Regulácie Európskej únie pre používateľov kryptomien

Hlavným cieľom prijatia novej smernice a aktualizácie právnych predpisov Európskej únie je zníženie peňažných podvodov, pranie špinavých peňazí a financovanie zločinov. Zmeny však budú realizované takým spôsobom, aby nedochádzalo k narúšaniu fungujúcich platobných systémov. Nové pravidlá majú znížiť anonymitu používateľov a rovnako aj transakcií digitálnych mien. Následne budú zavádzané postupy KYC (know-your-customer), ktoré budú musieť byť realizované všetkými obchodnými platformami, ktoré sa zaoberajú kryptomenami. Každý poskytovateľ výmenných služieb medzi fiat menami a virtuálnymi menami bude musieť identifikovať každú podozrivú aktivitu, a rovnako bude zavedené úplné overenie zákazníkov. Ďalej sa uvádza, že digitálne meny nie sú legálne ustanovenými menami a nemajú právne postavenie ako klasické fiat meny.

,,Jednotlivé členské štáty majú 18 mesačnú lehotu na implementáciu novoprijatých nariadení do národných regulačných rámcov,” dodávajú autori novej smernice. Následne všetci používatelia obchodných platforiem s kryptomenami budú povinní dodržiavať prísnejšie pravidlá.

V smernici sa uvádza, že orgány by mali byť schopné prostredníctvom zavedenia týchto nových ustanovení monitorovať používanie digitálnych mien. Zároveň s tým vnútroštátne finančné spravodajské jednotky získajú prístup k informáciám, ktoré im umožnia spárovať identitu vlastníkov jednotlivých kryptografických adries a orgány každého štátu by mali zabezpečiť, aby všetky platformy, na ktorých sa uskutočňuje nákup alebo predaj digitálnych mien, boli zaregistrované a mali licenciu.

Aktualizované obchodné podmienky už má napríklad spoločnosť Localbitcoins, ktorá zvýšila svoje požiadavky na identifikáciu zákazníka a varuje svojich klientov, že v situáciách ako sú napríklad obchodovanie nad stanovené limity alebo vyšetrovanie podvodov, budú nútení predložiť vyšetrovacím orgánom všetky požadované identifikačné dokumenty.

Agentúra Reuters zverejnila vyhlásenie: ,,Banky by mali oddeliť všetky činnosti súvisiace s virtuálnymi menami od štandardných činností s fiat menami,” povedal predstaviteľ Európskej centrálnej banky. Rovnako tak Frankfurt navrhuje, aby bolo podnikanie s digitálnymi menami oddelené od fiat mien, avšak Brusel tvrdo trvá na svojich ustanoveniach.

1

 VIP skupina Kryptotrejder vám da všetko. 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart