Spiaci obor kryptomien: čo je to NEM?

Spiaci obor kryptomien: čo je to NEM?

 

 

Poznáte top 10 kryptomien podľa trhovej hodnoty? Ak nie, pravepodobne nepoznáte ani NEM.
S denným obratom okolo 3 miliónov sa o ňu zaujíma málokto. Napriek tomu, že jej trhová hodnota sa pohybuje v okolí 2 miliárd eur.
Vývoj hodnoty počas roka 2017? Takmer 100 násobný nárast! Jej budúci rast závisí od toho, či sa dokáže presadiť na trhu.

Tu sú 4 dôvody, prečo má na to potenciál:

Prvotné vydanie tokenu „NEM stake“

Blockchain – technológia, ktorá sa pýši decentralizáciou, sa paradoxne pasuje s problémom centralizácie. Zhruba 4% bitcoinových adries vlastní 96% bitcoinov. Počet reálnych používateľov je rádovo menší ako počet adries, ale obavy sú na mieste.

NEM sa preto rozhodol verejne ohlásiť vydanie krypto-tokenu vopred, pričom každý, kto sa prihlásil, dostal 1 NEM-stake token. Vďaka tejto férovej distribúcii dostali všetci rovnaký podiel. Eliminovalo sa tým riziko, že finančné „veľryby“ ovládnu hneď na začiatku veľkú časť meny a budú ju môcť manipulovať. Následne NEM vydal kryptomenu XEM, ktorú rozdelil medzi všetkých akcionárov: NEM-stake-holderov. Každému sa tak ušlo 2,25 milióna XEM.

Ľutujete, že ste zmeškali prihlášku? Máte prečo, s dnešným kurzom má hodnotu okolo 450 000€!

Proof-of-importance algoritmus

NEM nie je kópia žiadnej inej kryptomeny. Jej kód je nový a unikátny, pričom developeri sa zamerali na chyby svojich predchodcov. Nový algoritmus nevyžaduje ťaženie. Znamená to, že nevznikajú ďalšie nové tokeny a má prirodzenú 0% infláciu.

Navyše, vplyv na sieti nie je odvodený od hash-power, teda množstva energie strávenej počítaním zložitých kryptografických operácií. Najväčší vplyv majú účty – používatelia, ktorí robia najviac transakcií a tým prispievajú do ekonomiky.

Samozrejme, aj NEM potrebuje servery – nódy, ktoré schvaľujú transakcie. Sú však nenáročné na prevádzku. Jeden nód utiahne aj starý notebook. Vďaka novému algoritmu tak majitelia serverov nemusia kupovať stalé novší a výkonnejší hardware. Ako bonus je šetrenie elektrickej energie – na prevádzku siete stačí menej ako 1% energie, ktorú míňa bitcoin.

Vďaka Proof-of-importance už nie je priepasť medzi minermi (prevádzkovateľmi siete) a používateľmi siete. Už nie sú na jednej strane mineri ktorí určujú smer a nespokojní používatelia, ktorí v rozhodovacom procese nemajú žiadnu váhu. Môže to zabrániť potenciálnemu štiepeniu blockchainu, tzv. forku.

NEM nielen ako kryptomena, ale ako blockchain platforma

NEM sa označuje ako smart asset blockchain. Názov sa nápadne podobá na smart contract od Etherea a plní aj podobnú funkciu. S jedným rozdielom. Pomocou vstavaných aplikácií ich viete „naklikať“ za pár minút a nemusíte pri tom byť žiadny expert v programovaní! Stačí si stiahnuť oficiálnu peňaženku, požiadať o test XEM a zadarmo si na sieti vytvorenej na testovanie vyskúšať, ako to funguje.

Najznámejšie smart assets sú:

  • Multisig: chránte si svoj účet dvoj- alebo viaclevelovým zabezpečením
  • Namespace: vytvorte si vlastnú doménu na blockchaine
  • Apostille: ak vám pečiatka od notára nestačí na overenie originality dokumentu, Apostille ponúka elektronický podpis, ktorý zabezpečí nesfalšovateľnú autenticitu hodnú 21. storočia
  • Mosaics: vytvorte si vlastný krypto-token s pravidlami, aké si nastavíte. Môžete ho použiť vo svojom existujúcom biznise, alebo začnite vlastné ICO!

Verejný a privátny blockchain

NEM úzko spolupracuje s firmou Tech Bureau, ktorá vyvíja privátny blockchain – Mijin. Máloktorá firma by chcela svoje interné údaje nechať „pohodené“ na verejnej sieti. Preto Mijin ponúka súkromnú variantu a svoj produkt predáva ako konečné riešenie pre banky, finančné a iné inštitúcie. Sľubuje šetrenie až 90% nákladov a vyššiu bezpečnosť.

Catapult – update, ktorý je vyvíjaný už vyše roka a uzrie svetlo sveta v blízkej budúcnosti, umožní prepojenie medzi verejnou a súkromnou databázou. Súkromný blockchain tak bude môcť komunikovať s iným súkromným blockchainom. Spájať ich bude verejný blockchain – XEM.

Z tohto parterstva tak bude profitovať ako súkromná, tak aj verejná sieť.

Tak čo, myslíte, že NEM má potenciál presadiť sa na preplnenej krypto-scéne?

 

Autor: Matus Rajsky

Zdroj obrázka: CryptoCompare

 

Tento článok má 2 komentárov

  1. A čo taká IOTA ktorá šlape na tangle, pričom proof of work systém zabezpečuje, že je úplne bez transakčných poplatkov? 🙂 Nie som síce IT expert, ale mám pocit, že v mnohom dokáže nielen NEM, ale aj ripple predčiť aj čo sa týka bankového sektora.

    1. Dave, ďakujem za Váš komentár. IOTA je výnimočný projekt, ktorý môže byť revolučný, ak sa developerom podarí dostaviť očakávané výsledky. NEM nie je priamym konkurentom IOTY, lebo jeho hlavným prínosom je prepojenie privátnej a verejnej blockchain. Privátny blockchain NEMu napríklad tiež nemusí platiť žiadne poplatky. Sledujte ďalšie články o NEM a COMSA (ktoré vyjdú čoskoro) a dozviete sa viac!

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart