Nový zákon zo Španielska prinúti investorov zverejniť svoje kryptomenové portfólio

Pridá sa Španielsko ku ďalším krajinám, ktorých kryptomenové regulácie nebudú úplne dávať zmysel z pohľadu digitálnych aktív? Podľa nového návrhu zákona, ktorý bol iba dnes oznámený ministerkou financií, by v prípade schválenia museli držitelia kryptomien v tomto štáte oficiálne preukazovať svoje kryptomeny daňovým úradom.

Ide o krok mimo alebo správny prístup?

Maria Jesus Montero, ministerka financií v Španielsku dnes zverejnila, že kryptomenoví nadšenci a investori do digitálnych aktív budú musieť pred oficiálnymi finančnými úradmi zverejňovať stav svojho kryptomenového portfólia. O takýto krok sa pokúsila už druhý krát od roku 2018, kedy sa pokúšala zaviesť veľmi podobný zákon do platnosti, avšak ešte neúspešne.

Prečítajte si tiež: Guvernér Bank of England: Z Bitcoinu som nervózny

Už v roku 2018 sa Montero vyjadrila, že vláda sa pokúša o získanie informácii o tom, koľko a akých kryptomien daní kryptomenoví investori držia. Montero sa na túto tému aktuálne vyjadrila nasledovne:

„Je našou povinnosťou zariadiť, aby ľudia a spoločnosti informovali daňové úrady o takýchto operáciách.“

Napriek tomu, že je tento návrh zákona zatiaľ veľmi nejasný, mal by sa týkať aj španielskych obyvateľov žijúcich v zahraničí. Ide tak o jasný pokus španielskej vlády k tomu, aby získala kontrolu nad tým, ako investori používajú svoje peniaze alebo len o ďalší pokus o regulovanie kryptomenového sveta? Správnu odpoveď a rovnako aj dôvody za tým, prečo by mal byť tento zákon v platnosti nie sú pochopiteľne jasné.

Z vyjadrení samotnej ministerky však bolo cítiť, že sa snaží (rovnako ako množstvo politikov po celom svete), zaviesť kryptomenové opatrenia na boj proti podporovaniu terorizmu týmito aktívami alebo nimi chce zastaviť možnosť prania špinavých peňazí prostredníctvom digitálnych aktív. Ako však ale všetci v tomto svete vieme, tak kryptomeny sú na tieto účely používane iba minimálne (ak vôbec).

Je sledovanie kryptomien vôbec možné?

Samozrejme, ako pri všetkých pokusoch regulátorov, tak aj pri tomto je otázne, ako budú dané kryptomeny monitorovať. Ľudia, ktorí nemusia byť nijako extra zbehlí v tomto svete vedia, že na to, aby ostali úplne anonymní im stačí premeniť si svoje coiny na anonymné kryptomeny ako napríklad Monero a šanca, že ich im niekto dokáže, že to boli alebo sú ich financie neexistuje (minimálne teraz). Práve preto je monitorovanie kryptomien v aktuálnych podmienkach takmer nemožné. A hoci sa to môže v budúcnosti zmeniť, ak by zákon prešiel do platnosti už v najbližších týždňoch alebo mesiacoch, je pravdepodobné, že by ho množstvo ľudí nedodržiavalo.

Ide tak opäť o nepodarený pokus nejakej vlády o návrh regulácii na kryptomeny, ktorý je proste vopred predurčený na to, aby nefungoval? Ide len o chabý pokus španielskych úradníkov, ako zdaniť aj takýto typ investovania alebo obchodovania? Alebo je nejaká šanca, že sa môže takýmto krokom kryptomenový svet zbaviť zlej povesti spojenej s nelegálnymi aktivitami, financovania terorizmu alebo prania špinavých peňazí? Čo si o takomto návrhu myslíte vy? O svoje názory sa neváhajte podeliť v komentároch pod článkom alebo na našich sociálnych sieťach.

Zdroje: https://eng.ambcrypto.com/, https://u.today/, https://www.theblockcrypto.com/, https://news.trust.org/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart