Úplne bezcenný DeFi projekt má takmer rovnakú cenu ako Bitcoin – ako spozorovať mániu?

O DeFi raste sme u nás v Kryptotrejderi informovali už niekoľkokrát. Ide totižto aktuálne o najhorúcejšiu bublinu v kryptomenovom svete, ktorá si získava pozornosť nielen vrámci tohto sektora, ale takisto aj mimo neho. Rastu projektov ako Uniswap, Curve, Aave alebo YFI sa venujú média po celom svete. Niet sa ale čomu čudovať, kedže mnoho z týchto projektov je veľmi zaujímavých a prinášajú do sveta niečo nové. Nedá sa to však povedať o všetkých DeFi projektoch.

Yearn.Finance zažíva neskutočný rast

O projekte Yearn.Finance sme vás už informovali v tomto článku. Iba pred menej ako dvoma týždňami sme upozornili na obrovský rast tejto kryptomeny, ktorá sa dostala zo sumy 30 dolárov až na 4 600 dolárov. Odvtedy však Yearn.Finance svoj rast ešte takmer strojnásobil, kedže sa obchodoval až nad hranicou 11 200 dolárov, pričom v čase písania sa hýbe okolo sumy 10 500 dolárov.

Yearn.Finance tak na prvý pohľad patrí k najzaujímavejším projektom nielen z DeFi sektoru, ale aj z celého kryptomenového sveta. Ak sa však pozriete na tento projekt bližšie, tak vám musí byť jasné, že žiadne aktívum na svete nemôže takto vystreliť bez toho, aby sa nachádzalo v obrovskej bubline.

To samozrejme platí aj o tomto DeFi projekte. Jeho cena bola na chvíľu takmer na tej istej hranici ako cena Bitcoinu. Samozrejme Yearn.Finance má oveľa menšiu celkovú ponuku (iba 30 000 YFI tokenov), čo znamená, že celková trhová kapitalizácia je oveľa nižšia. No aj napriek tomu treba poukázať na to, že tento DeFi projekt zhodnotil svojim prvotným investorom ich investíciu až 340-násobne iba za menej ako polroka. Ide tak bezpochyby o mániu.

Ako spozorovať mániu dopredu?

Samozrejme, že nikto nemohol predpokladať, že práve tento projekt sa dostane na takmer takú istú cenu ako Bitcoin. Ako sa hovorí, po vojne je každý generál. To platí aj v tomto prípade. Avšak niekoľko varovaní by sa dalo nájsť aj v prípade YFI. Prvým je to, že tento projekt má mnoho klonov a forkov. Či už v menách alebo v aktivite, množstvo projektov sa snaží zviesť na popularite tohto projektu. Azda najznámejší z nich je YFII, ktorý má podporu rôznych kryptomenových osobností.

Druhým varovaním, ktoré sa ale vzťahuje na celý DeFi sektor je fakt, že sa do neho hrnie množstvo nováčikov. Tí často nevedia, ako k daným projektom pristupovať a ako s nimi zaobchádzať a tak spravia množstvo chýb hneď na začiatku. Tým môžu spôsobiť veľkú škodu nielen sebe, ale aj danému projektu.

Najväčším varovným prstom pri DeFi projektoch, ale konkrétne pri Yearn.Finance je však jeho nulová hodnota. Samozrejme nie tá reálna, kedže tá je na hodnote 10 500 dolárov. Ale tá skutočná, ktorá je podľa zakladateľa tejto meny nula. Andre Cronje, zakladateľ Yearn.Finance sa vyjadril, že YFI nemá žiadnu monetárnu hodnotu a tak nerozumie, ako sa mohol tento projekt dostať na cene tak vysoko.  

Prečítajte si tiež: Od halvingu narástol Bitcoin o viac ako 40% – kam bude smerovať ďalej?

Tu však treba poukázať na to, že DeFi a ICO bubliny sú si podobné najmä v tom, že veľké množstvo projektov z oboch kategórii je úplne zbytočných. Dokonca by sa dalo povedať, že ide len o podvody, ktoré majú za cieľom zviesť sa na bubline a získať od investorov nejaké tie financie. Pokiaľ preto chcete do DeFi investovať, najprv sa snažte daný projekt pochopiť. Veľké množstvo z týchto projektov je totižto extrémne komplikovaných a preto len tak do nich vložiť peniaze je viac ako nebezpečné.

Zdroje: https://coinmarketcap.com/, https://cryptobriefing.com/, https://defipulse.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart