Nigérijský SEC bude regulovať kryptomeny – ide o pozitívnu alebo negatívnu správu?

Stáva sa z Nigérie pomaly kryptomenová veľmoc? Vyzerá to tak, že áno. Táto krajina patrí k tým najaktívnejším z Afriky, čo sa týka obchodovania kryptomien, používania Bitcoinu na transakcie alebo tvorenia nových projektov a biznisov v tomto sektore. Podľa Google Search je Nigéria takisto krajinou s najväčším počtom vyhľadávaní slova “Bitcoin,” pričom sa na prvých miestach objavuje konštantne už niekoľko mesiacov. Navyše je Nigéria jednou z ôsmych krajín v Afrike, kde sa dajú kúpiť kryptomeny aj v Bitcoin ATM. Ako sa však zdá, tak adopcia krypta v tejto krajine sa len začína.

Všetky kryptomeny regulované pod SEC

SEC (Securities and Exchange Commission) patrí k najväčším finančným regulátorom v krajine. Iba včera pritom vydala táto inštitúcia podrobné stanovisko, ktoré špecifikovalo prístup ku kryptomenám v tejto krajine. Okrem iného v ňom odznelo, že kryptomeny a nové kryptomenové biznisy a projekty budú patriť pod dohľad SEC, pričom tieto digitálne aktíva budú vnímané ako cenné papiere. Pokiaľ si akýkoľvek tvorcovia nových projektov spojených s kryptomenami myslia, že by práve ich projekt nemal spadať do kategórie cenných papierov, tak je len na nich, aby pred SEC dokázali, prečo to tak je.

„Pokiaľ nebude dokázané inak, tak virtuálne krypto aktíva budú cenné papiere. Zodpovednosť na dokázanie toho, či má byť digitálny projekt vnímaný ako aktívum alebo nie nespadá do povinnosti SEC, ale vydavateľa alebo sponzora daného aktíva.“

Aj to odznelo v stanovisku nigérijského SEC. Rovnako v ňom nachádza aj to, že všetky nové digitálne meny budú musieť byť schválené touto inštitúciou. Cieľom týchto opatrení však nemá byť akékoľvek zastavenie alebo obmedzenie kryptomien. Práve naopak.

„Cieľom našich regulácii nie je spomalenie inovácie alebo zastavenie technologického rastu, ale vytvorenie štandardov, ktoré budú podporovať etické praktiky a v konečnom dôsledku spravia trh férovejším a efektívnejším.“

Ide o pozitívnu správu pre kryptomeny?

Regulovanie kryptomien sa väčšinou nestretáva s pochopením zarytých kryptomenových fanúšikov. Tí vnímajú regulovanie kryptomien ako krok späť alebo iba pokus spraviť z kryptomien centralizovaný finančný systém, ktorý sa nebude nijako líšiť od toho aktuálneho. Z tohto pohľadu sa tak určite nedá hovoriť o dobrej správe pre zarytých kryptomenových fanúšikov.

Prečítajte si tiež aj tento článok: IRS zaplatí 625 000 dolárov tomu, kto hackne Monero

Na druhú stranu sa treba triezvejšie pozrieť na to, čo sa nigérijský SEC snaží docieliť. Z ich návrhu totižto kryptomeny v Nigérii nezasiahne tak výrazne, že by to malo ovplyvniť celý sektor. Tento návrh má iba regulovať kryptomenové projekty a vybudovať pre nich infraštruktúru, ktorá by zastrešovala všetky projekty z tohto sektora pod jednu inštitúciu tak, aby mohli efektívne fungovať.

Kde je pravda sa dozvieme až časom a konkrétnymi príkladmi toho, ako ku kryptomenovým projektom bude naozaj SEC pristupovať. Pozitívom je však minimálne to, že inštitúca SEC, ktorá sa o kryptomenách vyjadruje sporadicky a aj to väčšinou negatívne, takto razantne zmenila postoj. Navyše, kryptomeny sú v najľudnatejšej krajine Afriky v rozkvete a tak by Nigéria ublížila iba sama sebe, ak by sa tento sektor snažila nejako výrazne obmedziť.

Navyše, v porovanní s tým, aké regulácie sa snaží vydať napríklad India, je vstup SEC do kryptomenového trhu iba slabým odvarom. Podľa dnešných najnovších vyjadrení totižto India plánuje úplne zakázať obchodovanie kryptomien vrámci svojho územia. Tento krok by bol určite oveľa väčším zásahom do kryptomien, ako regulácie v podaní nigérijského SEC.

Ako sa pozeráte na tento návrh vy? Myslíte si, že by kryptomeny mali ostať neregulované alebo môže byť takáto infraštruktúra, akú SEC navrhuje, pre kryptomeny len prospešná. O svoje myšlienky a nápady sa neváhajte podeliť v sekcii komentárov alebo na našich sociálnych médiach.

Zdroje: https://cointelegraph.com/, https://www.coindesk.com/, https://www.theblockcrypto.com/,

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart