Veľryby nie sú zodpovedné za volatilitu

Nová štúdia výskumnej firmy blockchain Chainalysis ukazuje, že BTC veľryby nie sú zodpovedné za kolísanie cien. Štúdia skúmala 32 najväčších peňažných prostriedkov BTC, ktoré údajne predstavovali 1 milión BTC alebo okolo 6,3 miliardy USD.

BTC veľryby sú jednotlivci alebo subjekty, ktoré vlastnia veľké množstvo kryptomien a majú vplyv na volatilitu trhu. Chainalysis však ukazuje, že BTC veľryby sú rôznorodé skupiny a len asi tretina z nich sú aktívni obchodníci.
V priebehu výskumu firma rozdelila 32 peňaženiek do štyroch skupín. Najaktívnejšia kategória pozostáva z deviatich peňaženiek patriacich obchodníkom, ktorí pravidelne uskutočňujú obchody na burze. Táto skupina vlastníkov BTC riadi viac ako 332 000 mincí v hodnote viac ako 2 miliardy dolárov, ale iba jedna tretina z nich aktívne obchoduje s BTC. Väčšina týchto obchodníkov údajne vstúpila na trh v roku 2017.

Druhou skupinou sú miners (tí, čo kryptomeny ťažia) a začínajúci adoptívni pracovníci, medzi ktorých patrí 15 investorov, ktorí vlastnia celkom 332 000 mincí. Obchodná činnosť tejto skupiny je údajne “extrémne nízka”, hoci v správe sa uvádza, že mnohé z nich dosiahli významné odpredaje v rokoch 2016-2017, kedy ceny BTC vzrástli.

Medzi dve zostávajúce kategórie patria tri peňaženky “zločincov” s viac ako 125 000 mincami a hodnota aktív vo výške 790 miliónov dolárov a “stratené” peňaženky predstavujúce viac ako 212 000 mincí v hodnote približne 1,3 miliardy dolárov. Štúdia zistila, že od roku 2011 nedošlo k žiadnym transakciám v “stratených” peňaženkách.

Analýza veľrýb zistila, že nezvýšili volatilitu, pretože počas veľkých poklesov v roku 2017 a 2018 neobchodovali s BTC. Štúdia ďalej uvádza:
,,Táto aktivita dokazuje, že veľryby nepredávali Bitcoin v akejkoľvek hromadnej sume, ale skôr boli čistými prijímačmi Bitcoinu z burzových obchodov koncom roka 2016 a 2017. To naznačuje, že súhrnne nakupovali na poklesoch a boli stabilizujúcim a nie destabilizujúcim faktorom na trhu … “

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart