To najpodstatnejšie z reči Jeroma Powella – ako zareaguje Bitcoin?

Pokiaľ ste dnes sledovali trhy (nielen kryptomenové, ale akékoľvek finančné nástroje a aktíva), určite ste si všimli zvýšenú volatilitu a ráznejšie pohyby, ako býva zvykom. Tie bolo vidno najmä poobede, pričom hlavným dôvodom bola reč Jeroma Powella, guvernér najväčšej centrálnej banky na svete – Federal Reserve.

Čo sme sa dozvedeli?

Guvernér amerického Fedu, Jerome Powell, dnes oficiálne predstavil niekoľko zmien, ktoré ovplyvnia trhy po celom svete. Samozrejme, že tieto zmeny vyplývajú najmä z neľahkej ekonomickej situácie, v ktorej sa globálne trhy ocitli po lockdownoch spojených s karanténou. Tie zapríčinili spomalenie takmer všetkých odvetví biznisu, pričom ich doteraz Fed (aj mnohé iné centrálne banky po celom svete) riešili tlačením extrémneho množstva peňazí.

Ako sa ukázalo, Fed si je pochopiteľne tejto situácie vedomý, čo ovplyvnilo aj zmenu jeho postoja. Ako Jerome Powell informoval, Fed bude smerovať svoje politiky, akcie a kroky tak, aby udržal infláciu „na priemernej 2% hranici.“ Ide tak o zmenu v postoji ku inflácii, pretože doteraz sa centrálne banky väčšiny štátov snažili kontrolovane držať infláciu pod 2%. V aktuálnej situácii sa však zdá, že sa inflácia kľudne bude môcť dostať na kratší čas aj nad 4%, pokiaľ bude zo strednodobého až dlhodobého hľadiska držaná na úrovni 2%.

Jerome Powell takisto povedal, že jeden z najväčších dôvodov, prečo sa snažia držať úrokové miery nízko a infláciu čiastočne vyššie, je snaha o naštartovanie pracovného trh. Tieto politiky tak budú vo veľkom nabádať ľudí k tomu, aby peniaze míňali a nie šetrili a odkladali. To by malo podporiť ekonomickú aktivitu nielen v USA, ale aj po celom svete, čo by malo naštartovať pracovné trhy a tým ich zastabilizovať.  

Táto situácia vyvolala hneď niekoľko reakcii slávnych investorov alebo osobností. Veľký podporovateľ zlata a kritik kryptomien, Peter Schiff sa napríklad vyjadril, že Fed sa určite čoskoro pokúsi zvýšiť aj tento nový cieľ (priemernú infláciu na úrovni 2%) nad túto hranicu. Myslí si, že Fed bude túto hranicu zvyšovať natoľko, že bude všetkým čoskoro iba na smiech.

Čo to znamená pre Bitcoin a kryptomeny?

Kryptomenový trh samozrejme tiež o tejto reči vedel rovnako vopred, ako všetky ostatné trhy. Nálada ohľadom tejto reči však bola odlišná, ako na ostatných trhoch, keďže takmer čokoľvek, čo by Jerome Powell povedal, sa dá otočiť v prospech Bitcoinu. To platí aj o jeho aktuálnom vyhlásení.

Množstvo kryptomenových analytikov, podporovateľov a influencerov takmer instantne začali pridávať gify s prístrojmi, ktoré tlačia peniaze. Vtipne tak reagujú na to, že centrálne banky majú v pláne aj naďalej tlačiť peniaze a tým aj dostávať infláciu na vyššie percentuálne úrovne.

Prečítajte si tiež: Investičný gigant Fidelity spúšťa nový Bitcoin fond

V čase jeho vyhlásenia sa Bitcoin na chvíľu dostal nad 11 600 dolárov (veľmi rýchly výstrel), avšak potom už spadol naspäť na úroveň okolo 11 300 dolárov, kde sa nachádza už nejaký čas. Nálada v kryptomenovom svete však poukazuje, že ľudia z tohto sektora veria, že Powellove rozhodnutie pomôže z dlhodobého hľadiska kryptomenám rásť. Kryptomenové osobnosti po celom Twitteri interpretovali tieto správy ako pozitívne pre Bitcoin kvôli tomu, že investori sa budú chcieť ochrániť pred rastúcou infláciou práve investíciou do kryptomenového sektoru.

Na druhú stranu sa množstvo ekonómov zamyslelo nad tým, či Fed mal reálne aj inú možnosť. Luke Gromen napríklad poukázal na to, že Fed mal možnosť buď „prasknúť bublinu s dlhom,“ čo by aktuálne spôsobilo celosvetovú finančnú krízu alebo sa ju pokúsiť zahnať infláciou. Podľa neho sa Fed rozhodol pre druhú možnosť. Tá však z dlhodobého hľadiska môže skončiť oveľa horšie.  

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://beincrypto.com/, https://www.trustnodes.com/, https://www.marketwatch.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart