Podľa analýzy MIT bolo len 2 % bitcoinových transakcií nezákonných.

Klasický argument, že Bitcoin sa využíva na nelegálne aktivity počúvame príliš často napriek tomu, že je to úplne minimálne percento. Sto dolárové bankovky sú naopak stále veľmi oblúbené.

Elliptic, blockchainová analytická firma, spolupracovala s výskumníkmi z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pri publikovaní analýzy bitcoinových transakcií, spojených s nezákonnou aktivitou.

Štúdia aj objasnila , ako výskumníci v laboratóriu MIT-IBM Watson, zameranom na umelú inteligenciu, využili softvér “machine learning” na analýzu 203 769 bitcoinových transakcií v celkovej hodnote 6 miliárd dolárov. Výskum mal zistiť, či by umelá inteligencia mohla dopomôcť súčasným opatreniam proti praniu peňazí (AML).

Len 2% zo všetkých 200 000 bitcoinových transakcií v súbore boli považované za nedovolené, ako súčasť prvotnej anlýzy firmy Ellipticu. Zatiaľ čo 21% bolo identifikovaných ako zákonných, drvivá väčšina transakcií, okolo 77%, zostala neklasifikovaná. Do dnešného dňa sa uskutočnilo odhadom okolo 440 miliónov bitcoinových transakcií, odkedy bola Bitcoin sieť v roku 2009 spustená.

Výsledok sa približne zhoduje so štúdiou od konkurenčnej analytickej firmy Chainanalysis, ktorá odhadla, že len 1% bitcoinových transakcií v roku 2019 bolo spojených s nezákonnou činnosťou.

Firma Elliptic je často najímaná agentúrami na presadzovanie práva po celom svete, aby identifikovala nelegálnu činnosť spojenú s kryptomenami. Tento výskum mal za úlohu identifikovať vzory, ktoré môžu dopomôcť pri rozlíšení nedovoleného používania bitcoinu od toho dovoleného, predovšetkým medzi jednotlivcami bez bankového účtu alebo inými neznámymi subjektmi.

„Veľký problém sú, vo všeobecnosti, falošné pozitívne výsledky. Značnou časťou tohto výskumu je zmenšenie počtu falošných pozitívnych výsledkov,“ spoluzakladateľ Ellipticu Tom Robinson povedal CoinDesku. „Kľúčovým nálezom je, že techniky machine learning sú veľmi efektívne pri nachádzaní transakcií, ktoré sú nedovolené.

Robinson dodal, že softvér bol schopný nájsť príklady, ktoré bolo náročné popísať, ale súhlasili so známymi subjektami na základe predtým existujúcich dát z darknet trhov, ransomware útokov a iných kriminálnych vyšetrovaní.

Firma Elliptic sprístupnila tento súbor údajov verejnosti na podporu príspevkov k čomu  Mark Weber, výskumník z MIT, povedal :

Dúfame, že vydanie súboru údajov z Ellipticu bude inšpirovať ostatných k tomu, aby sa pripojili k snahe spraviť naše finančné systémy bezpečnejšími, vyvíjaním nových techník a modelov na opatrenia proti praniu peňazí.“

CNBC v apríli písalo, že rastúci dopyt po amerických 100-dolárových bankovkách bol pravdepodobne spojený so zvýšenou globálnou kriminálnou aktivitou. Správa Amerického inštitútu pre ekonomický výskum z roku 2017 odhaduje, že viac ako tretina americkej meny v obehu je využívaná kriminálnikmi a daňovými podvodníkmi.

Zdroj: https://www.coindesk.com/mits-ai-lab-crunched-200000-bitcoin-transactions-only-2-were-illicit

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart