Od Etherea k NEM: 5 projektov, ktoré menili Blockchain

Existujú desiatky Blockchain platforiem, na ktorých je možné vytvoriť  svoj vlastný token a využívať ho vo svojom projekte. Kráľ medzi týmito platformami je jednoznačne Ethereum. Štandard ERC-20 bol použitý na vytvorenie viac ako 100 000 tokenov. 

Ďalšie známe platformy sú EOS, NEO, Ethereum Classic, NEM, Waves alebo Decent.

Projekt, ktorý chce začať využívať blockchain technológiu, si vyberá na základe mnohých kritérií:

  • Funkcionalita. Inými slovami, čoho je daná Blockchain platforma schopná. Sú potrebné smart kontrakty so zložitou logikou, alebo nám stačí jednoduchý token? Chceme popri posielaní transakcií posielať správy, vyberať extra poplatky alebo zaručiť decentralizovaný escrow?
    .
  • Škálovateľnosť. Blockchain ako decentralizovaná databáza má základný problém – ako sa tisícky serverov na celom svete dokážu čo najrýchlejšie dohodnúť, ktorá transakcia je pravá? Škálovateľnosť väčšinou meriame počtom “tps”, teda počtom transakcií za sekundu. Problém škálovateľnosti je ale širší a je potrebné zhodnotiť, či bude Blockchain schopný udržať alebo dokonca zvýšiť počet tps v budúcnosti. 
  • Decentralizácia. Decentralizácia je protipól škálovateľnosti. Čím je sieť viac decentralizovaná, tým je robustnejšia a bezpečnejšia. A zároveň aj pomalšia. Je potrebných 10 000 serverov Bitcoinu, alebo stačí 21 serverov EOSu? 
  • Bezpečnosť. To zahŕňa všetko od konsenzus algoritmu, chyby v kóde až po možnosti zabezpečenia účtu viacerými podpismi. 
  • Jednoduchosť vývoja. Potrebujem sa učiť nový programovací jazyk, alebo využívam pripravené knižnice  známych jazykov? 
  • Cena. Koľko musím platiť za jednotlivé transakcie, resp. koľko musím vopred investovať (tzv. “stake”), aby som mohol posielať transakcie? 
  • Popularita. Je jednoduchšie vydať token, ktorého štandard poznajú zmenárne a vedia ho ľahšie implementovať. Pre investorov to znamená, že nemusia sťahovať novú krypto-peňaženku, aby mohli prijať novú kryptomenu.

Meniť blockchain predstavuje vysoké náklady, keďže celý vývoj treba začať prakticky odznova. Napriek tomu sa našli projekty, ktoré sa pre zmenu rozhodli.
Najznámejšie projekty, ktoré prešli od Etherea na NEM sú:

LoyalCoin

Loyalcoin je projekt, ktorý mení pohľad na vernostné body. Všetky partnerské firmy namiesto vlastných vernostných bodov ponúkajú kryptomenu LYL. S tou môžete robiť čo chcete: kúpiť si zľavový kupón, poslať známemu, predať na zmenárni alebo ňou priamo platiť v obchode.

Loyalcoin vyzbieral okolo 20 miliónov USD. Pôvodne začali na Ethereu, ale kvôli vysokým poplatkom a nízkej škálovateľnosti sa rozhodli prejsť na NEM. Loyalcoin bude používať vlastný blockchain na všetky interné transakcie, t.j. sidechain. Inými slovami, transakcie z jednej Loyal peňaženky do druhej prejdú na vlastnej blockchain a prakticky zadarmo, ale transakcie napríklad na zmenáreň budú spracované cez NEM.

Tutellus 

Tutellus je vzdelávacia platforma pre španielsky hovoriace krajiny. Priniesla systém, ktorý odmeňuje dobrých študentov aj dobrých učiteľov. Odmeny nie sú len vo finančnej podobe – kryptomeny TUT, ale aj vo forme reputácie, ktorú získavate vo forme krypto-tokenu STUT. Tutellus potom prepája študentov s pracovným trhom. Keďže je celá platforma transparentná, je ľahké si pozrieť, aké kurzy daný študent absolvoval.

Hlavné dôvody, kvôli ktorým sa Tutellus rozhodol pre NEM sú, že obe platformy používajú API, možnosť vytvorenia side-chain, algoritmus Proof of Importance a menšie zahltenie siete.

Prover

Prover ponúka technológiu, ktorá slúži ako dôkaz pravdy, hlavne v oblasti fotografií a videa. Ak natočíte nejakú udalosť na svojom mobile, Prover vezme údaje Vášho mobilu, ako poloha, čas, typ zariadenia a spolu s týmito údajmi vytvorí hash – digitálny odtlačok videa. Tento hash sa hneď po ukončení nahrávania odošle na blockchain a slúži ako dôkaz o tom, kto, kedy a kde dané video nahral. Technológia tiež zaručí, že video alebo fotku nikto neupravoval.

Prover aplikáciu môžu používať reportéri ako dôkaz, že video nik po natočení nemenil. Ďalšia možnosť využitia je napríklad pri dokazovaní poistnej udalosti, kde poškodený môže nahrať video priamo na mieste činu.

Prover to s Ethereom myslel skutočne vážne a prebehlo na ňom aj ICO. Keďže NEM má vstavaný modul Apostille, ktorý dokáže automaticky vytvárať digitálny dôkaz o videu a fotke, Prover sa rozhodol kompletne migrovať na NEM.

Gifto

Gifto je kryptomena integrovaná s mobilnou aplikáciou Uplive, ktorá poskytuje živé vysielanie. Na Google Play má 15 miliónov stiahnutí. Pomocou Gifto môžu užívatelia odmeňovať umelcov, hráčov alebo charity a posielať im virtuálne darčeky v reálnom čase.

Gifto je momentálne aplikácia na Ethereu. Vo svojom novom blogu však oznamuje partnerstvo s NEM. Počas nasledujúcich mesiacov bude testovať NEM blockchain s cieľom zvýšiť škálovateľnosť  a znížiť náklady na transakcie.

Petro

Prvá národná kryptomena vyvolala nemalý rozruch. Mena istená nerastným bohatstvom Venezuely mala byť použitá na vyhnutie sa sankciám USA. Venezuelský prezident Nicolás Maduro, tvrdil, že v predpredaji získal za jeden deň 735 miliónov USD, pričom počas riadneho predaja to bolo až 5 miliárd USD. Malo by sa tak jednať o najúspešnejšie ICO v histórii kryptomien. Keďže však neprebehol žiaden audit, ktorý by tieto tvrdenia potvrdil, musíme sa spoľahnúť na slová Madura.

O tom, ako vlastne bude Petro vyzerať boli nejasnosti až do posledného dňa pred predpredajom.  Kým na začiatku bolo vo white paperi napísané, že Petro bude ERC-20 token na Ethereu, neskôr bol dokument prepracovaný a tvrdil, že kryptomena bude token na NEM blockchain.

Petro token bol skutočne na NEM vytvorený, ale jeho distribúcia je prinajmenšom podozrivá. Celkový počet transakcií je 204. Je to rádovo menej ako údajných zhruba 86 000 investorov. Navyše, adresa, ktorá založila Petro, si ponechala 90% tokenov pre seba.

Aby sa zavŕšili kontroverzie, oficiálna stránka hovorí, že od 3.10.2018 prechádza Petro na technológiu DASH.

Ako a či vôbec bude Petro nakoniec fungovať zatiaľ ostáva záhadou.

Zdroje:

 1 2 3 4 6

Matúš Rajský

Poistný matematik, NEM blockchain fanúšik a ICO analytik.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart