Odvrátená stránka Salvadoru – všetko dobré je na niečo zlé?

Vieme, že článkov o Salvadore sa v poslednej dobe nahromadilo hneď niekoľko, čo si určite plne uvedomuje množstvo redakcií kryptomenových portálov (vrátane nás). Na druhú stranu treba povedať, že táto správa bola pravdepodobne najpodstatnejšou novinkou, aká sa udiala v posledných týždňoch či mesiacoch a bezpochyby ide o veľmi podstatný míľnik v histórii Bitcoinu. Napriek tomu, že je táto správa pozitívnou, dá sa na ňu nájsť hneď niekoľko pohľadov, ktoré poukazujú aj na jej negatíva. A tých je viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Bitcoin ako platidlo – povinne pre všetkých

Prvým problémom, o ktorom sa možno tak často nehovorí je fakt, že hoci je Bitcoin oficiálne vnímaný ako platidlo, tak to môže spôsobiť problémy pre obchodníkov. Podľa daného zákonu totižto všetci musia prijímať Bitcoin. Hoci by sme aj my na Slovensku určite radi takýto zákon privítali, viete si predstaviť, že by bol Bitcoin prijímaný v malých dedinských obchodoch kdekoľvek po Slovensku? No a presne taký problém môže nastať v Salvadore.

Ani zďaleka nie je jasné, prečo je daný zákon nastavený tak, že obchody musia Bitcoin prijímať. Úplne by pritom na začiatok stačilo dať im možnosť toho, aby Bitcoin prijímali, čím by sa ani zďaleka nevytvoril taký stres najmä na malé domáce podniky a aj napriek tomu by stále išlo o rovnako podstatnú novinku.

Navyše, čo je ešte o trošku znepokojujúcejšie je fakt, že nový zákon uvádza, že všetky obchody, od malých podnikov až po najväčšie banky v krajine budú musieť vyriešiť tento problém do 90 dní. Taká je totižto lehota na to, aby všetky obchody prešli na danú zmenu. A to je bezpochyby ďalší problém. Prechod na prijímanie bitcoinov bude pre nejeden obchod bezpochyby náročný aj napriek podpore Jacka Mallersa.

Závislosť na Jackovi Mallersovi

Tu sa priamo dostávame aj na ďalší problém. A tým je až prílišná závislosť na Jackovi Mallersovi. Pokiaľ nesledujete túto novinku úplne do detailov, tak asi ste boli zatiaľ oboznámený najmä s menom Nayib Bukele – prezidentom Salvadoru, ktorý nielenže oznámil túto novinku, ale takisto je odvtedy extrémne aktívny a spravil všetko preto aby bol tento zákon presadený a následne sa posúval ďalej. Toto všetko je ale možné najmä vďaka Jackovi Mallersovi.

Jack Mallers je známy vývojár a podnikateľ, ktorý okrem iného práve počas svojej prezentácie na Bitcoin 2021 konferencií pustil nahrané video Nayiba Bukeleho aj s novinkou „Bitcoin zákona.“ A to nie je žiadna náhoda. Práve Jack Mallers totižto už istý čas v Salvadore žije. Jack je ale známy najmä tým, že vytvoril Bitcoin platobnú aplikáciou Zap, ktorá je prepojená na Lightning Network. Zap sa podieľal aj na vývoji aplikácie Strike, ktorá je Bitcoin peňaženkou prepojenou na LN a má byť jednou z najpoužívanejších aplikácii v Salvadore na prechod na nový zákon spojený s Bitcoinom.

O tom, že má s týmto krokom problémy aj IMF sme informovali už včera. Pokiaľ si chcete tento článok pozrieť, spraviť tak môžete tu: IMF má problémy so Salvadorom

No a práve tu nastáva problém. Okrem toho, že Zap a Strike ponúkajú možnosti na to, aby ich využíval takmer hocikto, čo je určite pozitívne, je problém v tom, že celý prechod na „Bitcoinový štandard“ vrámci krajiny je extrémne závislý od Jacka Mallersa. Ten samozrejme už niekoľkokrát vo svojej histórii potvrdil, že jeho záujmy sú naozaj čestné a hlavne neskutočne prepojené s kryptomenami a ich vývojom, napriek tomu je to stále risk. Ak už kvôli ničomu inému, tak kvôli tomu, že prechod na „decentralizovanejšie platidlo“ v Salvadore ja aktuálne veľmi centralizované a závislé na Jackovi. Aj keď nejde o najväčší problém, je určite dobré mať na pamäti, že treba pozorne sledovať akcie Jacka Mallersa na to, aby sme sa skutočne uistili, že vývoj Bitcoinu vrámci Salvadoru napreduje bez problémov.

Pozor na diktátora

Nayib Bukele, 39-ročný prezident Salvadoru a hlavný predstaviteľ politickej strany Nuevas Ideas, ktorá má aktuálne väčšinu v parlamente, je jednou z najhlavnejších postáv, ktorá sa zapríčinila o uzákonenie Bitcoinu ako legálneho platidla v krajine. To ani zďaleka ale nie je jediné, na čom prezident Nayib Bukele intenzívne pracuje. Bez toho, aby sme príliš zachádzali do politiky daného štátu, o ktorej vie určite iba málo z nás nejaké signifikantné informácie, Nayib Bukele je prezidentom približne 2 roky. Podarilo sa mu odvtedy zmeniť naozaj veľa, o čom napríklad informuje tento Reddit príspevok. V ňom nájdete aj vysvetlenia toho, o čo sa pokúša a akým smerom smeruje svoje vládnutie.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

Napriek tomu, že má aktuálne približne 80% podporu obyvateľov (podľa rôznych prieskumov), tak môže ísť sčasti o populizmus. Aj keď sa teraz nezdá, že by toto mohlo viesť k problémom, ako všetci určite vieme, tak moc človeka môže zmeniť. Obzvlášť, keď ide o „moc nad celým národom.“ Aj preto hneď niekoľko politikov poukazuje na to, že si treba dávať pozor na to, či sa z Nayiba Bukeleho nevykľuje diktátor. Na druhú stranu toto by bol skôr problém pre Salvador ako Bitcoin. Pre dobro občanov tohto štátu ale treba veriť, že ide o obavy, ktoré sa nikdy nenaplnia.

Justin Sun a nechcená reklama

Možno miernejším problémom, ale predsa len problémom je aj to, že Salvador týmto krokom priláka veľkú pozornosť kryptomenových podnikateľov. Napriek tomu, že by malo ísť o pomerne dobrú správu, tak medzi takýmito „podnikateľmi“ ako inak boli aj Justin Sun, ktorý sa ihneď snažil využiť túto správu vo svoj prospech.

Okrem nespočetného množstva tweetov a reakcií, ktoré už na túto správu stihol za pár dní zverejniť na svojom Twitteri, sa Justin Sun taktiež vyjadril, že plánuje v krajine otvoriť pobočku pre svoju kyrptomenu, TRON. Ako sa zdá, Justin sa proste musí „nanominovať“ kdekoľvek, kde by si mohol spraviť reklamu. A žiaľ, na jeho kroky „naletel“ aj Nayib Bukele, ktorý viac ako nadšene aj na svojom Twitter profile zdieľal práve novinky od Justina Suna a tým nechcene vyshilloval Justinov shitcoin TRON.

Záver

Tento článok ani zďaleka nemá slúžiť na to, aby niekomu prekazil radosť z tejto správy či ponížil jej podstatu. Naopak, aj vrámci Kryptotrejdera si myslíme, že krok Salvadoru je pozitívnou správou a v budúcnosti bude viesť k niečomu omnoho väčšiemu.

Aj preto sme sa ale rozhodli priniesť iný pohľad na danú situáciu, čo považujeme minimálne za zdravý a vhodný krok. Aj v kryptomenovom svete totižto treba mať rovnováhu a nestavať všetko iba na „hopiu.“ Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť viac o tomto kroku Salvadoru, či o možných problémoch, ktoré s nim môžu byť spojené, vrelo odporúčame tento diel podcastu od Kicoma, ktorý sa zaoberal aj vyššie zmienenými problémami:

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences