Uzatváranie finančnej medzery kryptomenami

Plytký dosah tradičných peňažných systémov na rozvíjajúcich sa trhoch znamená menší odpor novým finančným technológiám.

V detskom centre Sifa slúžia chatrče z vlnitého plechu ako triedy pre viac než 300 žiakov. Obkružujú rozsiahly priestor prašnej zeme, ktorá slúži ako detské ihrisko. Za bránami školy sa rozprestiera Gatina, jedna z najchudobnejším štvrtí Nairobi. Riaditeľ Francis Wanjala stojí v opustenej triede a sleduje telefón; práve sa naučil obchodovať s tokenmi založenými na blockchaine.

Pred štyrmi rokmi Wanjala vstúpil do experimentu a súhlasil s prijímaním a používaním takzvanej komunitnej meny – papierových kupónov, ktoré v Gatine nahrádzajú oficiálny Kenský šiling. Na začiatku riaditeľ, a každý učiteľ, dostal prídel “Gatina-pesa” v hodnote asi 400 šilingov ( 4$ ). Tie mohli potom použiť v miestnych obchodoch, ktoré sa tiež do programu zapojili.

Gatina-pesa sa teraz presúva z farebných bankoviek do kryptomeny. Tento pilotný program je financovaný Švajčiarskym projektom Bancor, ktorý riadi decentralizovanú platformu na obchodovanie s kryptomenami (Bancor vyzbieral v ICO 153 miliónov $ v roku 2017).

V Keni tento startup pracuje na dokazovaní toho, že kryptomeny sú užitočné aj na niečo iné než špekulácie, a môžu tvoriť základ finančného včlenenia a ekonomickej stimulácie najchudobnejších.

Napriek dominancii národných mien kontrolovaných centrálnymi bankami, väčšina z nás používa aj alternatívne meny, bez toho, aby sme si to uvedomovali (vernostné body, letecké míle,…). V minulosti sa objavilo viacero prípadov, kedy podniky alebo mestá vytvorili vlastné kupóny či menu, no vlády a finančné inštitúcie podobné experimenty vnímali s podozrením a zakazovali ich.

Will Ruddick sa stretol s rovnakým odporom, keď pred ôsmimi rokmi začal projekt Gatina-pesa. Po spustení Bangla-pesa v Mombase ho vláda dokonca uveznila. Gatina, Bangladesh a štyri ďalšie komunity teraz majú vlastné “pesa”, či “sarafu” (slová peniaze a mena v Svahilčine) a využíva ich viac než 1200 podnikov a škôl. Ruddick tvrdí, že tento program priniesol jasné výhody komunitám, vrátane toho, že viac detí zostáva v školách, lebo rodičia dokážu platiť školské poplatky a väčšej istoty jedla, keďže ho ľudia môžu kupovať v lokálnych obchodoch za kupóny.

Až doteraz boli tieto benefity limitované geograficky. Ľudia nemohli za Gatina-pesa nakupovať v štvrtiach Lindi a Kangemi, keďže tie používali vlastné kupóny. Ako však počet ľudí a komunít zapojených do projektu rástol, Ruddick zisťoval, ako by mohol projekt škálovať, zvýšiť likviditu a expandovať trh a ekonomický dopad. Tento rok začal spolupracovať s Bancor ako ich vedúci komunitných mien.

Keňa sa ukázala byť úrodnou pôdou pre nové peňažné technológie a prekonáva viac rozvinuté ekonomiky svojím mobilným peňažným systémom M-Pesa. Ktokoľvek s telefónom môže použiť M-Pesa na platbu čohokoľvek v Keni, búrajúc tak jednu z hlavných prekážok účasti vo formálnom finančnom systéme: milióny dospelých v Keni nemajú bankový účet. No minulý rok asi tri štvrtiny z nich mali mobilný peňažný účet.

Bancor vyvinul jednoduchú aplikáciu, ktorá prináša pohodlie M-Pesa do komplexnosti blockchainu. Inováciou, neviditeľnou pre používateľov, je Sarafu token- digitálna rezervná mena. Ten umožňuje napríklad platbu Gatina tokenmi v Lindi, pretože automaticky premieňa Gatina tokeny na Lindi tokeny.

Väčšina obyvateľov má však staré telefóny a Ruddick a tím Bancor preto vyvinuli spôsob, vďaka ktorému môžu ľudia používať digitálne tokeny vytočením kódu na akomkoľvek telefóne a nasledovaním jednoduchého textového menu.

Bancor investoval viac než 5 miliónov $ do výskumu a vývoja technológie podporujúcej Kenský projekt.

Darcovia budú môcť kupovať Sarafu tokeny a teda vkladať do siete peniaze a sledovať vďaka blockchainu ich pohyb. Prvou výmenou v Sarafu sieti bol nákup paradajky.

Tento raz bola Kenská vláda povzbudzujúcejšia. Nedávno pozvali Ruddicka, aby projekt prezentoval vládnej blockchain skupine.

Wanjala už používa digitálnu verziu tejto meny. “Uprednostňujem používanie aplikácie” povedal. “Keď sa ľudia pozerajú na papierové peniaze, niekedy ich neberú vážne.”

Zdroj: 1


Zhodnotíme pre vás kryptomeny z hľadiska fundamentov a technickej analýzy. Pridajte sa do našej VIP a my vám sľubujeme, že získate všetky informácie ako na tácke. 

Pravidelne robíme nie len technické ale aj fundamentálne analýzy. Jedna fundamentálna analýza predsavuje 4-5 strán čistého čítania, s celkovou analýzou teamu, uzavretých partnerstiev, plánov do budúcna a analýzou produktu, ktorému sa daný projekt venuje. Zakúpiť osobitne balík fundamentálnych analýz si viete TU. (Aktuálne máme 7 fundamentalných analýz menej známych mien s velkým potenciálom) 

Nepozerajte si ostatné produkty kryptotrejder. Všetko, čo chcete, už v našej VIP máte.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Pre platbu v kryptomene použite tento formulár 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart