Náš tím

AKO TO ZAČALO...

header

Každý príbeh má svoj začiatok a inak to nie je ani v tomto prípade. Moje meno je Dávid Kokavec a chcem vám predstaviť seba a príbeh značky Kryptotrejder.sk. Ani zďaleka však nebudem hovoriť len o sebe, pretože tento projekt nie je o jednom človeku, ale o tíme ľudí, ktorí tvoria jeho podstatu a nebyť ich, existoval by len ťažko.

Ja som ten, ktorý dal značke Kryptotrejder prvú myšlienku a premenil v tom čase, nie tak bežnú záľubu o kryptomeny na dnes fungujúci projekt, na ktorý sme spolu s mojím tímom právom hrdí. Vzdelávame ľudí v oblasti kryptomien a ponúkame im komplexné poradenstvo. Mimo toho spomeniem aj ďalší smer, v ktorom sa aktívne angažujem. Vediem najväčší rapový portál na Slovensku – Generaciarapu.sk a lifestyle magazín ZdolaHore.sk. Som tiež absolventom Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Medzi moje najväčšie záľuby patrí práve práca s ľuďmi, realizácia projektov a budovanie úspešných tímov, spoznávanie sveta, lyžovanie a sebarozvoj prostredníctvom nadobúdania nových poznatkov a vedomostí z rôznych oblastí.

KROK PO KROKU

Hoci som nebol od narodenia obchodníkom, hneď so svojím prvým krokom, už keď som mal šesť rokov, s mladším bratom sme si medzi sebou vymieňali kartičky a hrali sa, že sú to peniaze. No a tiahlo sa to so mnou ďalej. Divne vám možno bude znieť, že keď som si ako dieťa postavil v snehu iglu, uskladňoval so v ňom cencúle, ktoré boli, prekvapivo, akože peniaze. Detské časy, krásne spomienky ostali, roky pribúdali.

Do kontaktu s reálnym obchodovaním som prišiel asi vo veku 14 – 15 rokov, keď som rodine a známym pomáhal v predaji používaných telefónov. Jednoducho, telefón už nepoužívali, obstarali si nový a ja som ten starý speňažil. V tom období to pre mňa bolo slušné vreckové. A tu len z diaľky nadviažem na myšlienku Kryptotrejderu, preskočím niekoľko rokov a dostávam sa k môjmu štúdiu na právnickej fakulte. V tom období som už rozbiehal lifestyle portál ZdolaHore a rapový portál Generácia Rapu, ktoré dosahovali návštevnosť až 150 000 ľudí mesačne.

PLÁN TO NEBOL

Zaujímavou školou som si prešiel koncom roka 2015, kedy ma známy oslovil s možnosťou investície do kryptomien. Vtedy sa jednalo o neslávne známy projekt Onecoin, ktorý bol založený na podvodnej ponziho schéme. I keď to bola v istom zmysle slova zlá škola, vďaka Onecoinu som sa ku kryptomenám priblížil viac a začal sa zaujímať o Bitcoin, ktorý s Onecoinom často porovnávali. Za jeho nevýhodu považovali fakt, že bol príliš drahý, pretože stál vtedy 300 dolárov a Onecoin mala čakať svetlejšia budúcnosť. Nestalo sa.

Na podvod som však nenaletel a ešte v decembri v roku 2015 som si založil svoju krypto-peňaženku cez Coinbase. Vtedy som sa stretol s Marekom (naším trejderom) a trocha viac sme sa ponorili do sveta kryptomien. Prvý nákup Bitcoinu sme uskutočnili vo februári 2016 a boli sme veľmi opatrní. Surfovali sme po zahraničných weboch a hľadali informácie o všetkom, čo súviselo s Bitcoinom a kryptomenami. Zároveň sme si svoje poznatky pri posedeniach na káve vymieňali.

Kúpili sme Bitcoin, bolo to špecifické, no úprimne, nemohli sme tušiť do čoho ideme a vlastne sme nevedeli ani to, čo to kupujeme. Bolo to niečo nové a bolo to po prvý raz, takže tieto pocity boli prirodzené. Či si zakladáte účet na burze, zrealizujete prvý obchod, vytvoríte peňaženku – je to niečo nové a tieto pocity sme zažívali aj my s Marekom. Aby však bolo jasné, o projekte Kryptotrejder nebolo ešte ani chýru, ani slychu.

EXISTUJÚ NÁHODY ?

Neviem či na náhody veríte, ak nie, tak hovorme o nejakom znamení. Marek v marci 2016 objavil Ethereum (ETH). Musíte chápať, že v roku 2016 ste v Coinbase peňaženke nenašli nič iné ako Bitcoin. Nakupovať Ethereum? Španielska dedina, museli sme sa teda učiť. Zistili sme, že Coinbase má vlastnú burzu – GDAX (dnes Coinbase PRO) a tam sa Ethereum dalo nakupovať. Dočítali sme sa, že je možnosť, že sa Ethereum čoskoro objaví na Coinbase a špekulovalo sa o jeho sile a raste, pretože vtedy malo ETH hodnotu okolo 10 dolárov.

ETHEREUM VITAJ! PODARILO SA!

Hoci sa o kryptomenách v našom okolí hovorilo stále málo, my sme si k nim našli cestu a o tomto neznámom odvetví sme začali rozširovať povedomie aj v našom užšom okruhu. Začali sme registrovať, že v našich končinách začínajú vznikať rôzne podvodné projekty, ako Lara či Recyklix, kde vám mali posielať mzdu v Bitcoine. Veľa začiatočníkov naletelo, čo bola živná pôda pre šarlatánov a kryptomenám to len uškodilo.

PREKÁŽKY A POCHYBNOSTI

Sme ľudia a je pochopiteľné, že nami v istom období lomcovali viac alebo menej emócie. Ethereum začalo rásť a v júni 2016 nám na účte svietili zelené čísla + 100 %. Radosť však vystriedalo sklamanie a hnev, pretože hackeri hackli Coinbase a ETH následne spadlo na nižšiu sumu, než za akú sme ho pôvodne kupovali. „Čo to má do čerta znamenať?“ Asi takto nejak a možno aj s väčšou dávkou vulgarizmov sme reagovali. Profit bol preč, naša trpezlivosť tiež a kryptomeny sme vymenili za Fiat.

VNUTORNÝ HLAS - SPÄŤ V HRE

Nostalgia k marcu 2017. Zimomriavky a stres... Schyľovalo sa k akcii Rap Squad, kde sme boli v rámci nášho projektu partnermi podujatia. Tri hodiny pred začiatkom som sedel na posteli a čítal si články o burze Poloniex. Aby som vás uviedol do obrazu, dlhšie som mal v hľadáčiku kryptomeny Ripple a Litecoin. Aj po zlej skúsenosti som na kryptomeny nezanevrel. Čítal som články o tom, ako Ripple spolupracuje s 15 bankami po celom svete, napríklad aj s UniCredit Bank. Celkom hodnoverné. Začal som sa zamýšľať nad budúcnosťou platieb a infláciou, bol som fascinovaný.

Vnútorný hlas rozhodol a bez ohľadu na cenu Bitcoinu som si povedal, že musím konať, aby som si o pár rokov nebúchal hlavu o múr, že som mal tú možnosť priamo pred očami a neskúsil som to. Chcel som urobiť maximum preto, aby som na seba nebol o pár rokov nahnevaný, že som tú možnosť nevyužil. Koniec koncov – na konci života budeme viac ľutovať veci, čo sme nespravili ako tie čo sme spravili.

BITCOIN, ETHEREUM, XRP, LITECOIN – NÁKUPY

A stále to bolo v ten večer. Tri hodiny pred náročnou akciou som sa naučil pracovať s burzou Poloniex. Mal som trocha náskok, pretože som už, čo to o kryptotrhu vedel. Priateľka Veronika ma už vyobliekaná volala, že musíme ísť, nesmieme meškať.

Ten nákup by zrejme počkal, ale možno nie a možno áno, a to bolo riziko, ktoré som podstúpiť nehodlal. Teraz viem, že to, čo sa stalo o týždeň s Ripple a ETH bolo magické a epické zároveň. Pozrel som sa na zostatok Ripple a z ceny 0,005 dolára sa skokovo dostalo na 0,02 dolára. Z pol centa na dva centy. Zázrak? Náhoda? Na tom nezáleží, veď ide o centy. Alebo aj nie?

S nadšením som oslovil znova Mareka, aby sa ku kryptomenám vrátil a nakúpil, aj keď drahšie. Ethereum za 30 dolárov a XRP za dva centy neboli tak drastické položky a dalo sa to prežiť. A keď sa na to človek pozerá dnes...Nemohli sme vedieť, čo sa bude diať ďalej. Čo sme mali? Vieru.

Vtedy odštartovala obrovská vlna a kryptomeny chceli ľudia nakupovať. Naši známi, priatelia, ale aj náhodní ľudia nám písali, aby sme im pomohli so založením peňaženky alebo ich trocha zasvätili do tajov burzy. Času bolo dosť a nezištne sme známym pomohli.

KRYPTOTREJDER ODŠTARTOVAL SVOJU GENÉZU

Ľudí bolo viac a viac a cez aplikáciu Telegram sme založili skupinu Kryptotrejder. Jednoduchý chat, kde sme si vymieňali postrehy, poznatky a pomáhali známym. Zrazu nás v skupine bolo 60 a nebolo možné, aby sme sa každému venovali individuálne a toto bola v našich očiach schodná cesta.

Telegram sme si obľúbili a založili sme si kanál KRYPTO SK/CZ Predictions, čo bol pôvodný názov kanálu. Netušili sme, že neskôr bude Kryptotrejder tým názvom, ktorý bude reprezentovať tento projekt. Kryptomeny a obchodovanie sme spojili do jedného slova a názov sme teda mierne poslovenčili, pretože sme chceli vytvoriť projekt primárne pre Slovákov.

V počiatkoch nám Majo Vrbiniak pomohol technicky naprogramovať webovú stránku a posunul nám redaktorov, ktorí začali prekladať zahraničný obsah.

Ja som spracovával návody pre ľudí, aby som im kryptosvet viac priblížil a aby sa im nezdal tak vzdialený. Celý obsah bol v tom období dostupný zadarmo a záujem začal narastať. Rozhodli sme sa pre prvé platené, skupinové konzultácie pre maximálne osem ľudí. Marek sa venoval tradingu, grafom a analýzam. Ja som sa venoval začiatočníkom.

Do našej skupiny sme začali pridávať grafy a analýzy kryptotrhu, kryptomenám sa darilo a v roku 2017 bola väčšina klientov spokojných.

ČAS EXPANDOVAŤ – SK/CZ

Vznik VIP skupiny sa datuje na 14. október 2017. Stále sme študovali a projekt nám hltal množstvo času. Pochopili sme, že náš čas je investíciou a založili sme platenú službu, ktorá by nám pokryla náklady a vynaložený čas. Ten deň si pamätám presne, keď sme spolu s mojou priateľkou (dnes aj asistentkou v projekte pre objednávky a komunikáciu so zákazníkmi) sme si začali viesť zoznam našich prvých členov.

Ja som mal nápady a priateľka to rada zaznamenala. Hneď v prvý deň sa prihlásilo vyše 80 ľudí a začali sme vytvárať systém, kde sme publikovali pravidelne príspevky. Nevyhli sme sa však komplikáciám a mali sme v istých veciach trocha neporiadok a zmätok.

V decembri 2017 sme organizovali prednášky po celom Slovensku a tešili sme sa z veľkého záujmu. V Prešove na jednej z týchto prednášok sa objavila Zuzka. Dovtedy sme ju nepoznali, no poriadne nás preverila, pretože z hľadiska z jej úst prichádzali naozaj trefné otázky. Bolo nám to sympatické a po prednáške sme ju oslovili. Náš projekt začal naberať smer. Zuzka sa stala projektovou manažérkou a pomohla nám veci zorganizovať. Starala sa aj o webovú stránku, nahadzovanie produktov a organizovanie pravidelných hovorov. Pokojne ju môžem označiť za akúsi mamu projektu.

Zriadili sme si v Košiciach kanceláriu a pomáhala nám v organizovaná vecí, čo náš projekt výrazne posunulo a vďačíme jej za to dodnes. V prvej polovici roku 2018 sme začali viac klásť dôraz na vzdelávanie, tím sa rozrastal a začali sme pre komunitu tvoriť video-kurzy pre začiatočníkov i pokročilých traderov.

ZRAZU PRIŠIEL PÁD

Každý si určite pamätá pád Bitcoinu. Ten síce neznamenal nevyhnutne katastrofu, ale to v tom čase ešte nikto netušil, že pred nami je dvojročný medvedí trend. Veľa ľudí postupne na kryptomeny zanevrelo. Klienti odchádzali a kanceláriu zriadenú v Košiciach sme zatvorili. Zmenšil sa i tím, pretože projekt si na seba nedokázal toľko zarobiť. Nemali sme redaktorov a všetko sme riešili svojpomocne.

Fungovať sme začali len v online priestore a pracovali sme v núdzovom režime. Bolo to náročné, no nechceli sme poľaviť aj keď nás tento medvedí trend poriadne demotivoval, našim klientom sme stále dávali nádej, ktorá bola aj niekde hlboko v nás.

PRÍDE ZÁZRAK?

Celý rok 2018 a 2019 sme pracovali na obsahu pre komunitu. Nadbehli sme si, vytvárali sme fundamentálne a detailné analýzy, skúmali zahraničné projekty a šli sme viac do hĺbky. Predplatili sme si kvalitné zdroje obsahu a informácie posúvali našim členom. Realizovali sme webináre a online školenia, čo ľudia viac a viac oceňovali.

Medvedí trend trval a nám neostávalo nič iné len veriť. Udržali sme si zhruba 150 členov, a to bol náš hnací motor.

PRIŠIEL...?

Dnes už viem, že to nebol zázrak, ale naša vytrvalosť, trpezlivosť a tvrdá práca, ktorá nás zdobila aj v období, keď sa nám nedarilo. Karta sa konečne obrátila. V roku 2019 sa naskytli ďalšie príležitosti. Záujem o kryptomeny stúpol a nás si začali volať firmy na súkromné školenia. Na školenie o kryptomenách nás pozvala dokonca aj spoločnosť DELL, kde som osobne prednášal o Bitcoine a zapojil sa do panelovej diskusie so zaujímavými témami.

Zahájili sme spoluprácu s tradingovou spoločnosťou NAGA, ktorá sídli na Cypre, kde som osobne absolvoval aj pracovnú návštevu. Spojili sme sily a začali sme spolupracovať so všetkými SK/CZ magazínmi, ktoré sa venujú kryptomenám. Nadviazali sme spoluprácu so zmenárňou Kryptotop. Stáli sme pri zrode kryptomeny a boli svedkami toho, ako to funguje. Od využitia utility tokenov až po security tokeny.

Spustili sme kanál o dennom tradingu a k trejderovi Marekovi sa pridal aj trejder Roman, ktorý svojím prístupom a aktivitou dodal projektu novú dimenziu.

K dnešému dňu máme za sebou viac ako 200 víkendových video-analýz a vytvorili sme pravidelný newsletter, ktorý každú stredu a cez víkend informuje našich klientov o novinkách a správach zo sveta kryptomien.

Spracúvame reporty trhu pre našich členov, poznatky a skúsenosti sme nazbierali aj vďaka návštevám rôznych zahraničných konferencií o kryptomenách.

UVEDOMENIE SI PODSTATY NAŠEJ CESTY

Videli ste v tomto príbehu úspech. Videli ste v ňom aj pády. Stále sme len na začiatku našej cesty, a to aj napriek tomu, že sme si už niečo zažili. Nebyť vytrvalosti, zatvorili by sme oči pred všetkými príležitosťami, ktoré sa nám naskytli. Uvedomili sme si, že bez projektu Kryptotrejder sme len poloviční, pretože sa stal našou vášňou. Veď, ak je niečo vaším hobby, nemôžete to znenávidieť.

Robili by sme to zadarmo? Áno, ak by nám Kryptotrejder nezarábal vieme, že by sme ho nenechali zapadnúť prachom. Prešli sme si ťažkými obdobiami, kedy sme o prosperite hovoriť nemohli, no dokázali sme si pomôcť tradingom a úspešným obchodovaním.

Naším cieľom sa stalo zdieľanie vedomostí a informácií, ktoré posúvame našej komunite. Kryptomeny sa už dnes stávajú súčasťou našich životov a kávu si za Bitcoin kúpite v Prešove či v Prahe. Kryptomenami zaplatíte apartmán v Dubaji a nakúpite vďaka nim aj na Alze.

Ak čítate tieto riadky, máte možno pocit, že je to happy end. Spomeňte si na riadky vyššie a na neúspechy a prekážky, ktoré nás neobišli. Úspešný sa však stane práve ten, kto tieto prekážky zdolá, nevzdá sa, poučí sa a premení ich na skúsenostti, ktoré ho posunú vpred.

Ľudia zahodia svoje sny, pretože sa ich boja a zdajú sa im nedosiahnuteľné. Majú strach z toho, čo si o nich budú myslieť ostatní. Či sme sa nebáli aj my? Ale áno, no rozhodli sme sa metaforicky skočiť z útesu tak vysokého, že sme sa za ten čas pádu naučili lietať.

Chcem, aby ste vedeli, že každý môže dosiahnuť to, po čom túži. Zázraky? Náhody? Dejú sa, ale aby to tak bolo, musíte tomu veriť a ísť im naproti. Nič sa nedeje bez toho, aby vás hnala spaľujúca túžba, vaše plány, sny a pozitívne myšlienky, ktoré vo vás budujú dôveru vo vašu cestu.

Vítame vás v našom projekte Kryptotrejder, ktorý pre vás, pevne verím, bude prínosom. Životný príbeh nezačína slovami, kde sa piesok lial a voda sypala, náš príbeh je postavený na skutočne odhodlaných ľuďoch a ak vám náš projekt len z časti pomôže posunúť sa vpred, jeho podstata bola naplnená.

S úctou a rešpektom,

Mgr. Dávid Kokavec

Zakladateľ projektu

Kontakt

Máte nejakú otázku? Spýtajte sa nás a čoskoro sa vám ozveme.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.

Update cookies preferences