne pravidlá čo sa týka daňových povinností, ktoré bude musieť nahlasovať Internal Revenue Service.

Prečítajte si tiež: Kryptomeny akceptuje už aj jedna z najväčších futbalových legiend – Lionel Messi

Na a presne v tomto je hlavný problém Infrastructure Bill. Množstvo z daných entít, ktoré sú v zozname aktuálne uvádzané ako „broker“ nielenže brokermi nie sú, ale dokonca vôbec nemajú kapacity alebo dokonca právomoc na to, aby informácie pre IRS zbierali a zdieľali. Najväčší problém pritom vôbec nie je v tom, že by boli regulácie či „pravidlá“ v danom zákone nejako extra mierené proti kryptomenám. Najväčší problém je iba v tom, ako veľmi nejasne je tento zákon napísaný.

Nepomohli ani dodatky

No a práve s touto nejasnosťou sa snažilo bojovať hneď niekoľko senátorov. Medzi nimi boli napríklad Pat Toomey, Cynthia Lummis, Mark Warner, Rob Portman, Kyrsten Simena, Ron Wyden či Ted Cruz. Týchto 7 senátorov pripravilo hneď niekoľko rôznych dodatkov, či už samostatne alebo spoločne, ktorých cieľom bolo oveľa jasnejšie a presnejšie upresniť práve jazyk okolo kryptomien. Zámer bol najmä objasniť to, kto v kryptomenovom svete je broker (napríklad burza Coinbase).

Návrhov na dodatky bolo hneď niekoľko, pričom sa dlho zdalo, že najmä posledný z nich, ktorý bol predstavený v pondelok a bol podporený všetkými týmito senátormi, by mal šancu uspieť. Jediné čo bolo na to treba bolo Unanimous consent (jednohlasné schválenie). To v jednoduchosti znamená, že úplne všetci senátori sa musia zhodnúť na tom, aby bol daný dodatok pridaný do návrhu zákona.

To sa ale nestalo. Senátor Shelby nepodporil tento návrh údajne kvôli tomu, že nebol schválený jeho dodatok, ktorý bol zameraný na armádu a vojsko. Práve Shelby sa snažil navýšiť rozpočet tohto sektora o 50 miliárd dolárov, čo taktiež nebolo schválené a preto sa rozhodol daný dodatok ku kryptomenám nepodporiť. Prostredníctvom svojho Twitteru neskôr uviedol, že proti kryptomenám a danému dodatku nemá vôbec nič, avšak myslí si, že v porovnaní s armádnym rozpočtom je problém kryptomien absolútne zanedbateľný.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Iba pred niekoľkými dňami ale napríklad poukázal David Zell na Twitteri na fakt, že iba za posledných 5 rokov dostal senátor Shelby dotácie od bánk a firiem reprezentujúcich investičný sektor vo výške viac ako 870 000 dolárov. Nedá sa preto určite vylúčiť, že išlo o zámerný krok Shelbyho, ako kryptomenový dodatok neschváliť.

Čo ďalej?

Infrastructure Bill bol v utorok oficiálne schválený Senátom v pomere 69 – 30, pričom senátor Mike Rounds sa hlasovania zdržal. Znamená to tak, že aktuálne sa posunul do House of Representatives návrh v jeho pôvodnom znení, ktoré vo veľkom znevýhodňuje kryptomeny.

Napriek tomu, že ešte nemusí byť všetkému koniec, tak podľa mnohých je v aktuálnej situácii na pridanie akéhokoľvek dodatku s čistejším jazykom ohľadom kryptomien už neskoro. Šanca by síce ešte mala byť práve v House of Representatives, kde by sa mal zákon objaviť na programe približne koncom septembra, avšak očakáva sa, že príde ku jeho schváleniu v pôvodnom znení, aby sa celý proces „zbytočne nenaťahoval.“

Aj tak sa ale zdá, že si zatiaľ z toho nikto nejako extrémne neláme hlavu. Samozrejme, že ide najmä o USA, čiže z celosvetového hľadiska by sa kryptomenám nič extra nestalo. Maximálne môže prísť ku opätovnému sťahovaniu nielen minerov, ale takisto aj iných kryptomenových biznisov preč z Ameriky.

Okrem toho je ale ešte dosť ďaleko ku oficiálnemu uvedeniu tohto zákona do reality. To by sa mohlo stať najskôr v roku 2023 a teda o viac ako 15 mesiacov. A to ako všetci dobre vieme, je v kryptomenovom svete priam celá večnosť. Hoci je teda Infrastructure Bill jedným z najviac očakávaných zákonov spojených s kryptomenami, jeho skutočný dopad na kryptosvet môže byť úplne odlišný, ako sa môže teraz zdať.     

Zdroje: https://www.forbes.com, https://www.theblockcrypto.com, https://cointelegraph.com ,

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences