Plustoken 2.0? Wotoken okradol investorov až o 1,1 miliardy dolárov

Žiaľ stáva sa takmer zvykom, že minimálne raz za mesiac musíme informovať o nejakom veľkom kryptomenovom podvode, ktorý okráda investorov. Stalo sa tak nielen v prípade OneCoinu, ale takisto aj pri Plustokene alebo Anitmatter Kindgom. Nový podvod, ktorý vyplával na povrch, mal od roku 2018 vyzbierať od investorov v Číne až 1,1 miliardy dolárov (7,769 miliardy čínskych jenov) nesie názov Wotoken.

Prebieha súd s predstaviteľmi Wotokenu

Dňa 14.mája sa pred súdom predstavilo 6 obžalovaných, ktorí mali stáť za podvodom, ktorý v Číne fungoval viac ako rok a pol. Podľa obžaloby mali daní páchatelia konkrétne organizovať MLM podvod. Prostredníctvom falšovania dokumentov, tvorby falošných platforiem a sprostredkovávania nepravdivých informácii mali obžalovaní okrádať investorov do projektu Wotoken.

Od júla 2018 až do októbra 2019 mal projekt Wotoken spreneveriť viac ako 1 miliardu dolárov od svojich investorov prostredníctvom rôznych kryptomien. Celkovo malo byť ukradnutých až 46 000 BTC, viac ako 2 milióny ETC, 292 000 LTC, 56 000 BCH a 684 000 EOS. Navyše sa malo podariť organizátorom tohto MLM podvodu získať aj ďalšie obrovské sumy menej známych kryptomien.

Platforma tejto MLM Ponzi schémy mala mať až viac ako 501 rôznych hierarchických levelov. Iba tento samotný fakt by mal byť pre všetkých podozrivý, kedže ide o extrémne veľké množstvo levelov.  Aj napriek tomu sa dokopy registrovalo až viac ako 715 000 užívateľov.

Je Wotoken novým Plustokenom?

Podobností medzi Wotokenom a Plustokenom je hneď niekoľko. Oba tieto projekty pochádzajú z Číny a do svojich podvodov sa im podarilo zlákať státisíce investorov. O tokene Plustoken sa dokonca hovorí, že mohol byť za trhovou manipuláciou, ktorá mala v júli minulý rok dostať Bitcoin až na 14 000 dolárov a následne na ceny pod 4 000 dolárov. S obnosom peňazí, ktoré sa Wotokenu podarilo ukradnúť, sa mohol tento podvod taktiež postarať o výrazné rasty alebo poklesy na cene. Napriek tomu, ide však iba o špekuláciu a tento argument nie je potvrdený žiadnou štúdiou.

Takisto je veľkým prepojením medzi Wotokenom a Plustokenom jeden z obžalovaných. Osoba, ktorej meno nebolo zverejnené kvôli prebiehajúcim súdnym procesom, sa mala vyhnúť trestu za organizovanie podvodu Plustoken. Práve kvôli tomu sa malo podariť dostať tejto osobe do podvodu Wotoken, kde mal patriť medzi hlavných predstaviteľov a organizátorov.

Taktiež by vás mohlo zaujímať: Ripple prichádza do japonských bankomatov

Daná osoba nemá byť jediná z obžalovaných, ktorá má už záznam v registri trestov. Aj kvôli tomu sa potenciálne tresty pre daných podvodníkov výrazne líšia. Dokonca je rozdiel medzi nimi tak markantný, že zatiaľ čo niektorým hrozí pobyt vo väzení na šesť mesiacov, iným hrozí až 11 rokov v base.

Aj práve kvôli takýmto „projektom“ treba opäť raz pripomenúť, že kryptomenový svet je plný podvodov, ktoré sa iba snažia dostať z investorov čo najviac peňazí. Práve preto by mal každý vždy zvážiť, do ktorého projektu investuje.

Zdroj: https://cryptopotato.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart