Ruský plynárenský gigant Gazprom bude vykonávať obchodné zmluvy na blockchaine


Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom by mohol čoskoro začať používať blockchain na vykonávanie a monitorovanie obchodných zmlúv.

Generálny riaditeľ firmy Alexey Miller oznámil túto správu na stretnutí s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom v stredu a povedal, že Gazprom je teraz „pripravený na začatie realizovania procesu“ digitalizácie dodávok plynu pomocou technológie distribuovaných účtovných kníh.


Miller vysvetlil, že popri štátom vlastnenom Gazprombank (dcérska spoločnosť Gazpromu a tretia najväčšia ruská banka) „sme vyvinuli prototyp technologickej platformy na automatizáciu procesu uzatvárania, monitorovania a vykonávania zmlúv. Tento systém tiež zabezpečuje automatickú arbitráž a výpočet platieb za plyn. “


Systém je prístupný všetkým stranám zapojeným do procesu a je „plne chránený“ pred neoprávnenou manipuláciou a neoprávnenými zmenami.

Gazprom bude spočiatku na implementácii automatizovaných procesov založených na technológii blockchain spolupracovať s „veľkými“ priemyselnými spotrebiteľmi.

Premiér bol vo svojej odpovedi pozitívny a povedal, že technológia blockchain má „sľubnú“ budúcnosť v ruskom hospodárstve, ako aj v aktivitách spoločností ako Gazprom.

Gazprom s technológiou blockchain experimentuje dlhodobo. V lete minulého roku zaviedla ich letecká dcérska spoločnosť Gazpromneft-Aero technológiu blockchain a inteligentné zmluvy na automatizáciu procesov plánovania a účtovníctva v dodávkach paliva.

Ďalšia dcérska spoločnosť, Gazprom Neft, tretí najväčší producent ropy v Rusku, začala vo februári 2018 testovať blockchain, aby zlepšila riadenie logistiky a obstarávania. O dva mesiace neskôr Gazprombank uviedla, že zvažuje umožniť svojim bohatým klientom obchodovanie s kryptomenami, hoci v tom čase neboli poskytnuté žiadne konkrétne podrobnosti.

Zdroj: CoinDesk

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart