Prehľad najzaujímavejších decentralizovaných trhov

Decentralizovaný trh umožňuje skutočné transakcie typu peer-to-peer bez toho, aby si sprostredkovateľ nárokoval na svoje poplatky. Nepotrebujeme dôvernú tretiu stranu, ktorá kontroluje predajcov a zabezpečuje platby. To je možné prostredníctvom technológie blockchain a inteligentných zmlúv. Dnes vám predstavíme niekoľko už fungujúcich decentralizovaných trhov, ktoré sú alternatívy k už zabenutým veľkým centralizovaným hráčom. Poznaté ich a využili ste ich už niekedy?

Väčšina decentralizovaných trhov bola doteraz postavená na blockchaine Etherea, s výnimkou OpenBazaar, ktorý využíva Ricardianske zmluvy na zabezpečenie autenticity údajov a Escrow na vyrovnanie platobných sporov. Existujú alternatívne decentralizované trhy, ktoré sa budujú na platforme NEO, ako aj na DAG. Niektoré zaujímavé protokoly pomáhajú budovať decentralizovaný trh ľahšie- mohli by sme ich považovať za WordPress blockchainového trhu. Medzi ne patrí Origami, Origami Network (na protokole Ethereum) a SysCoin, ktorý využíva Z-DAG.

Veľa sľubných začínajúcich podnikov už buduje decentralizované trhy ďalšej generácie na blockchaine. Treba však poznamenať, že ešte nie je nikto, kto by mohol jednorázovo nahradiť pôvodných centralizovaných hráčov.

OpenBazaar

OpenBazaar je pravdepodobne najznámejší decentralizovaný trh pre online predaj a nákup. Môžete tu ponúkať všetko, čo chcete a platiť v 50 + rôznych kryptomenách bez transakčných poplatkov. Budete si musieť nainštalovať program na svojom počítači, aby ste ho mohli používať, pretože ten umožňuje aby bol OpenBazaar slobodný od centralizovaných orgánov.

OpenBazaar používa funkciu Multi-Signature Escrow pre Bitcoin. To umožňuje kupujúcim a predávajúcim dohodnúť sa na neutrálnej, navzájom dôveryhodnej tretej strane pred začatím obchodu. Kupujúci odošle svoje kryptomeny a tie sa uvoľnia len vtedy, keď súhlasia obe strany. Na riešenie sporov a sťažnosti sa používa systém Escrow.

beBee

beBee je postavená s použitím protokolu Origin a je navrhnutá ako osobná a profesionálna platforma na branding. Ak potrebujete benchmark, pomyslite na beBee ako na LinkedIn. Je to sieť s už tisíckami používateľov, vrátane jednotlivcov a spoločností, ako je Deloitte, Hubspot a Oracle. beBee umožňuje používateľom zdieľať a prezentovať svoje osobné značky a portfóliá. Týmto spôsobom sa môžu zviditelniť pred budúcim zamestnávateľom, zákazníkom alebo médiami.

Bounties Network 

Bounties Network je podobná ako TaskRabbit alebo Fiverr. Aktuálnu užívateľskú základňu majú v tisícoch a v súčasnosti odmeňujú tvorcov obsahu a dizajnu, prekladov a programátorov. Všetci používatelia sú vyplácaní v ETH priamo na zabudovanú peňaženku čo zaručuje vyplatenie po vykonaní zákazky. Stiahnite si Metamask do vášho prehliadača, aby ste použili Bounties a zistite, čo je v ponuke.

Sociálne platformy

Ako alternatíva k platformám Facebook a Twitter, sa rozširuje decentralizovaný trh sociálnych médií. Webstránky ako Minds, XTRABYTES, Verasity, POP Network a Steemit ponúkajú rovnakú myšlienku ako najznámejšie, ale centralizované sociálne siete.

Použitie kryptomien umožňuje mikroplatby (až na zlomky halierov) a umelci dostanú odmenu za každú interakciu s ich prácou – a sú motivovaní produkovať viac kvalitného obsahu. V niektorých z týchto platforiem sú diváci odmenení aj tokenmi za sledovanie obsahu.

INS Ecosystem

Vytvára platformu na decentralizovanie trhu s potravinami. Ich plánom je otvoriť globálny trh a odtrániť sprostredkovateľov čo by malo znížiť poplatky a zvýšiť efektivitu.

Záver

Decentralizované trhy majú k dokonalosti ešte dlhú cestu. Mnohé z týchto projektov a platforiem odmeňujú svojich zákazníkov v ich vlastných menách a nie sú ešte pripravené na masové prijatie. Začínajú však pomaličky naberať na popularite a zdá sa logické, že blockchain nás zavedie na ďalšiu úroveň- Web 3.0.

1

Letná akcia na všetky druhy VIP členstiev. Pozrite si čo všetko VIP členstvo obsahuje tu

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart