Pravidelná technická analýza Bitcoinu a iných kryptomien. Na trhu nastal strach zo zmeškania príležitosti – FOMO.

Náš portál na základe uzatvorenia spolupráce so spoločnosťou GTK chain s.r.o., začína od dnes prinášať pravidelné aktualizácie technických analýz Bitcoinu a iných kryptomien. Dnes sa na Bitcoin pozrel Martin Turjak, ktorý je hlavným analytikom a traderom  spoločnosti GTK chain s.r.o..

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru. Toto nie je investičné poradenstvo a minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

Bitcoin:

Väčšina traderov už dlhšiu dobu sledovala rezistenciu (zelený obdĺžnik), ktorá v minulosti pôsobila ako veľmi silný support, ktorý nás držal neuveriteľných 281 dní. Dovolím si tvrdiť že takmer nikto, kto obchoduje podľa technickej analýzy nedával viac ako 50% pravdepodobnosť tomu, že túto rezistenciu prelomíme na prvý krát v priebehu jedného dňa.

Čo vlastne spôsobilo nárast Bitcoinu a prelomenie jednej z násilnejších rezistencií?

Bol to jav, ktorý sa nazýva short squeez a aktuálne ako tak pozerám na náladu na sociálnych sieťach tak FOMO efekt.

Čo je short squeeze?

Je situácia kedy má väčšina traderov otvorenú short pozíciu a očakáva pokles trhu. V tejto situácií stačí menší neočakávaný pohyb smerom hore a ich stopky a likvidačky pôsobia ako “palivo” pre rast. Prečo? Pretože zatvorím každej short pozície sa zrealizuje opačný príkaz, čiže nákup. V konečnom dôsledku cena rastie bez toho aby väčšina reálne nakupovala, resp. otvárala long pozície. Rovnakú situáciu sme mohli vidieť 1.4.2019.

Čo je FOMO efekt?

Je to skratka pre anglický termín Fear Of Missing Out, čo po slovensky znamená strach zo zmeškania príležitosti. Retailový obchodníci vtedy  realizujú emocionálne nákupy a to tlačí cenu ešte viac hore.

Dal sa tento short squeeze očakávať?

V mojej facebookovej skupine CRYPTO SLOVAKIA, kde robím pre ľudí technické analýzy kryptomenového trhu som už dlhšie upozorňoval na to, že môže nastať takáto situácia. Naposledy som na to upozornil 10.5.2019.

Čo môžeme teraz očakávať od Bitcoinu z hľadiska technickej analýzy?

Treba si uvedomiť, že žiadne aktívum nemôže rásť kolmo smerom do hora. Z toho vyplýva, že v najbližších hodinách/dňoch môžeme očakávať pokles trhu. Určite by som ale teraz nikomu neodporúčal shortovat. Otvorenie shortu v tejto situácií, je ako keby ste chceli hasiť oheň benzínom. Každá stopka alebo likvidačka znamená zrealizovanie nákupu a to tlačí cenu smerom hore. Treba počkať na výrazne zamietnutie ceny a až potom rozmýšľať nad short pozíciou.

Z hľadiska technickej analýzy, sledujem dokončenie fialovej vlny č. 5, ktorá vytvára zelenú vlnu č.3 vyššieho stupňa.

Osobne predpokladám, že zelená vlna č. 3 už dosiahla svoj vrchol a tak logicky očakávam korekciu. Čo sa týka korekcie, ktorá by mala nastať prostredníctvom vlny č. 4 vyššieho stupňa, tak môžeme z hľadiska fibonacciho retracementu očakávať 2 dôležité zóny.

1. Zóna:
Nachádza sa v oblasti medzi 0,236 – 0,382 fibonacciho retracementu celého fialového 5 vlnového cyklu. Odraz z tejto oblasti by znamenal ustálenie predošlej rezistencie ako nového supportu a mohli by sme pokračovať v raste. V prípade tejto zóny uvažujeme o „plytkej“ korekcií, ktorá napr. mne osobne po takomto raste nedáva zmysel. Môžem sa ale mýliť a ak je trh skutočne tak silný ako si niektorí ľudia myslia resp. hovoria odraz môže nastať práve tu.

2. Zóna:

Nachádza sa v oblasti medzi 0,5 – 0,618 fibonacciho retracementu celého fialového 5 vlnového cyklu. Táto zóna mne osobne dáva najväčší zmysel pre dokončenie zelenej vlny č. 4 vyššieho stupňa. Nájdeme v nej taktiež, 2x vlnu č. 4 nižších stupňov a z hľadiska EWT pôsobia tieto miesta vždy ako silný support.

Existuje aj zóna 3?

Zóna 3 je podľa mňa v tomto prípade double bottom (cca 3000$). Netvrdím, že sa tam musíme dostať ale som toho názoru, že treba pracovať so všetkými scenármi. Sme na krytomenovom trhu a tu človek nikdy nevie so 100% pravdepodobnosťou povedať či pomaly začína bull run alebo či si boli Whales len „dokŕmiť“ shorty.

Zhrnutie:

Momentálne neočakávam, že by Bitcoin  mohol ďalej rásť bez korekcie. Z hľadiska technickej analýzy tá korekcia určite príde, otázne je len kedy a aká hlboká bude.

Treba si uvedomiť, že pracujeme na trhu a nikto na svete nevie na 110% povedať čo ten trh v daný moment urobí. Celé to funguje na základe pravdepodobnosti, dopytu, ponuky a vzorcov správania daného aktíva, ktoré môžeme identifikovať vďaka technickej resp. fundamentálnej analýze. Preto by mal každý, kto sa chce pohybovať v tejto oblasti zvážiť všetky faktory a zvoliť správny money management aby ochránil svoj kapitál.  

Autor analýzy:

Moje meno je Martin Turjak a som spolumajiteľom spoločnosti GTK chain s.r.o., v ktorej zároveň zastrešujem pozíciu hlavného analytika a tradera. Primárnym cieľom našej spoločnosti je poskytnúť klientom jednoduchú a zároveň bezpečnú cestu podieľania sa na rozvoji trhu s block-chain technológiou a digitálnymi menami.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart