Národné kryptomeny: potrebujeme ich?

V roku 2017 sme videli nárast regulačných opatrení voči kryptomenám, no napriek tomu sme mohli pozorovať aj určité prijatie. Japonsko ponechal Bitcoin ako zákonné platidlo. Zimbabwe konvertovalo časť svojich aktív do BTC a Malta, či Švajčiarsko prichystalo pevnú pôdu pre blockchain startupy.

Národné “kryptomeny”

Niektoré krajiny namiesto toho, aby zakázali kryptomeny, začali vytvárať svoje vlastné. Švédsko pracuje na e-krona. Venezuela má svoje Petro. Poľsko a Estónsko hľadajú podnikateľské možnosti pomocou dPLN a estocoin. Rusko zvažuje vlastný cryptorubeľ.

Na druhú stranu existuje významný rozdiel medzi digitálnou hotovosťou a kryptomenou. Prvý z nich je tradičné financovanie centrálnou bankou, ale v elektronickom médiu. Aby mena mohla dosiahnuť status „krypto“ musí splniť ešte niekoľko kritérií:

1. Kryptografia: Znamená nie len to, že mena je šifrovaná z bezpečnostných dôvodov, ale je naprogramovaná ako nemenná. Kedže neexistuje centrálny bod, nikto nie je schopný vykonať zmeny v databáze.

2. Decentralizácia: Nikto nekontrouje danú kryptomenu. Tam, kde má digitálna mena jeden, alebo viac centralizovaných serverov sa kryptomeny spoliehajú na geograficky rozšírenú sieť uzlov, ktoré udržujú sieť transakcií. Takáto decentralizácia vytvára imunito voči hackerom.

3. Finálny počet vydaných kryptomien, alebo kontrolované množstvo: Toto je narážka na fiat meny, ktoré nie sú ničím kryté a nemajú žiadne limit. Tokeny nie je možné vytvárať podľa vlastného uváženia, na rozdiel od systému riadeného vládou, ktorá si vytlačí bankovky vždy keď je treba. Tento bod porušujú aj niektoré kryptomeny za čo sú ostro kritizované.

4. Anonymita: Zvyčajne si myslíme, že všetky informácie digitálnych peňazí máme pod kontrolou. Takéto súkromie je však zavádzajúce, pretože vlády a banky môžu vidieť do našich bankových účtov a sledovať ich pohyby. S kryptomenami je to iné. Síce je možné vidieť históriu transakcií medzi účtami, identita nie je známa.

5. Otvorenosť: Do kryptomien sa môže ktokoľvek slobodne pripojiť. Rôzne potvrdenia totožnosti, alebo bankový účet v tomto prípade nie je potrebný.

Záver

Takže aj napriek niektorým vydareniam to nevyzerá tak, že akýkoľvek štát dokáže vytvoriť skutočnú kryptomenu. Musel by sa vzdať kontroly nad mnohými údajmi, ktoré má rád pod dohľadom.

Namiesto toho sa krajiny radšej snažia o vytvorenie digitálnej hotovosti s cieľom znížiť počet bankoviek a tiež nákladov s nimi spojených. V dôsledku toho môžeme byť svadkami nových open-source riešení a nepretržitých ivnestícií do blockchain technológie, ktorá bude viesť k lepšej infraštruktúre a väčšej transparentnosti.

1

Upozornenie: Tento článok je subjektívnym názorom autora na danú kryptomenu na základe zhromaždenia viacerých zdrojov a informácií. Neposkytujeme finančné, ani investičné poradenstvo. Každý človek obchoduje s vlastným kapitálom a podľa vlastného uváženia.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart