Rusko plánuje vymeniť Americký dolár za Bitcoin, vraví univerzitný profesor

Ruský univerzitný lektor s väzbami na vládu tvrdí, že Kremeľ čoskoro začne masívne investovať do Bitcoinu, ako spôsob, akým sa vyhnúť novým sankciám USA, a tento krok by mohol nastať „v priebehu niekoľkých týždňov“.

Rusko bude nakupovať „digitálne zlato“

Vladislav Ginko z Ruskej Prezidentskej Akadémie Národného hospodárenia a Verejnej správy si myslí, že nové sankcie USA donútia Kremeľ diverzifikovať peňažné rezervy do Bitcoinu.
Ginko, ktorého väzby na vládu trvajú už viac než 20 rokov, tvrdí, že to nastane v priebehu niekoľkých týždňov. Ginko sa v poslednom čase objavil v rôznych ruských médiách, kde vyzdvihoval Bitcoin ako „útočiskové aktívum“.

„Sankcie USA môžu byť zmiernené len prostredníctvom využívania Bitcoinu. Ruská elita je nútená predať americké aktíva a doláre a masívne investovať do Bitcoinu. Centrálna banka Ruska má rezervy vo výške 466 miliárd amerických dolárov a musí diverzifikovať pre prípad, že to bude (v budúcnosti) obmedzené.“

Znižovanie závislosti na doláre

Spolu s Čínou, Iránom a Venezuelou hľadá Rusko spôsoby, ako znížiť svoju závislosť na americkom doláre.
V novembri 2018 ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že v dôsledku nových sankcií krajina nemá inú možnosť, než znížiť použitie dolára v medzinárodnom obchode.

„Nemáme za cieľ vzďaľovať sa od dolára. To dolár sa vzďaľuje od nás. Tí, ktorí robia takéto rozhodnutia nestrieľajú sami seba len do nohy, ale do chúlostivejšieho miesta trochu vyššie na tele.“

Vladimir Putin

Podľa Ginka bude Kremeľ hľadať spôsoby, ako diverzifikovať svoje rezervy už od februára 2018. Ak bude ruská vláda a elitná trieda investovať masívne do Bitcoinu, cena tohto aktíva by mohla zažiť náhly nárast. Takáto situácia už nastala v roku 2018, kedy bohatí čínski občania údajne presúvali peniaze do BTC v dôsledku zrýchlenej devaluácie lokálnej meny.

Medzitým Kremeľ zväčšuje aj zásoby fyzického zlata, ako ochranu pred ekonomickými sankciami.
Správy naznačujú, že vláda predáva Americký štátny dlh výmenou za tento drahý kov. Do augusta 2018 už Rusko strojnásobilo zásoby zlata v príprave na nový ekonomický zápas s USA.

Zdroj: 1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart