Vážne obvinenia voči Justinovi Sunovi – platí si svoju cestu na vrchol a cenzúruje konkurenciu?

Justin Sun, zakladateľ a hlavná tvár za kryptomenou TRON, býva v médiách pomerne často. Sám si na sociálnych sieťach a robustnom marketingu veľmi zakladá. Práve preto ešte minulý rok zaplatil za obed s Warrenom Buffettom až 4,57 milióna dolárov, ktorými nielen pomohol charite GLIDE, ale takisto si zaručil obed s jedným z najvplyvnejších investorov histórie, čo mu prinieslo množstvo pozornosti v médiách. Tej sa dočkal aj pri kúpe Bittorentu za 140 miliónov dolárov, pri kúpe kryptomenovej burzy Poloniex alebo pri pomerne nedávnej akvizícii blockchainovej sociálnej siete Steemit. Najmä posledná akvizícia sa nezaobišla bez výraznej negatívnej vlny zo strany odporcov, ktorí sa snažia poukázať na to, že Justin Sun a jeho TRON Foundation majú využívať nelegálne praktiky, aby sa dostali na vrchol.

Vážne obvinenia zo strany používateľov Steemit

Jedna z významných osobností na Steemite a takisto aj jeden z hlavných stakeholderov, Dan Hensley, vzniesla pomerne vážne obvinenia voči Justinovi Sunovi. Dňa 8.apríla napísal na stránke hackernoon, že Justin Sun sa mal pokúsiť uplatiť aj jeho a že na vrchu hierarchie Steemitu je teraz iba kvôli „peniazom, moci a používateľom.“

Pre portál Cointelegraph následne Dan Hensley vyjadril svoju obavu o to, čo sa Justin Sun má pokúšať docieliť s platformou Steemit. Podľa Hensleyho sa Sun pokúsil obísť zaužívané pravidlá tejto siete.

„Zhruba v polovici „voting war“ Justin Sun ešte prehrával. Avšak potom začal ponúkať zhruba 2 500 dolárov každému, kto bude podporovať jeho witnesses na Steemite. Ja vlastním dApp zvanú 3speak a Justin Sun mi ponúkol peniaze, moc a používateľov. Jediné čo od nás chcel bolo, aby sme prestali hlasovať za community witnesses a hlasovali iba za jeho witnesses. Odmietli sme. Avšak podobné praktiky využíva aj na Discorde, kde hovorí všetko, čo chcú ľudia počuť len preto, aby za neho následne hlasovali.“

Spomínaná „voting war“ (hlasovacia vojna) mala určiť 20 delegated witnesses, ktorí budú dohliadať na blockchain Steemitu. Podľa Dana Hensleyho sa tak mal Justin Sun pokúšať platiť ľuďom za to, aby hlasovali práve za witnesses, ktoré patrili Sunovi. Ak je to všetko pravda, celá táto situácia poukazuje hneď na niekoľko závažných problémov.

Môže Justin Sun dostať kryptomeny do problémov?

Prvým z nich sú samozrejme nekalé praktiky, ktorými by sa Justin Sun dostal do čela Steemitu a získal by moc nad ním rozhodovať. Už iba samotná myšlienka na to, že by sa takéto niečo pri kryptomenách podarilo, poukazuje na fakt, že kryptomenám sa nepodarí „zmeniť svet,“ ak budú v ich čele ľudia bažiaci po moci.

Druhým problémom je centralizácia. A teraz nehovoríme iba o tom, že TRON Foundation už vlastní nielen Bittorent, Poloniex a Steemit, čo je však samé o sebe na zamyslenie. Avšak centralizácia priamo na Steemite, ktorá by bola výsledkom Sunovho úsilia, by prakticky zdehonestovala Steemit samotný.

Centralizácia na Steemite, rovnako ako aj prílišná moc v rukách Justina Suna sa už odzrkadlila. Okrem toho, že nemalý počet ľudí, ktorí sa rozhodli nepodporiť Justina Suna mali vymazané príspevky, tak niekoľko z nich úplne prišlo o svoje účty. Napríklad „TheMarkyMark,“ ktorý patril medzi 20 Steemit witnesses, mal účet kompletne vymazaný potom, čo s Justinom Sunom nesúhlasil.

„Justin Sun úplne odstavil veľké množstvo užívateľov tým, že im vymazal ich komentáre a príspevky. Rovnako im odobral aj práva na akúkoľvek budúcu činnosť, čím znemožnil používať túto platformu akýmkoľvek zmysluplným spôsobom. V mojom prípade bolo vymazaných zhruba 10 000 príspevkov a komentárov za posledné 3 roky.“

Navyše má byť proces výberu financii z danej platformy aktuálne veľmi zdĺhavý. Mnoho užívateľov tak na platforme ostáva, čím iba podporujú dominanciu Justina Suna.

Prečítajte si aj: Gigant spotrebnej elektroniky HTC prináša ťažbu kryptomeny Monero (XMR) do smartfónov Exodus

Cenzúra konkurencie Steemitu

Hive, ktorý vznikol ako soft fork zo Steemitu a má fungovať presne tak, ako boli pôvodné plány pre  Steemit, je jasnou voľbou všetkých poškodených užívateľov. Okrem Dana Hensleyho a mnohých iných vplyvných witnesses zo Steemitu sa presunuli na Hive aj blockchain vývojári ako Michael Vanderberg, Steve Gerbino alebo Roadscape. Takisto viac ako 50 % všetkých aktívnych dApps na Steem blockchaine sa presunulo na Hive.

Aj kvôli sile a podpore veľkého množstva vplyvných osobností je Hive veľkou hrozbou pre Steemit (z pohľadu Steemitu). Práve preto sa tak komunita okolo Justina Suna rozhodla spraviť niečo, čo by v kryptomenovom svete nemalo mať obdobu. Akákoľvek zmienka Hivu v komentáre, príspevku alebo inej forme na platforme Steemit vedie ku vymazaniu príspevku a rovnako aj zmrazeniu účtu. Ide tak o silnú formu cenzúry, ktorá nemá vo svete kryptomien čo hľadať.

„Osobne poznám viac ako 20 používateľov, ktorých príspevky a účty boli vymazané a následne zmrazené potom, čo sa v ich príspevkoch a komentároch nachádzalo jedno slovo – Hive.“

Aj to odznelo v detailom príspevku od Dana Hensleyho. Ten sa o danom probléme pochopiteľne rozhovoril do detailov. Konkrétne screenshoty z konverzácie, v ktorej mu má Justin Sun ponúkať peniaze za hlasy však zatiaľ neukázal. Avšak už iba fakt, že všetky tieto obvinenia vzniesol vo vlastnom mene znamenajú, že situácia by mala byť taká, ako ju on popisoval. Naopak Justin Sun ani TRON Foundation sa k danému príspevku ani problémom v ňom spomenutých nevyjadrili.

Zdroj: https://cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart