Prečo mnoho firiem nekonvertuje krypto platby do FIAT?

S platbami v kryptomenách sme sa stretávali už aj v minulosti (u nás napríklad alza.sk), avšak majitelia firiem sa snažili čo najrýchlejšie meniť prijaté kryptomeny späť na FIAT peniaze. Obávali sa najmä veľkej volatility kryptomien, ktorá by mohla mať za následok to, že spoločnosť by v konečnom dôsledku bola na predajoch stratová. Tento trend sa však postupne mení, čo samozrejme pozitívne vplýva na celý trh kryptomien.

Mainstreamové spoločnosti ponúkajú stále častejšie možnosť platby v kryptomenách. Dôvodov, prečo tak robia je hneď niekoľko. Otvárajú si tak bránu k novej skupine zákazníkov, ktorá preferuje tento typ platby. Pre niektoré firmy to teda predstavuje zaujímavý spôsob zviditeľnenia sa na trhu. Správy o zavedení tejto platobnej metódy sa totiž často, najmä pri väčších spoločnostiach, objavujú na rôznych portáloch, ktoré sa venujú práve kryptomenám, čo vlastne predstavuje reklamu úplne zdarma. Menšie firmy zase vedia touto službou osloviť lokálne krypto komunity.

FIAT, stablecoin alebo kryptomena…

O tom, ako spoločnosť postupuje po prijatí platby za svoje produkty alebo služby v kryptomene, rozhoduje samozrejme jej vedenie. Postup teda závisí často na tom, ako vnímajú kryptomeny čelní predstavitelia spoločnosti, alebo jej majitelia. V princípe by sa dalo povedať, že po prijatí takejto platby majú 3 možnosti.

Prvou je už spomínaná, čo najrýchlejšia zámena kryptomeny za klasické FIAT peniaze. Takéto spoločnosti síce urobili dôležitý krok smerom ku kryptomenám, avšak nedôverujú im natoľko, aby riskovali svoju budúcnosť. Často sa tak jedná iba o formu marketingu.

Prečítajte si tiež: Inštitúcie vyhľadávajú kryptomeny čoraz častejšie: Goldman Sachs nie je výnimkou

Druhou možnosťou je zámena prijatej kryptomeny za stablecoin (alebo možnosť platby za tovary a služby priamo v stablecoine). Nakoľko stablecoiny iba kopírujú kurz niektorej z FIAT mien môžeme povedať, že tieto spoločnosti veria kryptomenám niečo viac a snažia sa presunúť svoje fungovanie smerom k digitálnym aktívam. Stále sa však obávajú značnej volatility kryptomien a výrazného poklesu ceny.

Poslednú a zároveň najzaujímavejšiu skupinu z pohľadu kryptomien tvoria spoločnosti, ktoré sa rozhodli, že prijaté kryptomeny nebudú nijak konvertovať. Dá sa teda povedať, že sa z nich stávajú klasickí hodleri a k bull marketu prispievajú najvýraznejšie. Majitelia týchto spoločností sú často absolútne presvedčení o žiarivej budúcnosti kryptomien a chápu, že digitálne peniaze predstavujú obrovskú konkurenciu súčasnému nastaveniu finančného sektora.

Spoločnosti sa snažia násobiť svoje zisky

Za posledný rok narástla cena popredných kryptomien o desiatky až stovky percent. Práve posledná spomínaná skupina „hodler spoločností“ sa snaží z tohto trendu vyťažiť čo najviac a pridávajú sa k nej stále väčšie a známejšie firmy z celého sveta. Najlepším príkladom je v tomto smere je často spomínaná Tesla a jej CEO Elon Musk, ktorý je verejne známy svojou podporou kryptomien.

Firma, ktorá sa rozhodne akumulovať svoje príjmy v kryptomenách na to musí byť samozrejme pripravená, najmä z pohľadu výkyvov cien. Ak sa jej však podarí prekonať tento problém, v dlhodobom horizonte sa pravdepodobne nemusí ničoho obávať. To chápe stále viac majiteľov a ľudí na riadiacich postoch spoločností. Príjmy, ktoré ostávajú v kryptomene, sú tak nie len chránené pred infláciou, ale môžu sa veľmi spôsobom aj zhodnocovať.

Ako to vyzerá v číslach a v praxi

Predstavte si, že ako firma predáte vyrobené auto za 50 000€ a daná suma predstavuje váš čistý zisk. Po roku, čo máte tieto peniaze uložené na klasickom účte v banke, majú vaše peniaze pri „dobrej“ úrovni inflácie 2% kúpnu silu už iba 48 000€. Banky a štátne inštitúcie nás presviedčajú, že táto strata je zanedbateľná a z pohľadu zdravo fungujúcej ekonomiky dokonca nevyhnutná. V horizonte rokov by ste však dopracovali k naozaj hrôzostrašným číslam. Ak by ste však rovnaké auto, v rovnakej hodnote predali presne pred rokom za bitcoin a tieto prostriedky by ste si v ňom nechali aj uložené, dnes by ste mali BTC v hodnote 440 000€. 

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Samozrejme treba dodať, že tento konkrétny príklad by znamenal, že ste presne trafili dno a zároveň príchod bull marketu, avšak aj omnoho nižšie zhodnotenie by vždy predstavovalo výrazne lepšiu voľbu, ako strata spôsobená infláciou. Na druhej strane sme však rátali aj s celkom „rozumnou“ úrovňou inflácie, čo sa môže v najbližšom období podľa mnohých analytikov, na základe správania sa štátov a ich centrálnych bánk (enormný nárast objemov nových FIAT peňazí) veľmi rýchlo negatívne zmeniť.

Jesse Powell, CEO jednej z najznámejších kryptomenových búrz Kraken, navyše dodáva, že vyjadrovať budúcu cenu bitcoinu v dolároch je práve kvôli inflácii takmer nemožné. Radšej ju vyjadruje v luxusných autách a predikuje, že kým aktuálne si za jeden bitcoin kúpite napríklad novú Teslu Model 3 (60 000$), tak na konci roka to môže byť už Lamborghini (200 000 – 500 000$) a o rok neskôr dokonca Bugatti, čo by znamenalo, že cena bitcoinu výrazne prekročila hodnotu 1 milión dolárov.

Zdroje: zycrypto.com, coinmarketcap.com, cryptonews.com

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences