Tether (USDT) – Detailný rozbor

Tether je neuveriteľné dôležitý pre ekosystém trhu  s kryptomenami a len málo ľudí chápe prečo je to tak. Jedná sa o druhú najväčšiu kryptomenu podľa objemu pričom často čelí vysokej kritike, že sa jedná o podvod.

V tomto článku si rozoberieme:

  • Ako sa Tether stal čím je dnes
  • Prečo tržná kapitalizácia Tetheru predstavuje riziko pre celý trh
  • Záhadné načasovanie tlačenia Tetheru
  • Ničím nepodložené Tether rezervy
  • Čo by sa mohlo stať, keby Tether nemá rezervy kryté dolárom

Čo je Tether (USDT)?

Tether je kryptomena vydaná spoločnosťou Tether Limited založenou na Britských panenských ostrovech a sesterskej spoločnosti Bitfinex. Je určený na to, aby obchodníkom poskytol stabilný prístav bez toho, aby musel vymeniť svoje kryptomeny za fiat meny.

Spoločnosť Tether Ltd tvrdí, že každý z vydaných tokenov je podporený aktuálnymi rezervami v amerických dolároch (a v poslednej dobe aj v eurách). Jeho hodnota sa vždy rovná aktuálnej cene 1 doláru. Jedná sa o centralizovanú kryptomenu a držanie USDT závisý len na vašej dôvere vo Tether Limited či Bitfinex.

Top 5 kryptomien pod dolár s vysokým potenciálom. Ktoré to sú ? 

Najčastejšia mylná predstava – Tether je len malou časťou tržnej kapitalizácie

Jedným z najbežnejších nedorozumení je s nesprávnym pojmom týkajúcim sa kryptomien je skutočnosť, že suma “tržnej kapitalizácie”, ktorú vidia na CoinMarketCap.com, je skutočne suma peňazí, ktoré sú investované do každej kryptomeny.

Väčšina Bitcoinov a kryptomien sú držané buď ľuďmi, ktorí nakúpili na začiatku za pár dolárov a ďalšími ktorí ťažia. Len malý počet BTC bol nakúpený za súčasné ceny. Takže súčasná tržná kapitalizácia v skutočnosti nie sú investovaných 250 miliárd dolárov.

Podľa Julian Hosp je investovaných do kryptomien približne 50 miliónov dolárov. Skutočných dolárov. Tether však má tržnú kapitalizáciu 2,4 miliardy, ktoré majú byť len údajne kryté dolármi. V prípade, že to tak nie je, predstavuje USDT vysoké riziko voči kryptomenovému trhu.

Dve hlavné problémy s Tetherom (USDT)

1. Načasovanie tlačenia nových mincí – Vydáva Tether Ltd USDT organicky, alebo má načasovanie zastaviť pokles predaja?

V posledných mesiacoch sa suma USDT rapídne navýšila. V januári to bola jedna miliarda, dnes sú už 2,4 čím si vyslúžil deviate miesto podľa tržnej kapitalizácie. Mnohé štúdie potvrdili, že nové USDT sa tlačia vtedy, keď cena Bitcoinu klesá. Následne sa napumpujú veľké sumy do tržnej kapitalizácie a cena Bitcoinu rastie. Sú tieto masívne prívaly USDT cielené?

2. Rezervy – Má spoločnosť Tether Ltd vlastne fiatové rezervy v pomere 1: 1 a prečo stále neexistuje žiaden audit ani záruka tretej strany?

Na základe tohto dokumentu, bol Tether kontrolovaný spoločnosťou Friedman LLP. Hneď na začiatku uvádzajú, že nejde o audit a že o ňom ani neuvažujú. Neposkytujú žiadne istoty a nezahŕňajú súlad zo zákonmi a nariadeniami v ktorejkoľvek jurisdikcii. Tether poskytol jedine screenshot, kde je zobrazených niekoľko miliónov dolárov, ale následne neposkytol dostatočný dôkaz dôvery.

Takže v súčasnosti má Tether objem 2,2 miliardy dolárov a my nemáme tušenie, ani dôveru, že je táto hodnota podporená skutočnými peniazmi, pretože dlhodobo sľubovaný audit sa stále neuskutočnil.

Čo sa stane, ak zistí, že Tether nemá rezervy v amerických dolároch?

Podľa Thomasa Glucksmanna, vedúceho vývoja obchodu v spoločnosti Gatecoin: “Ak kauza Tether praskne, pravdepodobne to spôsobí zničujúce následky na mnohých burzách, ktoré väčšinu svojich objemov skrývajú v USDT.” Bitfinex by dokonca mohol ukončiť svoje pôsobenie. Ľudia by stratili značné sumy finančných prostriedkov, pretože Tether Limited je registrovaný na Karibiku, ktorého zákony o platobnej schopnosti nesiahajú ďaleko. Z dlhodobého hľadiska by dôvera v kryptomeny rapídne klesla.

1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart