Triezvy pohľad na PayPal – pre a proti tejto novinky

Bitcoin bol včera na chvíľu nad hranicou 13 000 dolárov po viac ako roku. Vytvoril tak nové tohtoročné high (na hranici 13 217 dolárov), ale rovnako vlial aj nádej do žíl kryptomenových fanúšikov, ktorí pomaly ale isto začínajú očakávať nové ATH. Niektorí z nich ho dokonca očakávajú už tento rok. Majú na to právo (možno), keďže sme sa včera pravdepodobne dozvedeli jednu z najväčších a najpodstatnejších noviniek tohto rok a tou bol vstup PayPalu do kryptomien. Je však táto správa skutočne tak pozitívna, ako bol spočiatku vnímaná?

Problémy s centralizáciou a vysokými poplatkami

Či už ste včerajší long chytili alebo nie, Bitcoin zareagoval na správu o PayPale skutočne pozitívne (+ 7,3% za 24 hodín). Avšak kryptomenový svet sa veľmi rýchlo začal napĺňať nielen pozitívnymi ohlasmi na túto správu, ale rovnako aj množstvom negatívnych ohlasov na to, ako PayPal „pomôže“ Bitcoinu. Už včera sme aj my informovali, že PayPal bude slúžiť ako custodial platforma, čo znamená, že bude vlastniť kryptomeny v mene svojich používateľov.

O tejto novinke sme písali aj včera: Paypal oficiálne vstupuje do kryptosveta!

Rovnako ale platí, že PayPal neumožní ani výber kryptomien z tejto platformy. Takisto sa nebudú dať kryptomeny ani posielať na váš PayPal účet. To znamená, že PayPal bude slúžiť iba ako miesto, kde sa dajú kryptomeny kupovať a predávať, avšak nie vyberať, čo dáva PayPalu plnú kontrolu nad privátnymi kľúčmi svojich klientov. V kryptomenovom svete tak už niekoľko ľudí ihneď upozornilo na staré známe – not your keys, not your Bitcoin. PayPal je totižto iba ďalšou spoločnosťou, ktorá umožní nákup a predaj kryptomien a poslúži najmä špekulantom. Presne takéto služby už ponúkajú napríklad platformy ako Revolut alebo Robinhood. Jameson Lopp, známy Bitcoin maximalista na svojom Twitteri ihneď zverejnil nasledovné varovanie, ktoré má slúžiť najmä pre nováčikov:

„Nedovoľte PayPalu držať vaše drahé bitcoiny.“

Nemožnosť preposlať alebo vytiahnuť kryptomeny z PayPalu zanecháva na tejto novinke od tejto finančnej spoločnosti naozaj čiernu stopu. Rovnako pozitívne nie je ani to, že užívatelia budú musieť platiť spread a takisto aj poplatky za nákupy. Môže ísť síce o zanedbateľné množstvo, ale v kryptomenovom svete sa nachádzajú aj také platformy, ktoré tieto isté ( a ešte lepšie) služby, ponúkajú za nižšie poplatky. Prečo by tak niekto volil práve PayPal? Jason Lau, COO kryptomenovej burzy OKCoin na svojom Twitteri vyjadril svoj názor na vstup PayPalu do kryptomenového sveta prostredníctvom dvoch bodov.

Treba ostať optimistický

Aj napriek tomu, že zrazu sa môže zdať novinka o PayPale negatívnejšia alebo menej podstatná, netreba zabúdať na to, ako PayPal môže celému kryptomenovému svetu pomôcť. Čo teda Paypal ale skutočne môže priniesť do kryptomien? Často to býva tak, že tá najjasnejšia odpoveď je priamo pred vami a tak je to určite aj teraz.

PayPal prinesie do kryptomenového sveta viac ako 350 miliónov používateľov. To je všetko. Aj keby PayPal nemal priniesť žiadnu inú novinku, službu alebo produkt, tak 350 miliónov nových používateľov, ktorí budú mať aktuálne oveľa jednoduchší prístup k tomu, aby vedeli nakúpiť kryptomeny, určite postačí na to, aby sa dala táto správa vnímať najmä pozitívne.

Kryptomeny však budú iba na PayPale a odtiaľ sa nebudú dať nikam presúvať. Avšak ako sa hovorí, tak aj zlá reklama je reklama a v tomto prípade môže PayPal pomôcť s prilákaním nových ľudí až davov do kryptomien, ktorí sa následne môžu o kryptomeny začať zaujímať v tom pravom slova zmysle. A potom je to už iba na nás, aby sme nováčikom pomohli k tomu, aby nielen kryptomeny nakupovali, ale takisto ich aj bezpečne ukladali mimo custodian platforiem ako PayPal.

Zdroje: https://cryptobriefing.com/,https://zycrypto.com/, https://cryptopotato.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart