Podľa SEC decentralizované kryptomeny nie sú cenné papiere

Výkonný riaditeľ v Komisii pre burzu a cenné papiere (SEC), William Hinman oznámil, že kryptomeny ako BTC a ETH sa nepovažujú za cenné papiere. Krátko po tomto vyhlásení trh s kryptomenami zaznamenal nárast- napríklad BTC vzrástol o 350 dolárov hneď po tom, ako sa správa zverejnila. Následne uviedol, že niektoré ICO môžu byť považované za cenné papiere, ale rozhodnutie je založené na faktore decentralizácie.
Takýto nárast dokáže jedno pozitívne vyhlásenie
William Hinman, vedúci divízie podnikových financií v SEC, ktorý je zodpovedný za dohľad nad kryptomenami a počiatočnou ponukou mincí (ICO), počas summitu Yahoo All Markets v San Franciscu ďalej vysvetlil:,,Hlavným faktorom, či bol predaný cenný papier je akým spôsobom bol predaný a aké sú očakávania kupujúcich.”
,,To tiež poukazuje na to, že transakcia s digitálnymi aktívami by nemala byť považovaná za ponuku cenných papierov.  Ak je sieť, na ktorej má token alebo minca fungovať dostatočne decentralizovaná – a kupujúci už neočakávajú, že by osoba alebo skupina ľudí mohla vykonávať podstatné riadiace alebo podnikateľské úsilie – táto kúpa nepredstavuje investičnú zmluvu. “

Kryptomena, ktorá zahŕňa tretiu stranu a dáva očakávanie návratnosti je pravdepodobne cenný papier

Hinman poznamenal, že viacero ICO tvrdí, že sú decentralizované, pričom jednoznačne nie sú, a iné sú podvodné. Vedúci útvaru SEC ďalej zdôraznil, že verí, že siete ako BTC a ETH sú decentralizované, čo nezapadá do štandardnej definície cenných papierov.
,,Na základe môjho pochopenia súčasného stavu Etherea, Ethereovej siete a jej decentralizovanej štruktúry, súčasná ponúka a predajov Etherea nie sú  transakcie s cennými papiermi.”
Hinman tiež podrobne opisuje niektoré z hlavných faktorov, ktoré by ľudia mali brať do úvahy pri posudzovaní, či kryptomena je alebo nie je bezpečná. ,,Najmä zvážte, či tretia strana – či už je to osoba, subjekt alebo koordinovaná skupina aktérov prináša očakávanie návratnosti,” hovorí Hinman.
Na záver jeho veľmi pozitívneho prejavu ohľadne kryptomien a technológii blockchain dodal, že nás čaká zaujímavé obdobie aj z právneho hľadiska a teší sa, že je súčasťou tohto procesu.
,,To najzaujímajšie prichádza s distributed ledger technology (DLT) a jej potenciálom zdieľať informácie, preniesť hodnotu a zaznamenať transakcie v decentralizovanom digitálnom prostredí. Potenciálne využitia zahŕňajú riadenie dodávateľského reťazca, licencovanie práv duševného vlastníctva, prevody vlastníctva akcií a nespočetné množstvo ďalších vecí.”
Aj o tom aký je trh s kryptomenami ovplyvniteľný mediálnymi správami si povieme
Tešíme sa na vás. 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart