Nemecká štátna banka nazýva Bitcoin mimoriadne tvrdým druhom peňazí.

Minulý mesiac nemecká štátna banka Bayerische Landesbank, známa tiež ako Bayern LB, uverejnila správu, v ktorej sa zaoberá bitcoinovým stock-to-flow pomerom. Autori dospeli k záveru, že Bitcoin je „navrhnutý ako veľmi tvrdý druh peňazí“.

Stock-to-flow: Bitcoin vs. zlato

Zdá sa, že autori z BayernLB sa spoliehali na model stock-to-flow, ktorý predtým navrhol používateľ Twitteru PlanB v tomto článku.

Pre tých, ktorí s týmto ukazovateľom nie sú oboznámení, stock-to-flow pomer znamená pomer zásoby komodity alebo aktíva a ročnej produkcie. Poukazuje na vzácnosť komodity. Inými slovami ukazuje počet rokov, potrebných na dosiahnutie súčasnej ponuky alebo zásoby, vzhľadom na súčasnú mieru výroby. Zlato sa považuje za komoditu s najvyšším stock-to-flow pomerom na úrovni 62. Bitcoin sa však stane ešte vzácnejším ako zlato, čo môže byť z dlhodobého hľadiska býčím indikátorom a po budúcoročnom halvingu bude mať tento pomer hodnotu približne 50.

Autori napriek tomu odporúčajú postupovať opatrne pri vytváraní predpovedí na základe tohto modelu. V správe sa uvádza, že aj najlepší štatistický model môže významne zlyhať pri predvídaní budúcnosti. Okrem toho predstavuje najbližší halving Bitcoinu, ktorý bude budúci rok, pre model výzvu.

Zlato nedávno ťažilo z agresívnych plánov uvoľňovania centrálnych bánk. Začiatkom septembra cena zlata dosiahla najvyššiu úroveň za približne päť rokov. Vzácny kov, ktorý funguje ako safe-haven aktívum, si užíva býčieho trhu už mesiace, aj pretože má vysoký stock-to-flow pomer.

Aj keď Bitcoin mal svoj najhorší mesiac od novembra 2018, najväčšia digitálna mena podľa trhového stropu by mala byť schopná dosiahnuť podobnú stock-to-flow hodnotu, ako má teraz zlato. V skutočnosti bude Bitcoin vzácnejší ako tento kov, uvádza sa v správe.

Vzácnosť BTC je býčím znakom

BayernLB vidí silnú koreláciu medzi cenou Bitcoinu a jeho stock-to-flow pomerom. Autori sa nechali inšpirovať používateľom Twitteru PlanB, ktorý pomocou rovnakého modelu odhadol, že trhová hranica tohto coinu sa po roku 2028 blíži k 100 biliónom dolárov.

Toto číslo je v súčasnosti menej realistické, keďže 100 biliónov dolárov prevyšuje súčasnú hodnotu všetkých fiat mien dokopy. Určite však existuje korelácia medzi dynamikou stock-to-flow pomeru nejakého aktíva a jeho cenou.

Report banky si môžete prečítať tu.

Zdroj :https://bitcoinist.com/german-state-owned-bank-calls-bitcoin-ultra-hard-type-of-money/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart