Nastane masové prijatie kryptomien už v roku 2019?

V januári 2019 bude technológia blockchain oslavovať 10 rokov. Odvtedy sa objavilo viac ako 1600 kryptomien a obrovske množstvo blockchain projektov. Zásadná otázka kedy sa dosiahne masové prijatie tejto technológie a kryptomien stale ostáva. Čo všetko je potrebné urobiť aby to bolo už v roku  2019?

Iba špekulatívne investície?

Najmä kvôli propagácii investičných správ, ktoré sa objavujú každý deň v digitálnom svete sú kryptomeny stále považované za špekulatívnu investíciu.

,,Existuje nedostatok prípadov využitia krytomien odhliadnuc od špekulácií,” vyjadril sa zakladateľ spoločnosti Zerion, Evgeny Yurtaev. Zdá sa, že väčšina investorov stále hľadá ďalší Bitcoin alebo Ethereum, ako majetok, ktorého cena sa dramaticky zvýši. Aby kryptomeny získali masové osvojenie, špekulácie musia dať prednosť skutočnej užitočnosti a blockchain projekty musia byť používané každý deň.

DApps sa musia stať mainstreamom

Zataľ čo Bitcoin priniesol revolúciu v platobnej oblasti, spoločnosť Ethereum odhalila neobmedzený potenciál blockchainu. Developeri na Ethereovom blockchaine vytváraju riešenia pre rozličné oblasti života pomocou decentralizovaných aplikácií (DApps), ktorým je v súčastnosti už okolo 1 565.

DApps drží kľúč k rozšírenému prijatiu kryptomien, ktorý je ďaleko od oblasti platieb. Schopnosť komunikovať s kryptomenami počas používania smartphonov a desktopových aplikácií môže priniesť digitálnym menám popredné miesto v spoločenskom vedomí. DApps to však majú náročné, lebo musia priniesť skvelý servis, novú pridanú hodnotu, alebo vylepšenie aby si ich ľudia vybrali namiesto klasických aplikácii.

Pri komentovaní stavu DAPPS v roku 2019, Carl Bennetts zo Status.im uviedol:

,,Uvidíme viac vývojárov a dizajnérov, ktorí sa zameriavajú na vytváranie jednoduchších a známych užívateľských skúseností v decentralizovaných aplikáciách. Je to niečo čo sme očakávali aj od aplikácií, ktoré používame teraz.”

Spracovanie platby

Prvou oblasťou prijatia blockchain technológie bola oblasť platieb. V roku 2017 došlo k vzniku vysokých poplatkov a pomalých transakčných časov v Bitcoinovom blockchaine. Ak nedochádza k výraznemu ušetreniu času a financií pri transakciách tak prečo by nahrádzali tradičný bankový systém? V roku 2018 sa zdá, že situácia sa ustálila, keďže na Bitcoinové transakcie potrebujeme menej času.

Pri komentovaní tohto pozitívneho vývoja povedal Yoav Dror z PumaPay:

,,Až donedávna boli hlavnou výzvou na spracovanie transakcií kryptomien čas a náklady. V prípade  Bitcoinu sa transakčná doba okolo 1 hodiny a výrazné poplatky stali nevhodnými pre denné platby. Avšak v roku 2018 vidíme viacero prípadov, ktoré dokazujú, že kryptomenové platby môžu byť v skutočnosti rýchle, lacné a vhodné pre každodenné transakcie.”

Škálovateľnosť blockchainu

Verejné blockchainy ako je Bitcoin a Ethereum musia zvýšiť svoju škálovateľnosť ak chcú uspieť. Nestačí aby vedeli spracovať päť až desať transakcií za sekundu. Musia sa dostať na úroveň stoviek transakcii za sekundu ak chcú byť konkurencie schopné.

Práve škálovateľnosť a reálne využívanie sú faktory, ktoré ovplyvňujú nárast záujmu o blockchain a jeho plné prijatie z dlhodobého hľadiska. Podľa Yurtaev-a to však nie je niečo čo sa podarí vyriešiť už v roku 2019.

Záver

Bude rok 2019 zlomový pre absolútne prijatie kryptomien do každodenného života? Je to dosť nepravdepodobné bez toho aby nastali zásadné zmeny v oblastiach spomenutých vyššie už počas prebiehajúceho roka. Krypto odvetvie je ešte stále zaplnené množstvom projektov, ktoré majú obmedzenú ekonomickú životaschopnosť. Avšak, 2019 môže signalizovať začiatok kryptomenového prebudenia, ako to uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Wave, Alexander Ivanov:

,,Rok 2019 bude určite začiatok masového osvojenia kryptomien, aj keď ešte treba urobiť oveľa viac- spojiť bez strachu tradičné bankovníctvo a krypto svet.”

1

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart