Urýchlil COVID-19 vývoj digitálneho doláru?

Pomohol COVID-19 ku urýchlenému vývoju nových digitálnych mien centrálnych bánk? Napriek tomu, že sa aktuálne môže zdať, že koronavírus je jednou z najviac negatívnych udalostí v histórii ľudstva, množstvo odborníkov si myslí, že práve COVID-19 pomôže veľkému spektru sektorov k tomu, aby prešli akousi renesanciou. Zdravotníctvo, turizmus, cestovanie sú bezpochyby takýmito sektormi. Jedným z nich je ale aj finančný svet, ktorý mohla pandémia COVIDu-19 prinútiť k tomu, aby sa začal vo veľkom pozerať na zmenu z hotovostného systému na ten bezhotovostný. Napriek tomu, že množstvo krajín už teraz zažíva extrémny prepad v používaní hotovosti, žiadna z centrálnych bánk ešte neposkytuje svoju vlastnú digitálnu menu, ktorá by odzrkadlila dopyt po týchto menách. To sa však môže veľmi rýchlo zmeniť, keďže hneď niekoľko z nich na vývoji takýchto mien tvrdo pracuje.

Vývoj digitálneho doláru napreduje

Podľa Loretty Mester, CEO a Prezidentky Federal Reserve Bank of Cleveland je napredovanie vo vývoji digitálneho doláru aktuálne jednou z najväčších priorít pre centrálne banky USA na čele s Federal Reserve. Samotná pobočka Federal Reserve of Cleveland už mala pracovať na vývoji digitálneho doláru pred pandémiou, avšak tá celý proces urýchlila. Teraz sa má táto inštitúcia najviac sústrediť na vývoj a testovanie rôznych distribuovaných ledgerov, pričom ich cieľom je lepšie pochopiť, ako by mohol tento typ digitálnej meny poslúžiť širokej verejnosti.

Rovnako sa Loretta Mester vyjadrila, že Federal Reserve Bank of Cleveland nie je jedinou pobočkou FEDu, ktorá pracuje na vývoji digitálnej verzie amerického doláru. Bostonská pobočka napríklad dlhoročne pracuje s MIT (Massachusetts Institute of Technology) pričom pobočka zo štátu New York už dlhšie pracuje s Bank of  International Settlements (Banka pre Medzinárodné Zúčtovanie).

Napriek tomu ale stále nevyzerá reálne, že by sa FED hrnul do toho, aby takúto formu peňazí v blízkej budúcnosti implementoval. Podľa oficiálnych vyjadrení predstaviteľov FEDu má byť s digitálnym dolárom spojených niekoľko problémov, ktoré zabraňujú k jeho využívaniu v aktuálnej situácii. Z týchto vyjadrení vyplýva, že sa musí zapracovať najmä na bezpečnosti, finančnej stability, monetárnych politikách alebo celkovej trhovej štruktúre v prípade, že by malo dôjsť k implementovaniu digitálneho doláru do systému.

COVID-19 pritlačil na centrálnych bankárov

Loretta Mester taktiež potvrdila, že aktuálna pandémia určite pomohla k tomu, aby sa začalo na digitálnom doláre pracovať viac. V jej oficiálnom prejave, ktorý sa odohral ešte 23.septembra na Chicago Payments Symposium podotkla, že COVID-19 citeľne ovplyvnil platobný sektor, v ktorom musí prísť ku výrazným zmenám.

„Rozšírenie COVID-19 zvýšilo závislosť biznisov a jednotlivcov na digitálnych službách a rýchlemu spojeniu, keďže množstvo zamestnancov začalo pracovať z domovov a spotrebitelia sa obrátili na online shopping.“

Okrem toho si Loretta Mester myslí, že pokiaľ chce byť americký dolár stále stabilnou a odolnou menou voči ostatným národným menám, musí urýchlene prísť k potrebným investíciám do vývoja digitálneho doláru. Ako však sama opísala, tak v aktuálnej situácii nie je možné, aby došlo ku verdiktu o tom, ako bude digitálny dolár skutočne fungovať, keďže sa pracuje na veľkom množstve odlišných scenárov a možností toho, ako by sa mohla takáto CBDC (Central Bank Digital Currency – digitálna mena centrálnej banky) používať.

Prečítajte si tiež: Kucoin hack za 150 miliónov dolárov – čo o ňom musíte vedieť?

Podľa nej by však malo dôjsť k jednoduchému, no o to efektívnejšiemu digitálnemu doláru. Svoj návrh a postoj na túto tému pritom opísala nasledovne:

„Iné návrhy opisujú nový digitálny platobný nástroj, digitálnu hotovosť, ktorý by bol identický fyzickým menám, ktoré sú aktuálne vydávane centrálnymi bankami, ale potenciálne v digitálnej forme, bez anonymity fyzických mien.“

Tu samozrejme aj ihneď opísala, prečo by sa pravdepodobne digitálny dolár nestal priveľmi populárnou platobnou formou medzi kryptomenovými nadšencami. Tí si totižto uvedomujú najmä stratu anonymity, ktorá je pre nich veľmi dôležitá a preto sa dá predpokladať, že by digitálny dolár, alebo akákoľvek iná CBDC, nemala predstavovať veľkú konkurenciu pre existujúce kryptomeny.

Zdroje: https://dailyhodl.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart