Regulácie v USA získavajú reálne kontúry – ohrozia kryptomenový sektor?

Iba pred mesiacom sa začali kryptomenovým svetom šíriť klebety o tom, že v USA môže dôjsť ku novým reguláciám, ktoré by mohli ohroziť anonymitu a funkčnosť niektorých centralizovaných búrz. Na tieto klebety medzi prvými reagoval aj CEO americkej kryptomenovej burzy Coinbase, Brian Armstrong, ktorý sa k týmto klebetám vyjadril veľmi kriticky a s pochopiteľnými obavami. Takéto pravidlá by totižto mohli veľmi negatívne ovplyvniť fungovanie centralizovaných búrz a mohli by spôsobiť komplikácie so vstupom do kryptosveta, ale takisto aj s jeho funkčnosťou.

KYC na amerických burzách?

Know-your-customer (KYC) je jedným z bezpečnostných prvkov, ktoré sú používane po celom finančnom svete. V kryptomenovom svete sa zatiaľ tento bezpečnostný prvok, ktorý núti zákazníkov akýchkoľvek bánk alebo finančných inštitúcii aby verifikovali svoje účty predtým, ako budú môcť posielať alebo prijímať transakcie, nevyskytuje ani zďaleka na všetkých burzách. To sa však môže už čoskoro zmeniť.

Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), ktorá je súčasťou ministerstva financií v USA, totižto podala prvý oficiálny návrh na to, ako by mohli regulácie spojené s custodial peňaženkami na centralizovaných burzách fungovať. Podľa daného návrhu by museli používatelia, ktorí chcú poslať nad 10 000 dolárov (vrámci 24 hodín) z centralizovanej burzy na privátnu peňaženku, poskytnúť súkromné informácie o prijímateľovi platby danej burze. Dané kryptomenové burzy by tieto informácie museli držať uschované. Navyše budú musieť tieto burzy uschovávať informácie o každej transakcii, ktorej hodnota presiahne 3 000 dolárov a neskôr tieto informácie zdieľať s FinCENom.

Prečítajte si tiež: Karty Binance Visa míří do Evropy

Samozrejme, že autority, ktoré stoja za daným návrhom vidia jeho opodstatnenie najmä v tom, že môže zabrániť s používaním kryptomien na nelegálne účely. Aj v samotnom návrhu sa totižto nachádzalo, že anonymné kryptomeny ako napríklad Monero majú históriu využívania v nelegálnych aktivitách a práve takýmito zákonmi by malo dôjsť ku zastaveniu alebo minimálne obmedzeniu takéhoto používania.

Šance na zmenenie návrhu sú minimálne

Aktuálne je tento návrh otvorený na komentáre a postrehy zo strany verejnosti, ktoré sa môžu udiať do 4.1. 2021. Je však takmer isté, že akékoľvek komentáre zo strany inštitúcii ako Coinbase s daným návrhom veľa nespravia. Šancu pre zastavenie týchto obmedzení ale predstavujú senátori, úradníci alebo novozvolení politici, ktorí majú úplne iný postoj ku kryptomenám.

Medzi nich patrí napríklad senátorka z Wyomingu, Cynthia Lummis, ktorá sa už verejne vyjadrovala o tom, že vlastní Bitcoin. Podľa nej sa aktuálny návrh zo strany FinCENu, podliehajúcemu Ministerstvu financií v USA, hýbe zlým smerom. Taktiež ale žiaľ verí, že ku schváleniu tohto návrhu príde aj bez toho, aby boli vypočuté názory verejností a spoločností, ktorých má najviac zasiahnuť. 

Napriek tomu, že Stevenovi Mnuchinovi, ministrovi financií USA sa čoskoro končí jeho obdobie na ministerstve, je stále šanca, že sa mu tento návrh podarí schváliť a dostať do praxe. Navyše, vzhľadom na veľmi rýchly vývoj prvotného návrhu sa dá predpokladať, že aktuálna vláda spraví všetko preto, aby bol tento zákon schválený ešte predtým, ako odídu z vlády. Podľa ľudí zodpovedných za daný návrh ide o otázku “bezpečnosti USA.”

Chcete sa pridať do VIP skupiny? Všetko podstatné nájdete tu!

Práve kvôli skalopevnému presvedčeniu o správnosti daného návrhu je iba malá šanca, že sa s daným návrhom podarí niečo spraviť a zastaviť ho. Brian Armstrong nie je určite jediným, ktorý sa snažil poukázať na neefektívnosť tejto navrhovanej zmeny. Aj keď si myslí, že ide o pomerne správnu myšlienku, ktorá môže spraviť kryptomenový svet bezpečnejším a ťažšie používateľným pre podvodníkov, kriminálnikov alebo teroristov, spôsob, akým sa o to má aktuálna vláda pokúšať, je podľa neho nesprávny.

Samozrejme, že si uvedomuje to, ako komplikované by to pre danú burzu bolo v prípade, že by prišlo ku schváleniu tohto zákonu a tak si chce hlavne chrániť svoj biznis. Na druhú stranu má ale určite pravdu v tom, že takýto zásah by mohol spôsobiť veľké škody kryptomenovým spoločnostiam, ktoré sa zameriavajú na custodial biznis. Možno ale to by bol ten správny krok k tomu, aby sa kryptomenoví obchodníci presunuli na decentralizované burzy (DEX) a začali by tak využívať tieto platformy oveľa viac.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://decrypt.co/, https://www.forbes.com/, https://dailyhodl.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart