Tlačenie Tetheru nemá vplyv na cenu Bitcoinu

O prepojení medzi najväčšou kryptomenou, Bitcoin, a najväčším stablecoinom, Tether, sa hovorí už zopár rokov. Niekoľko štúdii sa pritom pokúsili dokázať, že najväčší stablecoin má vplyv na Bitcoin a umelo sa snaží držať cenu BTC čo najvyššie. Dokonca bola v tomto smere podaná aj žaloba na spoločnosť za kryptomenou Tether a spoločnosť iFinex, ktorá spravuje kryptomenovú burzu Bitfinex. Tá mala pomáhať Tetheru s manipuláciou Bitcoinu najmä v roku 2017. Najnovší výskum však ukázal, že tlačenie Tetheru nemá na Bitcoin žiadny vplyv.

Neexistujú žiadne dôkazy

Podľa Centra pre ekonomický a politický výskum (Center for Economic and Policy Research – CEPR) neexistuje žiadna súvislosť, ktorá by dokázala poukázať na prepojenie medzi tlačnením nových Tether tokenov a cenou Bitcoinu.

Táto štúdia bola vydaná akademikmi Richardom Lyonsom z UC Berkeley a Viswanathom-Natrajom z Warwick Business School. Cieľom bolo určiť, či Tether alebo iný stablecoin mal vplyv na cenu Bitcoinu za posledné 3 roky. Aj napriek tomu, že množstvo ľudí nielen z tohto sektora, ale aj mimo neho tvrdí, že novo vytlačený Tether umelo tlačí cenu Bitcoinu hore, výskum Lyonsa a Natraja dospel ku inému záveru.

„Nenašli sme žiadne dôkazy, pri ktorých by bolo evidentné, že tlačenie nových stabelcoinov pomohlo ku rastu cien kryptomien.“

Tether používaný ako safe haven

Táto štúdia navyše poukázala na fakt, ktorý je známy najmä traderom. Tether je používaný ako safe haven kryptomena, ktorá má uchrániť traderov pred extrémnou volatilitou v prípade, že nechcú obchodovať alebo si chcú uchrániť svoje zisky. Tether tak má byť využívaný presne tak, ako to tvorcovia tejto kryptomeny mysleli.

Rovnako však Lyons a Natraj zistili, že tlačenie Tetheru má byť strikne spojené iba s dopytom a ponukou. O žiadnej trhovej manipulácii sa tak nedá hovoriť nielen voči Bitcoinu, ale ani voči iným stablecoinom alebo kryptomenovému trhu ako takému.

Prečítajte si tiež: Cena Bitcoinu vyskočila na najvyššiu úroveň od poklesu v súvislosti s koronavírusom

Hypotéza o trhovej manipulácii zamietnutá?

Ešte v roku 2018 sa do povedomia kryptomenového trhu dostala štúdia, ktorá mala dokázať manipuláciu kryptomenových cien prostredníctvom tlačenia nových USDT mincí. V tejto štúdii mali John Griffin z University of Texas a Amin Shams z Ohio State University deklarovať, že nárast cien v roku 2017 bol spôsobený iba manipuláciu zo strany Tetheru. Nie je vôbec prekvapujúce, že tento výskum získal pozornosť aj mimo kryptomenového sveta.

Odvtedy však bolo vypracovaných hneď niekoľko štúdii, ktoré túto hypotézu úplne vyvrátili. Dokonca po reakcii zo strany Tetheru, Griffin aj Shams priznali, že sa do kryptomien úplne nerozumejú a že dáta, s ktorými pracovali, boli veľmi obmedzené.

Aj napriek tomu sa Tether stále používa ako jeden z indikátorov, ktorý má predchádzať rastu Bitcoinu. Napríklad podľa portálu Bitcoinist, má vo veľmi blízkej budúcnosti nasledovať rast BTC, pretože Tether iba pred nedávnom vytlačil nové tokeny. Ak však ku rastu dôjde, podľa Lyonsa a Natraja ide iba o náhodu a nie koreláciu.

Zdroj: https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart