Starbucks chce, aby zákazníci platili Bitcoinom, daniari nesúhlasia


Bývalá viceprezidentka pre platby v spoločnosti Starbucks Maria Smithová sľúbila, že Starbucks bude hrať “kľúčovú úlohu pri vývoji praktických, dôveryhodných a regulovaných aplikácií pre spotrebiteľov”, aby mohli za kávu platiť Bitcoinom. Avšak daňové predpisy v Spojených štátoch stále blokujú cestu k splneniu tohto sľubu.

Prijímanie Bitcoinu znamená horu papierovania

V súčasnej dobe Internal Revenue Service (IRS) považuje bitcoin a iné kryptomeny za majetok. Na daňové účely sa BTC považuje za majetok, čo znamená vznik kapitálového zisku s každou transakciou, bez ohľadu na sumu, s ktorou sa obchoduje. Takže všetky bitcoinové transakcie, či už ide o kúpu luxusnej jachty, Lamborghini alebo šálku kávy Starbucks, sú zdanené ako kapitálové aktíva, ako sú akcie, dlhopisy a komodity. V dôsledku toho sa prijatie bitcoinu môže rýchlo stať z hľadiska záznamov nočnou morou.

Hoci sa advokátske skupiny ako CoinCenter snažia presadiť výnimku z tohto zákona, Starbucks nečaká na kongres. Ich partnerstvo s Bakkt, krypto burzou podporovanou NYSE, je toho dôkazom.

V auguste 2018, Bakkt a Starbucks uzavreli dohodu spolu s Microsoft a Boston Consulting Group (BCG), ktorá by údajne umožnila držiteľom bitcoinov minúť svoje krypto v Starbucks kaviarňach. Nadšenci tento krok označili za “obrovské víťazstvo pre mainstreamovú adopciu”.

Vývoj, ktorý uverejnil The Block Crypto, teraz odhaľuje, že kaviarňový reťazec bude naozaj akceptovať krypto platby prostredníctvom služieb BTC-USD spoločnosti Bakkt. Starbucks bude zamieňať Bitcoin v čase nákupu a nikdy nebude krypto držať.

Bohužiaľ, už uvedené daňové prekážky môžu stále všetkému zabrániť. Ako uviedla IRS, pri každej výmene kapitálových aktív je potrebné porovnať trhovú hodnotu majetku s trhovou hodnotou majetku v čase zdaňovania. V dôsledku neslávnej volatility Bitcoinu by tieto dve hodnoty mohli byť výrazne odlišné.

V príspevku na reddite z mája 2018 americký používateľ uviedol, že dlží IRS 50 000 dolárov po kúpe ôsmich Bitcoinov po 7 200 dolárov, ktoré neskôr predal za 120 000 dolárov a následne za to nakúpil altcoiny. Napísal:

“Nevedel som to vtedy, ale vyzerá to, že dlžím daň z príjmu z tých obchodov, spolu približne 50 000 dolárov, ak spočítam štátnu a federálnu. Ale kvôli poklesu, ktorý nastal v poslednej dobe, mám len približne 30 000 dolárov ak spočítam altcoiny.”

Jedna káva pravdepodobne nebude mať rovnaké dôsledky, ale zdôrazňuje to niektoré závažné nedostatky v spôsoboch, akými je Bitcoin danený v Spojených štátoch.


Staré pravidlá a nové peniaze

Krypto advokátna skupina CoinCenter si uvedomuje tieto problémy od chvíle, keď IRS oznámila danenie Bitcoinu v roku 2014. Odvtedy sa snažia o opätovné zváženie.

V januári 2017 Peter van Valkenburgh vysvetľoval, že úspech internetu “vďačí z veľkej časti za svoju existenciu dvom zákonom schváleným Kongresom koncom deväťdesiatych rokov: Communications Decency Act (CDA) a Digital Millennium Copyright Act (DMCA).”

Prijatie týchto dvoch zákonov uľahčilo občanom a podnikateľom vybudovať to, čím je internet dnes. A ak majú ľudia pravdu, keď prirovnávajú krypto k internetu, potom Valkenburgh vyzýva regulačné orgány, aby naďalej pomáhali vytvárať podobný priestor aj pre Bitcoin.

V inom príspevku z CoinCenter uviedol Jerry Brito možné riešenie problému zdaňovania krypta. Píše, že aj keď dane z kapitálových výnosov, ako sú tie, ktoré momentálne platia pre danenie Bitcoinu, sú oveľa nižšie ako tradičné dane z príjmov, sú nepoužiteľné v prípade malých nákupov, ako je kúpa kávy.

Brito navrhuje výnimku zo súčasných daní, ktorá by brala kryptomeny viac ako zahraničné meny než majetok. Hoci to nie je najlepšia možnosť, pretože “by sme stratili priaznivú daň z kapitálových ziskov pri transakciách nad 200 dolárov, pretože zisk z cudzích mien by bol danený ako bežný príjem”, malo by to priaznivý účinok v zmysle vyvíjania tlaku na zahraničné vlády, aby uznali Bitcoin ako zákonné platidlo.

Navyše, forex transakcie nižšie ako 200 EUR nemusia byť hlásené IRS. V kontexte nedávnych noviniek od Starbucks sa to zdá byť ideálnou situáciou na podporenie každodenných platieb kryptomenami.

Hoci sa môže zdať vzrušujúce mať na svojej strane veľkú firmu, akou je Starbucks, pre priemysel to má len malý význam, kým členovia Kongresu nepríjmu potrebné daňové úpravy.

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart