Salvádor začal oficiálne ťažiť Bitcoin vďaka vulkanickej energii

Ak by sme sa pozreli na to, ktorá krajina býva v kryptomenovom svete spomínaná najviac, tak okrem Číny či USA, sa stále veľmi veľa hovorí aj o Salvádore. Niet sa ale čomu diviť, keďže táto krajina sa aj pod vplyvom svojho prezidenta, Nayiba Bukeleho, veľmi aktívne snaží o implementovanie Bitcoinu do svojho finančného systému, či celkovo do ekonomiky ako takej. Najnovšie kroky pritom naznačujú, že Nayib Bukele nielenže umožnil platby prostredníctvom Bitcoinu v danej krajine či nakúpil Bitcoin do vládnych rezerv, ale takisto sa bude sústrediť aj na ťaženie Bitcoinu prostredníctvom vulkanickej či geotermálnej energie. To sa mu už dokonca aj podarilo.

Prvý vyťažený Bitcoin prostredníctvom sopiek

Nayib Bukele už v júni tohto roku avizoval, že má v pláne nielen umožniť svojim občanom platby prostredníctvom Bitcoinu v každom obchode, ale takisto aj využitie geotermálnej, vulkanickej či sopečnej energie na ťažbu Bitcoinu. No a zatiaľ čo sa v posledných týždňoch spomínal v spojení so Salvádorom najmä vývoj oficiálnej vládnej Bitcoin peňaženky Chivo, či platenie prostredníctvom Lightning Networku v Starbuckse či McDonalde, práce na novej mining farme sa evidentne posúvali míľovými krokmi napred.

Prečítajte si tiež: Vo Švajčiarsku bol schválený prvý kryptomenový investičný fond

Iba pred troma dňami zverejnil na svojom Twitteri Nayib Bukele krátke video, v ktorom bolo jasne viditeľné, ako do geotermálnej elektrárne vstupuje kamión s vládnym nápisom. Ten mal mať v sebe množstvo mining vybavenia, ktoré malo byť následne zapájané. Nayib Bukele k tomu dal aj stručný popis so slovami: „Prvé kroky…

No a tieto kroky viedli evidentne ku ďalším, keďže už dnes sa opäť na prezidentovom Twitter účte objavili nové informácie o tom, ako sa tento projekt vyvinul ďalej.

„Ešte stále testujeme a inštalujeme, ale toto je oficiálne prvý Bitcoin vyťažený prostredníctvom #volcanode.

Zdroj:https://finbold.com/

LaGeo, ako sa oficiálne volá geotermálna elektráreň v ktorej sa má daný Bitcoin ťažiť, by tak už mala postupne byť v prevádzke a je tak aj jasné, že Salvádor pomaly začne s ťažbou najväčšej kryptomeny prostredníctvom vulkanickej energie. Aktuálne ide o jeden z prvých počinov tohto typu, pričom si Nayib Bukele plne uvedomuje, že pokiaľ bude úspešný, tak môže byť veľmi nápomocný pre Bitcoin.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Ťaženie prostredníctvom 100 % obnoviteľnej energie

Práve Bukele sa totižto ešte júni vyjadril, že ťažba prostredníctvom tohto typu energie je nielen 100 % ekologická, ale takisto aj 100 % obnoviteľná. Tým chcel najmä poukázať na to, že pokiaľ by sa väčší podiel hash ratu mal presunúť napríklad na takýto typ energie (ako hlavný zdroj energie pre ťažbu), tak by razom nemohli odporcovia Bitcoinu používať ako proti argument fakt, že Bitcoin ťažba spotrebúva extrémne množstvo „špinavej“ energie.

„Bitcoin mining farma bude poháňaná veľmi lacnou, 100 % čistou, 100% obnoviteľnou energiou s nulovými emisiami.“

Aj týmto svojim statusom ešte z júna Bukele nepriamo reagoval aj na kritiku Elona Muska, ktorá prišla iba niekoľko týždňov predtým, ako sa Salvádor stal jednou z najpodstatnejších krajín na kryptomenovej mape. Práve Musk totižto dlho kritizoval dopad Bitcoin ťažby na životné prostredie. Samozrejme z úst človeka, ktorý chce spraviť z letov do vesmíru atrakciu či nový druh turizmu je takýto argument pravdepodobne minimálne trošku pokrytecký. Pre kryptomeny je však podstatné, že sa aj takýmito správami dostáva ťažba Bitcoinu stále bližšie ku udržateľnej a obnoviteľnej energii.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://finbold.com/,

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences