Venezuela: Môže za znehodnotenie venezuelskej meny kryptomena Petro?

V piatok oznámil venezuelský prezident- Nicolas Maduro, nový jednotný výmenný kurz pre bolivar (mena Venezuely), ktorý je viazaný na kryptomenu Petro. Podľa nových smerníc by sa jeden Petro rovnal 60 dolárom, čo znamená, že národná mena je v podstate znehodnotená o 96%.

Spomedzi obrovských politických a ekonomických nepokojov v juhoamerickej krajine, vyhlásil venezuelský prezident rozmanité ekonomické úpravy. Socialistický vodca tvrdí, že zvýši minimálnu mzdu o viac ako 3 000 percent, zvýši sadzbu dane z príjmov právnických osôb a zvýši dotované ceny plynu.

Maduro tiež urobil ďalšie veľké oznámenie týkajúce sa národnej kryptomeny Petro. Povedal, že jeden Petro bude mať hodnotu 60 dolárov a bude zodpovedať 360 miliónom venezuelských bolivarov. Nová sadzba znamená, že jeden dolár sa bude rovnať 6 miliónom bolivarov, čo je miera, ktorá je dosť blízko čiernemu trhu. V čase vydania dekrétu, bol národný výmenný kurz centrálnej banky 248 832 bolivarov na dolár, čo znamená, že nový údaj predstavuje zhruba 96% devalváciu.

Zatiaľ čo Maduro tvrdí, že jeho “formulácie”pomáhajú krajine “zotavovať sa”, mnohí ekonómovia sa domnievajú, že plány povedú ku katastrofe. Odborníci uviedli, že nové iniciatívy len zmiernia už nízke platy, ktoré mnohí občania majú, a poukážu na to, ako zvyšovanie dane a minimálnej mzdy spôsobí, že mnohé podniky a spoločnosti budú bojovať ešte viac.

Rastúca miera inflácie je v súčasnej krajine skutočnosťou a v posledných dňoch sa stala čoraz naliehavejšou. Medzinárodný menový fond teraz verí, že inflácia vo Venezuele dosiahne v roku 2018 1 milión percent.

Nie je jasné ako presne bude venezuelská vláda uskutočňovať svoje ekonomické zmeny a či ich dokonca urobí. Mnoho odborníkov vidí len málo nádeje vo vláde, ktorá má málo peňazí, čelí sankciám v USA a má z minulosti nenaplnené záväzky voči držiteľom dlhopisov. Venezuelský prezident v apríli nariadil, aby všetky vládne inštitúcie museli prijať Petro a pokúša sa do neho vložiť svoju vieru aby zachránil bolivar. Petro sa odvtedy objavil v kontroverznej diskusii. Niektorí to považujú za nástroj na obchádzanie sankcií zo strany Spojených štátov, iní sú skeptickí o presnosti údajov o skorých predajoch virtuálnej meny.

Petro je údajne podporovaný bohatými ropnými zdrojmi národa, ale niektorí si myslia, že vláda nad ním ani nemusí mať úplnú kontrolu.

1

Teraz je ten správny čas si zvoliť kryptomeny, ktoré v budúcnosti budú stáť za to. Vďaka naším analýzam a informáciám, ktoré s vami zdieľame, vám uľahčíme rozhodovanie a pomôžeme vám na vašej ceste svetom kryptomien ? Navyše stíhate akciové ceny, ktoré platia pošas leta.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart