Ripple bude čeliť žalobe SEC – negatívne správy sa prejavili aj na cene

Americká spoločnosť Ripple, ktorá je zodpovedná aj za predaje XRP tokenu, bude v blízkej budúcnosti pravdepodobne čeliť veľkému problému. Podľa najnovších informácii CEO tejto spoločnosti, Brada Garlinghousa, má americká Security and Exchange Commission (SEC) čoskoro predložiť súdu návrh na žalobu danej spoločnosti. Tá by sa mala zaoberať nelegálnym predajom XRP tokenov, na ktoré podľa SEC, spoločnosť Ripple nemala právo. Na tieto správy reagovala aj cena, ktorá sa okamžite vybrala smerom dole.

Dlho očakávané problémy prídu už čoskoro

Spoločnosť Ripple tieto problémy pritom mohla už očakávať. Experti a analytici z kryptomenového sveta na tieto problémy upozorňovali už pomerne dlho. Podľa nich je totižto Ripple extrémne centralizovanou spoločnosťou, ktorá nemá ani len právo nazývať XRP kryptomenou, pretože vlastní viac ako 50% celkovej ponuky tohto tokenu. Až 55 miliárd XRP je stále odložených na rôznych escrow účtoch, pričom celková ponuka je približne 99 miliárd a v obehu je takmer 45 miliárd XRP tokenov.

Práve za toto býva daná kryptomena najčastejšie kritizovaná. Napriek tomu je ale stále treťou najväčšou kryptomenou, ktorá patrí k tým najviac obchodovaným a takisto aj najčastejšie používaným kryptomenám. Na tieto správy však zareagovala tak, ako sa dá očakávať, a iba za pár hodín si odpísala 13% svojej hodnoty, pričom aktuálne vykazuje za posledných 24 hodín pokles o približne 8 %.

Prečítajte si tiež: Únik dát Ledgeru – pozor na zvýšený počet podvodov a útokov

CEO Ripplu, Brad Garlinghouse, sa tvrdo obul do SEC a hovorí, že je pripravený spolu so svojim tímom bojovať za Ripple, pretože podľa nich nespravili nič zlé a pravda je na ich strane.

„SEC sa mýli hneď od úplného začiatku. XRP je mena, a tak nemusí byť registrovaná ako investičný kontrakt. Dokonca aj FinCEN sa už vyjadrila a klasifikovala XRP ako virtuálnu menu v roku 2015 a rovnako spravili aj iní regulátori G20. Ide tak o útok na celý kryptomenový sektor a americký pokrok. Tým, že schvália iba Bitcoin a Ethereum (ktorých siete fungujú v spolupráci s Čínskou Komunistickou stranou), SEC si vybrala svojich víťazov, keďže sa pozerá iba na dva tokeny namiesto celého sektora. Tým, že Jay Clayton ignoruje rady zo strany bezpečnostných analytikov a expertov USA, priamo odovzdáva budúcnosť globálneho systému, ktorý bude prepojený s blockchain technológiou a kryptomenami, do rúk autoritatívneho režimu.“

Aj tento úsek sa nachádza v reakcii Brada Garlinghousa na možné problémy, ktoré môže spoločnosť Ripple očakávať. Názor o týchto vyhláseniach si spravte sami, pretože sa v danom stanovisku nachádza hneď niekoľko častí, ktoré sú minimálne „zaujímavo naformulované.“ Brad Garlinghouse sa nimi chcel zahrať na akúsi obeť, ktorá utrpí týmto rozhodnutím. Rovnako však napadol aj Bitcoin a Ethereum, ktoré už boli SEC uznané ako security (cenné papiere/akcie).

Vyjadrenia zo strany komunity sa líšia

Tvrdiť, že sa kryptomenová komunita postavila na stranu Ripplu, by bolo naozaj odvážne. Veľké množstvo odborníkov skutočne vníma Ripple ako tŕň v očiach a preto sa im práve takéto kroky zo strany SECu pozdávajú. Navyše, okrem extrémnej centralizovanosti tohto projektu, iba dvaja ľudia z vedenia tejto kryptomeny, CEO Brad Garlinghouse a spoluzakladateľ Chris Larsen, majú v moci XRP v hodnote až 13 miliárd dolárov. To ich robí extrémne zaujatými voči tomuto projektu, keďže v nastávajúcom súdnom spore nebudú chrániť iba svojich klientov a zamestnancov, ale hlavne svoj obrovský majetok.

Na túto tému sa ale už vyjadrili aj Vitalik Buterin, zakladateľ kryptomeny Ethereum a Changpeng Zhao, CEO burzy Binance. Ich pohľady sa ale líšili, pretože kým sa Vitalik Buterin pomerne dobre „zabavil“ na účet Ripple/XRP, tak CZ sa snažil poukázať na to, že kryptomenová komunita by mala držať spolu.

Chcete sa pridať do VIP skupiny? Všetko podstatné nájdete tu!

Vitalikovi sa nepozdávalo najmä to, že Brad Garlinghouse nazval Bitcoin a Ethereum „kontrolované Čínou.“ Práve toto tvrdenie mu prišlo extrémne divné, čo vyjadril aj na svojom Twitteri. Jeho reakcia však nie je prekvapujúca, pretože Vitalik patrí dlhodobo ku veľkým kritikom a odporcom kryptomeny XRP. Na druhú stranu CZ sa snažil trošku krotiť vášne, pretože si uvedomuje, že kryptomenový sektor nie je ani zďaleka taký veľký, aby mohol každý týždeň riešiť nový spor medzi projektami.  

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/, https://u.today/, https://www.newsbtc.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart