Tento rok boli Initial Exchange Offerings zlou investíciou.

Keďže je šialený ICO boom už dávno za nami a STO ( Security token offering ) sú mimo dosahu pravidelných investorov ako tradičné financovanie rizikového kapitálu, burzy našli nový nástroj ako prilákať kapitál a zákazníkov-IEO – počiatočné burzové ponuky. Je to dobrá investícia?

Počiatočné burzové ponuky (IEO) sú v zásade ICO, ktoré sú riadené burzami a sú pod ich dohľadom. K dispozícii je široký výber tokenov podľa vlastného výberu, pri ktorých je prinajmenšom teoreticky menej pravdepodobné, že sú podvodmi.

Účasť na nich často vyžaduje držanie tokenu burzy ako napr. BNB od Binance, čo viedlo k masívnemu nárastu ceny niektorých tokenov, pretože investori sa snažia získať čo najviac takýchto tokenov. Od ich množstva závisí totiž množstvo tokenov IEO projektu, ktoré môžte nakúpiť.

Poskytujú však IEO skutočne také zisky 10x a 100x, ktoré investori ICO zarobili počas ziskových dní krypto bull runu v roku 2017? Pozrieme sa na údaje z Coincodexu, stránky, ktorá sleduje IEO projekty.

Konkrétne sme sa zamerali na ceny tokenov v USD, ktoré ukončili svoje IEO v prvej polovici roku 2019 a ktoré sa v súčasnosti aktívne obchodujú. Na Coincodexe je celkom 77 takýchto projektov. Dve tretiny z nich stratili hodnotu z už nízkych cien, ktoré platili investori IEO, so stredným percentom návratnosti investícií -81,4%.

To znie už veľmi zle, ale realita je pravdepodobne ešte horšia. Započítali sme iba tokeny, s ktorými sa stále obchoduje, takže tieto štatistiky nezahŕňajú projekty, ktoré už ukončili činnosť alebo klesli na nulu. Koľko takýchto projektov existuje, nie je jasné.

Navyše ani projekty, ktoré priniesli pozitívne výnosy, nie sú úplne presné a určite to nebolo nič prevratné. V prípade jednej tretiny projektov s pozitívnou návratnosťou investícií bol medián pozitívnej návratnosť investícií ROI iba 64%. Priemerná pozitívna ROI bola vyššia (178%), ale je to hlavne kvôli niekoľkým extrémnym hodnotám. Väčšina projektov s pozitívnym výnosom ešte ani nezdvojnásobila peniaze svojich investorov.

Je to dosť zlý výsledok, pretože investori mohli jednoducho zaparkovať svoje peniaze do Bitcoinu a dosiahnuť návratnosť takmer trojnásobok v približne rovnakom časovom období. Iba štyri projekty IEO z tých, ktoré sme analyzovali, vykázali lepšie výnosy ako Bitcoin, čo znamená, že investori by v 95% urobili lepšie, keby investovali svoje peniaze do Bitcoinu .

Dobrá správa pre investorov je, že zjavne nie všetky burzy dosiahli rovnaké výsledky. Zaznamenali sme obrovské rozdiely v mediáne návratnosti investícií, ktoré IEO dosiahli na rôznych burzách. Nižšie sú uvedené percentá návratnosti investícií pre burzy, ktoré mali najmenej štyri IEO končiace sa v prvej polovici roku 2019 (veľkosť bublín zodpovedá celkovému počtu projektov, ktoré každá burza mala).

Zdroj:www.longhash.com

Najlepšie výsledky má jednoznačne Binance, so návratnosťou investícií 203% v rámci svojich štyroch projektov. Gate, Huobi a OKEx mali tiež pozitívne percento návratnosti investícií. Na druhej strane spektra mali burzy probit aj p2pb2b s návratnosťou investícií pod -90%.

Je potrebné zdôrazniť, že viacero IEO projektov môže byť dobrými investíciami v kratších časových intervaloch. Napríklad analýza spoločnosti PAData zistila, že veľa IEO sa vyhodnocuje podľa ich ceny v prvý deň obchodovania. Z celkového pohľadu však údaje naznačujú, že IEO podobne ako ICO pred nimi, sú ešte bláznivejšie investície. Je tu však aj niekoľko diamantov a aspoň z našej obmedzenej množiny informácií sa zdá, že niektoré burzy môžu byť pri ich výbere projektov úspešnejšie ako iné.

Zdroj: https://www.longhash.com/news/so-far-this-year-ieos-have-been-a-bad-investment-but-some-exchanges-are-much-better-than-others

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart