Ťažba kryptomeny po rumunsky. Monero získavali cez štátny inštitút

Inštitút, ktorý je financovaný z verejných zdrojov, bol využitý na ťažbu virtuálnej meny Monero. Stalo sa to v rumunskom Inštitúte nukleárnej fyziky a za akciou by mal jeden zo zamestnancov.

Na podozrivú aktivitu prišiel Ștefan Tănase, ktorý sa venuje výskumník kyberbezpečnosti v spoločnosti Ixia. Svoje zistenie zverejnil na Twitteri.

Riaditeľ projektu Nicolae Zamfil potvrdil pre HotNews, že ťažiarska aktivita pochádzala z IP adresy vnútri inštitútu. Upresňuje, že systém patrí do verejnosti známeho Extreme Light Infracstructure Nuclear Physics (ELI-NP) laserového projektu.

Zamfil vyhlásil, že už v týchto chvíľach prebieha vyšetrovanie, ktoré má odhaliť, ktoré systémy kryptomenu ťažili, kto je za situáciu zodpovedný.

„Je vysokopravdepodobné, že zamestnanec inštitútu zapojil zariadenie na ťaženie do siete inštitútu, aby získal Monero,“ povedal Tănase. Využíval tak elektrickú energiu a internet bez toho, aby musel byť vôbec v inštitúte prítomný a stačilo mu situáciu monitorovať z diaľky.

Podľa Tănaseho je toto sofistikovaná hrozba, ktorej musia čeliť spoločnosti. „Je veľmi zložité technologicky sa ochrániť pred takýmito hrozbami zvnútra,“ dodal.

Podobný prípad sa odohral len nedávno na Floride. Zamestnanec pred mesiacom ťažil kryptomenu na účet vlády. Páchateľ dokonca použil vládnu kartu, aby nakúpil zariadenie v hodnote 22-tisíc dolárov.

 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart