Vníma USA čínsky digitálny yuan ako národnú hrozbu?

O vývoji čínskej národnej digitálnej meny informujeme pravidelne. Je tomu tak preto, že táto CBDC (central bank digital currency) je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich digitálnych mien, na ktorej pracuje centrálna banka jednej z svetových veľmocí. Navyše, okrem toho, že na nej Čínska ľudová banka (People´s Bank of China) aktívne pracuje, v krajine už na viacerých miestach prebehli rôzne testovania. Ďalšie z nich sa bude konať už o dva týždne, kedy sa v meste Suzhou budú po prvý krát skúšať offline platby digitálneho yuanu. Tento vývoj pozorne sledujú nielen centrálne banky po celom svete, ale evidentne aj rôzne bezpečnostné úrady a to najmä v USA. Podľa nich môže totižto práve digitálny yuan predstavovať hrozbu pre USA.

Ohrozí digitálny yuan Ameriku?

Podľa iba nedávno zverejnených informácii, sa mal John Ratcliffe, riaditeľ Národného bezpečnostného úradu USA, kontaktovať s Jayom Claytonom, predsedom Securities and Exchanges Commission (SEC). V liste, ktorý mal byť poslaný, sa mal John Ratcliffe pozastaviť najmä nad prístupom, aký bol zvolený voči kryptomenám. Podľa neho má ísť o príliš striktný postoj, ktorý by mohol spôsobiť, že čínskym centralizovaným projektom, akým je napríklad digitálny yuan, by sa teoreticky mohlo podariť ohroziť monetárnu silu USA.

Prečítajte si tiež: Ethereum 2.0 pokračuje bez meškania – rozhodlo posledných 24 hodín!

Navyše, podľa Ratcliffa má tento prístup komplikovať rozvoj amerických kryptomenových spoločností alebo FinTech startupov, ktoré by mohli potenciálne súperiť s čínskou CBDC. Taktiež Claytonovi vyjadril aj svoje obavy o prílišný vplyv čínskych mining spoločností na celkový mining sektor v kryptomenách. Na druhú stranu, zo zverejnených informácii nebolo jasné, čo navrhol ako riešenie tohto problému.

Naopak, pri prvom probléme upozornil na to, že SEC by mal implementovať miernejšie a jednoduchšie pravidlá pre kryptomenové spoločnosti pochádzajúce z USA. Práve týmto spôsobom by sa mohol celý FinTech sektor, ale najmä jeho kryptomenové odvetvie, v tejto krajine rozbehnúť.

Zaujímavé je taktiež to, že Ratcliffe túto hrozbu vníma pomerne intenzívne, keďže Claytonovi navrhol aj možnosť stretnutia/videohovoru. Od oficiálneho zaslania listu však mali prejsť viac ako 3 týždne a podľa dostupných informácii na neho ešte predseda SEC nereagoval. Či a kedy tak spraví nie je isté, avšak už iba prístup Ratcliffa môže znamenať, že by sa postupne mohli zákony a legislatíva v USA voči kryptomenám zvoľňovať. Ak by sa tak aj naozaj stalo, tak je veľmi pravdepodobné, že by to trvalo pomerne dlhé obdobie a určite by bol kryptomenový sektor stále priveľmi regulovaný.

Zdroje: https://www.trustnodes.com/, https://www.coindesk.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart