Urýchli nová regulácia technologický pokrok alebo bude naopak brzdou pre celé odvetvie?

Od budúceho mesiaca pravdepodobne začne platiť nová regulácia z dielne FATF, ktorá bude vyžadovať tzv. “travel rule” pre väčšinu búrz a custody peňaženiek. Decentralizované burzy a peňaženky vo vlastnej správe nebudú predmetom týchto nových pravidiel. Ak máš privátne klúče, máš Bitcoin.

Ale ak si myslíte, že medzivládne štandardy organizácie Financial Action Task Force (FATF) budú brzdou pre krypto ekosystém, premýšľajte znova. Určite to, čo sa očakáva v budúcom mesiaci, vyvine tlak na programátorov, aby urýchlili prácu na tzv. non custodial peňaženkách a iných nástrojoch, ktoré uľahčia koncovým užívateľom priame transakcie mimo regulovaných sprostredkovateľov.

Nové pravidlá, ktoré pravdepodobne vstúpia do platnosti už budúci mesiac, budú vyžadovať od búrz a subjektov, ktoré spravujú kryptomeny klientov, aby získali identifikačné údaje od obidvoch strán pri transakcii predtým, ako ju povolia na svojich platformách.

Nový regulačný prístup by mal fungovať podobne ako „travel rule – cestovné pravidlo“ pre korešpondenčné banky. Znamená to v praxi to, že keď dostanete platbu vidíte od koho prišla.Táto regulácia bude vynútená tým, že ak ju krajina nebude akceptovať, dostane sa na šedú alebo čiernu listinu.

V kombinácii s pripravovanými pravidlami Európskej únie pre boj proti praniu špinavých peňazí AMLD5 pre kryptomeny, ktoré majú platiť od Januára 2020, nový rámec vytvára komplexný globálny systém pre transakcie s kryptomenami, v ktorom by nemal byť nikto mimo kontrolu.

Zničí to Satoshiho víziu?

Ľudia mysliaci v libertariánskom duchu, na ktorom bol bitcoin postavený, to budú považovať za odporný systém sledovania a cenzúry. Z praktického hľadiska sa nové pravidlá stanú prekážkou pre subjekty, ktoré spravujú kryptomeny. Môže to podnietiť konsolidáciu priemyslu, pretože menšie subjekty môžu považovať náklady na dodržiavanie predpisov za príliš vysoké.

Analýza spoločnosti Blockchain Chainalysis, ktorá spolupacuje s regulačnými agentúrami, argumentovala FATF, že nové pravidlá sú nepraktické a budú viesť k presunu krypto aktivite do služieb, ktoré orgánom sťažia sledovanie činnosti.

Pravidlá budú ale problém pre ľudí, ktorí su nedostatočne identifikovaní, čo vylúči miliardy ľudí v rozvojových krajinách z globálneho finančného systému.

Ale nie je všetko stratené. Vo väčšine krajín nie je ilegálne držať kryptomenu pod vlastnou správou. A ako bolo vysvetlené v pokynoch, ktoré nedávno uverejnila organizácie FinCEN (Financial Crime Enforcement Network), svetové regulačné inštitúcie nebudú v súčasnosti zavádzať rovnaké požiadavky na KYC (poznaj zákazníka) aj pre poskytovateľov softvéru na takéto “self custody” peňaženky.

Chcem členstvo vo VIP

Táto regulácia bude mať za následok, že paralelne so systémom FATF regulovaných inštitúcií, bude fungovať úplne oddelená ekonomika priamych peer to peer transakcií medzi ľuďmi, ktorí kontrolujú svoju vlastnú kryptomenu. Takže platí ešte viac pravidlo tvoje privátne klúče tvoj Bitcoin.

Ak držíte svoje krypto na Coinbase, už ho nebudete môcť posielať ani prijímať na alebo z akejkoľvek bitcoinovej adresy, ak to nebude v súlade s procesom KYC. Akonáhle presuniete svoje finančné prostriedky na účet v svojej správe, budete ich môcť poslať na akúkoľvek vlastnú adresu.

Ide však o to, že aj tento regulačný rámec stále ponecháva priestor pre víziu Satoshiho systému peer-to-peer platieb. V skutočnosti by nové pravidlá mohli byť katalyzátorom pre programátorov, aby sa urýchlene zaoberali hlavnými technickými problémami, ktoré obmedzujú používanie samoobslužných krypto peňaženiek.

Bezpečnosť

Kľúčovým podnetom pre ľudí, aby držali svoje kryptomeny na peňaženkách, ako je Coinbase, je neochota riskovať buď nesprávnu manipuláciu so svojimi súkromnými kľúčmi alebo ich ukradnutie.

Príbehov o hackerských útokoch a stratách je veľmi veľa a odrádzajú nováčikov od toho „byť ich vlastnou bankou“. Bezpečné hardvérové peňaženky, ako sú Ledger a Trezor, v posledných rokoch uľahčili ľuďom kontrolovať ich aktíva bez toho, aby odhalili svoje osobné kľúče online hackerom. Bezpečnostní experti však tvrdia, že vraj našli zraniteľné miesta a užívateľská skúsenosť je pre nezdatných používateľov ešte stále ďaleko.

Nová generácia smartfónov, ktorá využíva bezpečnosť vojenskej úrovne a šifrovanie typu end-to-end, by mali uľahčiť bezpečné držanie kryptomien lokálne na zariadení, ktoré sa ľahko pripája na internet pre globálne platby. HTC výrobca začal ako prvý a Samsung teraz dobieha.

Centralizované versus decentralizované burzy

Ďalšou výzvou je znížiť rozsiahlu závislosť od centralizovaných búrz. Užívatelia potrebujú efektívne nájsť kupujúcich alebo predávajúcich, a doposiaľ boli závislí na centralizovaných burzách, ktoré sú kľúčovým cieľom nových nariadení. Odpoveď spočíva v rýchlom rozmachu decentralizovaných búrz (DEX) , kde je úschova ponechaná investorom a technológie, ako sú atomic swaps, umožňujú plynulý vzájomný prevod digitálnych aktív bez toho, aby jedna strana bola schopná podviesť druhú.

Ako novo vznikajúca technológia sa DEX v súčasnosti snažia prilákať likviditu väčších centralizovaných búrz, čo ich robí menej atraktívnymi. Ale s Binance, ktorý spustil beta verziu, nastane pravdepodobne rýchly vývoj v tomto priestore.

Aj keď decentralizované burzy môžu pomôcť kryptomenám zostať mimo regulačnej siete, nevyriešia súvisiaci problém prístupu k FIAT menám. V súčasnosti je to služba, ktorá je takmer výlučne zabezpečovaná regulovanými, centralizovanými burzami. Riešenie spočíva v nových typoch stablecoins, ktoré sú viazané na dolár, ako je napríklad MakerDAO, Dai, alebo ako sú napríklad Gemini, Paxos.

Všetky tieto služby sa musia momentálne opierať o skutočné fiat zdroje, čo znamená, že poskytovatelia stablecoinov a poskytovatelia softvéru na DEX budú stále potrebovať bankové účty. A vzhľadom na pretrvávajúcu neochotu bánk podporovať krypto biznis by ich získanie mohlo byť potenciálnou prekážkou pre začínajúcich podnikateľov, ktorí chcú rásť v tomto ekosystéme.

Týmto spôsobom by banky mohli byť aj naďalej úzkym miestom, cez ktorý regulátori ukladajú limity na inak neregulovaný sektor kryptomien. Avšak , rastúci záujem bánk o ďalší vývoj v oblasti blockchainu, ako napríklad vytváranie trhov v tokenizovaných akciových a dlhopisových emisiách, ich privedie k podpore tokenizovaných platieb.V konečnom dôsledku to bude vyžadovať priateľskejší prístup k niektorým z týchto poskytovateľov služieb.

Určite väčšina bánk nebude chcieť ponechať budúcnosť platieb digitálnym fiatom konkurenčnej banke, akou je napríklad JPMorgan, a nechcú nechať ani Facebook, aby premenil viac ako 2 miliardy aktívnych používateľov na okamžitú globálnu platobnú sieť, ktorá obchádza banky. Je iróniou, že by sa práve preto mohli priblížiť k krypto biznis firmám.

Zdroj : https://www.coindesk.com/the-cat-and-mouse-game-of-crypto-regulation-enters-a-new-phase

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart