NEM oslavuje 4 roky, ako darček dostal nový roadmap

NEM mainnet bol spustený 29.3.2015. Je len málo Blockchain platforiem, ktoré sa môžu pýšiť bezchybnou funkčnosťou za obdobie štyroch rokov. NEM je jedna z nich. 

O bezchybnej funkčnosti sa nanešťastie nedá hovoriť pri NEM foundation, nadácii vytvorenej na propagovanie a podporu NEM. Komunita jej vytýkala hlavne nízku transparentnosť a vysoké výdavky. 

Po úspešných voľbách, ktoré sa konali v decembri 2018 sa do NEM foundation dostalo nové vedenie a s ním aj nový prístup. Finančné ťažkosti, v ktorých sa vedenie ocitlo hneď na začiatku sa mu podarilo zažehnať novou finančnou podporou od NEM komunity. 

NEM vízia a roadmap 

Alexandra Tinsman, nová prezidentka nadácie sľúbila vydanie roadmapu v prvom kvartáli 2019. To sa jej aj podarilo a NEM dostal na svoje štvrté narodeniny pekný darček: plán vývoja druhej verzie NEM pod názvom Catapult na roky 2019 a 2020. Viac o Catapulte nájdete tu. 

Ide o dôležitú novinku preto, lebo sa jedná o vôbec prvý verejný roadmap. Tu je prehľad najdôležitejších míľnikov: 

Q2 2019 

NEM Catapult vývojárske centrum, kde nájdeme všetky informácie na jednom mieste – vrátane vývojárskych nástrojov, dokumentácie, tutoriálov a vzorových aplikácií. 

NEM Catapult SDK.  Budú aktualizované vývojárske balíčky v jazykoch Typescript a Java. Pribudnú aj štyri nové v programátorských jazykoch PHP, Swift, Python a Unity. 

NEM Catapult TestnetCatapult testnet je už funkčný, ale v najbližších troch mesiacoch bude aktualizovaný na štvrtý update s názvom Dragon. Súčasťou bude aj experimentálna peňaženka a faucet, ktorý bude rozdávať mince na  testovanie. 

Block explorer a Network explorerpomocou ktorých bude možné vo webovom prehliadači vyhľadať všetky transakcie, ktoré boli uložené do blockchainu. 

Q3 2019 

Mobilná a PC peňaženka. PC peňaženka by mala podporovať nielen posielanie a prijímanie kryptomeny XEM, ale aj ostatných kryptomien postavených na NEM Catapult Blockchain. Nebudú chýbať ďalšie funkcie ako harvestovanie, agregátne transakcie, metadáta a iné. 

Lightning network (proof of concept). V treťom kvartáli ešte nebude možné využívať NEM lightning network, len bude vytvorený koncept o jeho funkčnosti. 

Cross-chain swap s BTC a ETH. Bude demonštrovaná kompatibilita s BTC a ETH blockchainami. Cross-chain swap umožní dvom stranám vymeniť si naraz kryptomenu na NEM sieti a v tom istom čase aj Bitcoin alebo Ether. 

Piaty update pod názvom Elephant V tejto aktualizácii bude predstavený nový konsenzus algoritmus POS+, ktorý je rýchlejší ako existujúci POI algoritmus. 

Koniec Q3 alebo začiatok Q4 2019 

NEM Catapult bude preklopený na mainnet a bude 100% opensource. 

Account Propertiesna svoj osobný účet bude možné nastaviť whitelist a blacklist, takže bude možnosť prijímať alebo odmietať transakcie od preddefinovaných účtov. 

Zmena poplatkov za transakcie. Poplatky už nebudú mať danú fixnú minimálnu a maximálnu hodnotu 

Q4 2019 

Aktualizácia PC peňaženky, na ktorej bude vstavaná zmenáreň kryptomien a obchod s aplikáciami.

Podpora pre Security Token OfferingNa NEM Catapult bude možné vytvoriť si vlastný Security Token, ktorý bude spĺňať všetky právne štandardy. 

Aplikácia umožňujúca cross-chain swap a ďalšie aplikácie.

Rok 2020

V roku 2020 budú dodané funkcie na podporu Internet of Things. Tiež vznikne podpora pre Stable coiny a IPFS – protokol na zdieľanie súborov, ktoré sú registrované na Blockchain.

Matúš Rajský

Poistný matematik, NEM blockchain fanúšik a ICO analytik.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart