Spolutvorca Blockchainu o tom, prečo nie je Satoshi Nakamoto

Spolutvorca Blockchainu diskutuje o význame mena „Satoshi Nakamoto“, a prečo ním nie je on.

Spolutvorca Blockchainu, Scott Stornetta, hovorí o pôvode mena „Satoshi Nakamoto“ a uvádza dôvody, prečo ním nie je práve on.

Prečítajte si tiež: Koronavírus mohol Bitcoinu pomôcť

Pôvodná biela kniha Bitcoinu (BTC) odkazuje na osem prác. Jednou z nich je všeobecná kniha o pravdepodobnosti, ostatné sú základom priestoru kryptomien. Stornetta je spoluautorom troch z týchto diel. V dokumente z roku 1991 s názvom „Ako časovo označiť digitálny dokument“  navrhli Stornetta a jeho dlhoročný partner Stuart Haber decentralizovanú schému, ktorá by umožnila overenie keď bol súbor vytvorený alebo zmenený:

„Navrhujeme výpočtovo praktické postupy pre digitálne označovanie časových údajov týchto dokumentov tak, aby nebolo možné to, že užívateľ svoj dokument prepíše spätne na skorší dátum, alebo vopred na budúci dátum.“

Pre nadšencov histórie Blockchainu – dokument odkazuje na prácu budúceho príjemcu Turingovej ceny a zakladateľa Algorandu (ALGO) Silvia Micaliho.

Mnoho princípov navrhnutých v tomto a v nasledujúcich dokumentoch bolo neskôr použitých Satoshim Nakamotom. Dávno pred Bitcoinom však Huber a Stornetta spustili svoju vlastnú blockchain sieť, ktorá je považovaná za prvú svojho druhu a dodnes je v prevádzke.

„Satoshi Nakamoto“

Ako konvertovaný do Cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní Stornetta odišiel ako misionár do Japonska, čo mu umožnilo stať sa plynulo hovoriacim po japonsky a neskôr mu ponúklo prácu prekladateľa patentov.

Diskutujúc o možných interpretáciách mena „Satoshi Nakamoto“ Stornetta povedal:

„Môžete si kúpiť celý slovník, ktorý sa týka iba japonských mien. A meno Satoshi sa môže zapisovať dvadsiatimi rôznymi kanji znakmi. Ale ja som prirodzene naklonený názoru vychádzajúceho z faktu, že ‚satoru‘ je japonský výraz pre ‚vedieť‘, ‚byť múdry‘.“

Na druhej strane, priezvisko „Nakamoto“ je veľmi bežné japonské meno, podobne ako „Smith“ alebo „Johnson“ v anglicky hovoriacich krajinách. Ak by sme si ho však mali rozpísať do kanji znakov, jeden z možných výkladov by bol tento:

„‘Naka‘ jednoducho znamená centrum niečoho, ‚moto‘ je pôvod niečoho.“

Podobné interpretácie viedli ku konšpiračnej teórii, že Bitcoin bol vytvorený Ústrednou spravodajskou službou (CIA).

Prečo Stornetta nie je Satoshi

Aj keď je Stornetta vďaka svojej práci a plynulej japončine perfektný kandidát na Satoshiho, vždy to jednoznačne popieral. Navyše preložil aj ideologický argument, prečo nie je Satoshi práve on:

„A tak sa veľa z nášho sústredenia venovalo schopnosti neustále obnovovať integritu záznamu v priebehu času tak, aby záznamy vydržali desaťročia, ak nie storočia, a aby sme prežili kvantovo odolný počítač a všetky tieto veci. A to je niečo, čomu Satoshi vôbec nevenoval pozornosť.“

Hoci tvrdí, že nepozná identitu Satoshiho Nakamota, vylúčil Craiga Wrighta:

„Nemyslím si, že je to Craig Wright, zabudnime na to.“

Stornetta verí, že na to, aby sme pochopili, ako sa pohnúť vpred, by sme sa mali snažiť porozumieť Satoshiho vízii Bitcoinu. Taktiež zastáva názor, že Bitcoin je skôr umenie, než veda:

„Som na strane tých, ktorí veria, že to, čo bolo spravené s Bitcoinom, bolo nepochybne dielo génia. Je to však skôr umelecké dielo, dielo technického umenia, ktoré otvára dvere mnohým možnostiam, ale v žiadnom prípade nie je konečným alebo najlepším riešením, ktoré je možné vybudovať.“

Aj keď Stornetta nemusí byť Satoshi Nakamoto, jeho práca bola základom pre Bitcoin a pre celé pole kryptomien.

Zdroj: cointelegraph.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart