Švédsko testuje prvú Európsku digitálnu menu regulovanú centrálnou bankou

Limitovaný počet miest: 15
Chcem sa zúčastniť Workshopu

Riksbank vo Švédsku začína testovať digitálnu menu prvej centrálnej banky Európy (CBDC). Švédska centrálna banka tvrdí, že cieľom testovania je ukázať, že občania by mohli mať úžitok z používania e-Krony, ktorú je možné rovnako ľahko odoslať ako e-mail.

ŠVÉDSKO začalo preteky

Švédska centrálna banka Riksbank včera vydala vyhlásenie, že začína testovať prvú európsku digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Toto oznámenie prichádza po minuloročnom oznámení o tom, že sa Riksbank pripojil k think-tanku Blockchain na Svetovom ekonomickom fóre na tohtoročnom samite Davos WEF.

Švédska digitálna mena centralnej banky

Švédsko je už niekoľko rokov lídrom v postupe smerom k bezhotovostnej spoločnosti. Viac ako polovica švédskych bánk vo svojich trezoroch dokonca neuchováva fyzické peniaze. Väčšina platieb sa uskutočňuje pomocou kreditných / debetných kariet alebo mobilných platobných aplikácií, pričom hotovosť predstavuje iba 20% obchodných transakcií.

Cieľom Riksbank je analyzovať, či Švédsko, krajina s najmenšou závislosťou od hotovosti, môže efektívne implementovať CBDC.

Očakáva sa, že švédske pokusy s e-Krona budú pilotným testom pre ostatné rozvinuté ekonomiky na Západe. E-Krona vyvíja konzultačná spoločnosť Accenture.

Občania Švédska už uskutočňujú 80% svojich platieb inými prostriedkami ako v hotovosti. Zo švédskeho HDP existuje iba 1% vo forme fyzických bankoviek, takže pre švédskych občanov by malo byť ľahké prijať túto možnosť.

Svet sa rýchlo inšpiruje

Vyhlásenie Švédska o testoch e-Krona, ktoré vykonáva Riksbank, sa včera stalo patičkou oznámenia, ktoré urobila brazílska centrálna banka.

Brazílska centrálna banka oznámila, že sa vyvíja systém elektronických peňazí s názvom PIX, ktorý sa vyvíjal s cieľom konkurovať kryptomenám a bude obsahovať takmer okamžité platby. PIX bude použiteľný na nákupy cez internet, mobilný telefón a bude integrovaný do bankomatov.

Japonsko, ďalší štát, ktorý sa pripojil k think-tanku blockchainu WEF, tiež túžilo po zavedení CBDC. Japonská centrálna banka môže čoskoro skočiť do vývoja digitálneho jenu.

Vstúpili sme do veku CBDC (digitlanych mien)? Takto to vyzerá, najmä po nedávnom oznámení Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), v ktorom sa uvádza, že až 70% bánk v súčasnosti pracuje na vytvorení CBDC.

Zdroj: https://bitcoinist.com/sweden-begins-testing-central-bank-digital-currency/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart