V čom by blockchain mohol pomôcť hudobnému priemyslu

Ktokoľvek, kto si myslí, že Bitcoin a iné kryptomeny sú v móde len teraz, patrí do tej istej kategórie ľudí, ktorí si mysleli, že “internetový boom” bol iba v 90. rokoch. Pre tých, ktorí venujú blockchainu pozornosť, je zrejme, že do finančného priemyslu zasahujú už dávno s obrovským potenciálom narušiť niektoré staré a veľmi veľké odvetvia ako napríklad bankovníctvo, farmácia, poisťovníctvo, verejný žívot ale aj hudobný a zábavný priemysel.

Vezmime si príklad z hudobného prostredia: Ak kapela uzavrie kontrakt, a ich zmluva uvádza, že dostanú 70% z každého vyrobeného dolára, pričom produkčná spoločnosť dostane 30%, toto rozdelenie sa deje vždy, keď vstupuje do hry dolár (fiat mena), ale za predpokladu, že je to celé vykonané blockchainom a matematicky potvrdené- nemusí existovať už žiadne ďalšie spoliehanie sa na osobu, ktorá prepočítava doláre. Všetky “inteligentné zmluvy” sú vykonávané automaticky prostredníctvom blockchain reťazca.

Celá myšlienka tejto technológie je “dôvera”. Všetko je transparentné a všetko, čo sa spracúva prostredníctvom blockchainu si môže pozrieť a overiť každý, kto je v tomto reťazci. Uvedomte si tento príklad a môžete pochopiť, prečo je to blockchain taká hrozivá technológia pre takéto veľké odvetvie ako je hudba- kde sa veľa vecí odohráva za zatvorenými dverami.

Ďalším spôsobom, akým blockchain technológia ovplyvňuje hudobný priemysel, je distribúcia licenčných poplatkov na digitálnych platformách. V súčasnosti sú umelci obeťami systému. Ak chcú získať prístup k masívnym užívateľským základňam na Spotify, Apple Music, Tidal atď., Potom musia byť uzrozumení s tým, že dostanú zaplatené iba halier z dolára, aby ľudia počúvali ich hudbu. Čo zarobí umelec na týchto streamingových platformách nie je nič v porovnaní s tým, čo zarobili umelci v deväťdesiatych rokoch na predaji CD.

Jeden start-up, ktorý sa snaží tento problém riešiť pomocou technológie blockchain, sa nazýva OPUS- streamingová platforma pre umelcov, ktorí nahrávajú svoju hudbu a dostávajú 98% príjmov.
Myšlienkou OPUS-u je vyriešiť tri veľké problémy v hudobnom priemysle: podiel príjmov, cenzúru a transparentnosť. To je krása používania blockchain technológie, pretože všetky tri problémy môžu byť rýchlo vyriešené. Otázka podielu na výnosoch sa vyriešila- umelcom sa poskytlo 98% všetkých licenčných poplatkov, otázka cenzúry- moc zostáva v rukách umelcov a otázka transparentnosti- kontrakty už nemôžu skrývať peniaze od umelcov.

Technológia Blockchain zásadne zmení spôsob, akým sa podniká v odvetviach po celom svete. Budeme jej venovať zvýšenú pozornosť aj v naších ďalších článkoch a venovať sa jej vplyvu naprieč rôznymi odvetviami.

1

Priďte na prednášku do Trnavy 19.7.2018.

Vstup pre všetkých zdarma. Tešíme sa na vás. 

 

Upozornenie:

Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

This Post Has One Comment

  1. Toto už robí a je v tom pekne ďaleko s funkčnou stránkou a pripravovanou mobil appkou MUSICOIN bodka ORG. Veľmi im fandím a akurát dnes som sa zapojil do predobjednania jedného z prvých 100 kusov Volareo Smart Voice Speakera na streamovanie hudby. Príde aj s nabitým kreditom 500 MUSIC. Každý kto sa zaregistruje ako poslucháč tak aj dostane pár MC na skúšku. Som zvedavý kto bude prvý SK umelec, ktorý pochopí výhody a sa tam zaregistruje.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart