Vedeli ste, že každý piaty Bitcoin je pravdepodobne navždy stratený?

V súčasnosti je už v obehu viac ako 16,8 milióna Bitcoinov z celkového počtu 21 miliónov. Problémom však je, že takmer 3,8 milióna z nich je s vysokou pravdepodobnosťou nenávratne stratených. To predstavuje 22 percent zo všetkých doteraz vyťažených mincí. Môžu za to z veľkej miery hardvérové peňaženky, na ktoré si ich ľudia uložili, aby ostali v bezpečí mimo internetu. Komplikácie prichádzajú, keď ich majitelia harddisk s Bitcoinami stratia, alebo omylom vyhodia.

Práve to sa stalo britskému programátorovi Jamesovi Howellsovi, ktorý neúmyselne vyhodil disk so 7500 Bitcoinami. Získal ich pomerne skoro, takže spočiatku pre neho nemali veľkú hodnotu, keď cena Bitcoinu začala prudko stúpať, prišiel s nápadom prehľadať celú skládku, na ktorej je jeho disk už roky pod kopou odpadkov. To, čo je pri virtuálnych menách veľkou výhodou, sa stáva problémov vo chvíli, keď stratíte prístup k svojej peňaženke. K minciam sa už totiž nemáte ako dostať. Celkovo je mimo obehu (neobchoduje sa s nimi) približne päť miliónov Bitocoinov. Podľa odhadov Chainalysis môže byť až polovica z nich nadobro stratená.

A to nie je všetko. Predpokladá sa, že stratených je aj pôvodných milión Bitcoinov, ktoré vyťažil tvorca meny s pseudonymom Satoshi Nakamoto predtým, ako sa vytratil. Ďalšie straty prichádzajú aj počas bežného obchodovania. Podľa Chainalysis takto zmizli v roku 2017 dve percentá všetkých Bitcoinov. Rovnaký podiel stratených mincí pripisuje analýza aj strategickým investíciám.

 

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart