Ripple a jeho problémy – je XRP úplný koniec?

Spoločnosť Ripple sa koncom minulého roka dostala do veľmi nepríjemných problémov. SEC (Security and Exchange Commission) obvinila túto spoločnosť, ktorá zastrešuje rozvoj kryptomeny XRP, z nelegálneho predaja XRP tokenov, ktoré malo tejto spoločnosti priniesť približne 1,3 miliardy dolárov. Cena XRP sa po tejto správe ihneď prepadla, pričom z lokálneho high, ktoré bolo na hranici až 0,78 doláru, sa XRP dostalo až na 0,17 doláru (takmer 78 % pokles). Z 0,17 doláru sa XRP dokázalo vrátiť na aktuálnych 0,27 doláru, avšak to neznamená, že je XRP z najhoršieho vonku. Problémov má Ripple stále viac ako dosť.

Kraken aj Grayscale sa XRP otočili chrbtom

Jedna z najväčších a najpopulárnejších kryptomenových búrz, Kraken, sa iba pred pár dňami rozhodla prestať podporovať XRP obchodovanie pre amerických zákazníkov. Tak, ako aj v prípade ostatných búrz, tak aj v prípade Krakenu má ísť o bezpečnostné rozhodnutie, ktoré má za cieľ ochrániť práve investorov z USA. Tí majú čas do 29.januára na to, aby predali alebo presunuli svoje XRP tokeny.

Náš novoročný report ste už videli? Pokiaľ nie, tak si ho môžete zakúpiť so zľavou do konca týždňa. Ak si však kúpite priamo naše VIP členstvo, report dostanete úplne ZADARMO!
Zakúpiť report alebo členstvo!

Kraken pritom nie je ani zďaleka jedinou kryptomenovou burzou, ktorá sa voči XRP takto zachovala. Okrem nej delistovali alebo plánujú delistovať obchodovanie XRP aj také burzy ako napríklad Coinbase, Binance.US, OKCoin či Blockchain.com. Ku tejto kryptomene sa tak možno čoskoro ani tak jednoducho nedostanete.

Určite sa ku nej jednoducho nedostanú ani inštitucionálni investori, keďže XRP zo svojej ponuky delistovala aj spoločnosť Grayscale Investments. Jej XRP Trust, ktorý mal približne hodnotu 8,3 milióny dolárov, bude čoskoro oficiálne „rozpustený.“ Spoločnosť Grayscale Investments sa ale vyjadrila, že investori, ktorí do tohto trustu vložili peniaze, nebudú musieť niesť navyše žiadne poplatky alebo straty, ku ktorým by mohlo dôjsť.  

XRP sa tak okrem veľkých súdnych sporov zrazu nachádza aj v úplne iných problémoch. Chrbtom sa mu totižto otáča stále viac a viac spoločností alebo búrz, čo nielenže nerobí dobré meno, ale takisto to komplikuje aj nákup a predaj samotnej mince. To je viditeľné nielen na prepade ceny a takisto zobchodovaných objemov, ale takisto aj na prepade trhovej kapitalizácie. Tento prepad navyše v spojení s obrovským cenovým rastom kryptomeny Polkadot zapríčinil, že tieto dve kryptomeny si vymenilo svoje miesto v celkovej trhovej kapitalizácii, s XRP na 5. mieste a Polkadot na 4.

Ešte nemusí byť koniec

Samozrejme, že ihneď po ohlásení SEC sporu sa Ripple odvolala a odmietla prístup tohto regulátora. To chce docieliť aj pri prvom stretnutí s SEC, ktoré sa má konať koncom februára. Ripple sa dovtedy rozhodol najať viac ako 20 právnikov, ktorí budú hájiť nielen spoločnosť, ale takisto aj jej dvoch hlavných predstaviteľov, ktorí majú byť taktiež obvinení.

Prečítajte si tiež: Už žádné KYC s ShapeShift

Ide o CEO Ripple, Brada Garlinghousa a spoluzakladateľa Ripple CHrisa Larsena, ktorí majú mať obaja po 4 právnikoch. Ďalších 13 právnikov má pracovať samostatne len na prípade spoločnosti Ripple. Ako sa bude celý tento proces vyvíjať budeme samozrejme sledovať, pretože môže znamenať veľmi veľa nielen pre budúcnosť samotnej kryptomeny, ale takisto aj pre regulácie v kryptomenovom svete.

Napriek tomu, že pozitívnych správ aktuálne pre Ripple asi nenájdeme veľa, tak jednou z nich je, že Marc Berger končí na pozícii hlavného predstaviteľa SEC Division of Enforcement. Počas jeho krátkej „kariéry“ na tejto pozícii (od roku 2017) sa postaral o spory s takými spoločnosťami a platformami ako napríklad Robinhood, New York Stock Exchange, Herbalife Nutrition či Telegram Group a takisto bol aj jedným z hlavných predstaviteľov SEC proti spoločnosti Ripple.

Novým predstaviteľom SEC by sa mal stať pravdepodobne Gary Gensler, ktorý sa už v minulosti vyjadril, že XRP by sa mohlo stať security, čím by v celom tomto prípade mohlo dôjsť ku zaujímavému zvratu. Či sa tak stane ale ukáže až čas.

Zdroje: https://dailyhodl.com/, https://cryptopotato.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart