Plasma – inovatívne riešenie škálovania Ethereum siete

Vitalik Buterin a Joseph Poon spoločne vydali návrh pre vylepšenie Ethereum siete, ktorý sa nazýva Plasma a zaoberá sa riešením škálovania. Autori si od tejto nadstavby sľubujú spracovanie tisícky, alebo potencionálne milióny transakcií za sekundu. Plasma je ďalším plánovaným vylepšením popri Casper and Sharding, o ktorých sme písali tu

Ako funguje Plasma?

Rovnako ako Bitcoin Lighting Network je Plasma takzvané off-chain riešenie pre mikro transakcie. Znamená to určitú nadstavbu, ktorá je postavená mimo hlavnú sieť. Bezpečnosť však zostáva na rovnakej úrovni.

Výsledok toho všetkého je vykonávanie zložitejších operácií, bez zaťaženia hlavnej siete. Vývojárom to umožní spravovať aplikácie s tisíckami užívateľov, ale s vyššou rýchlosťou a nižšími poplatkami ako na hlavnej sieti.

Využitie

Predstavte si, že hráte hru postavenú na ETH sieti (ako napríklad Cryptokitties) s možnosťou hrať proti sebe (ako napríklad Pokemon Go). Takéto operácie prebiehajúce na blockchaine sú veľmi zložité a nákladné, takže sa rozhodnete použiť off-chain riešenie ako napríklad Plasma pre odľahčenie hlavnej siete.

Hlavné výhody:

  • Plasma umožní Ethereum blockchainu zvládnuť oveľa väčšie množstvá údajov, než je momentálne možné.
  • Vďaka veľkému nárastu kapacity umožní rôznym aplikáciám náročným na výpočetný výkon fungovať na blockchaine.
  • Zníži cenu poplatkov a zvýši ich rýchlosť.
  • Plasma sa zbaví nepotrebných údajov na hlavnej sieti, čím ušetrí obrovské množstvo výkonu a pamäte.
  • Je kompatibilná s rôznymi riešeniami na škálovania ako napríklad Sharding.

Zhodnotenie

Plasma je jedným z mnohých riešení škálovania rovnako ako Sharding, PoS, Lighting network a ďalšie. Zatiaľ nie je stanovený presný dátum spustenia týchto vylepšení pre Ethereum sieť, ale Vitalik sa jasne vyjadril, že by mohli byť implementované do konca roku 2019.

1 2

 

Upozornenie:

Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart