Najväčšie problémy a výzvy DeFi do budúcna

DeFi bublina, rast alebo horúčka, nazvite si to ako len chcete, je určite najzaujímavejším sektorom v roku 2020 vrámci kryptomien. Iba za posledné 3 mesiace celý tento sektor narástol až 4-krát, kedže na začiatku mája bola hodnota celého DeFi sektoru iba 1 miliarda dolárov. Ku dnešnému dňu je už hodnota celého sektora viac ako 4 miliardy dolárov, pričom iba najväčší projekt v tomto sektore (MakerDAO), sa dostal so svojou trhovou kapitalizáciou nad 1 miliardu. Napriek tomu, že sa môže zdať, že sa tomuto sektoru extrémne darí, tak hneď niekoľko expertov a odborníkov z kryptomenového sektora začína poukazovať na problémy, ktoré môžu DeFi sektoru veľmi uškodiť.

Smart contract risk

Ak má niekto právo kritizovať DeFi alebo upozorňovať na ich slabiny, tak je to určite zakladateľ Ehterea, Vitalik Buterin. Je tak kvôli tomu, že viac ako 90% všetkých projektov je postavených na platforme Etherea. A práve Vitalik Buterin upozornil na to, že najväčšou hrozbou pre DeFi sektor je „smart contract risk.“ Aspoň tak znelo jeho vyjadrenie v známom kryptomenovom podcaste Unchained.

V rozhovore s Laurou Shin, ktorá daný rozhovor viedla, Vitalik povedal, že ľudia si neuvedomujú problémy a hrozby spojené s DeFi sektorom. Tou najväčšou je podľa neho risk spojený so smart kontraktmi. Vitalik si pritom myslí, že ľudia tento risk vo veľkom prehliadajú a podceňujú.

Rovnako upriamil pozornosť aj na to, že čím vyššie sú zisky alebo sľubované úrokové miery, tým vyššia je aj šanca, že príde ku ich porušeniu. Vitalik Buterin dokonca tvrdí, že ani auditované spoločnosti a platformy v DeFi sektore nie sú zárukou toho, že nepríde ku porušeniu prísľubov alebo samotných smart kontraktov.

„DeFi je stále v poriadku, avšak nemôžeme sa tváriť, že je to miesto, kde by mali obyčajní ľudia vkladať svoje celoživotné úspory.“

Problémy s bezpečnosťou

Posledné vyjadrenie Vitalika Buterina je pritom spojené nielen so samotným smart contract riskom, ale takisto aj s bezpečnosťou daného sektora ako takého. To sme mohli vidieť za posledných pár týždňov hneď pri niekoľkých projektoch.

BZx flash loan exploit je prvým príkladom toho, ako je bezpečnosť v DeFi v spojení so smart contract riskom hrozbou pre sektor. Útočník si totižto iba z tohto exploitu odniesol viac ako 1 milión dolárov v kryptomenách. V júni sme napríklad zažili tiež chybu smart contract Bancoru alebo problémy s bezpečnosťou Balanceru.

Yield farming je neudržateľný

Yield farming ako forma zisku a úrokov v tomto sektore je už istý čas priamym lákadlom pre investorov a špekulantov, aby vstúpili do tohto sektoru. Vitalik Buterin to však vníma ako krátkodobú vec, ktorú platformy nebudú môcť z dlhodobého hľadiska udržať. Vitalik si dokonca myslí, že v dlhšom časovom horizonte sa všetky tieto úroky a úrokové miery dostanú takmer na nula percent.

Hrozba spojená s Bitcoinom a Ethereom

Len tento týždeň sme v kryptomenovom svete mohli sledovať veľmi zaujímavý rast Bitcoinu a iných popredných kryptomien. Ten však poukázal na ďalšiu slabinu DeFi sektoru a to je ich naviazanie na top kryptomeny, najmä na Bitcoin a Ethereum.

Prečítajte si tiež aj nasledujúci článok: Všetko čo musíte vedieť o včerajšom raste Bitcoinu

Práve v čase, kedy popredné kryptomeny rástli, množstvo projektov z DeFi sektoru malo problémy. Projekty ako YFI, LEND alebo KNC zažili okamžitý prepad až o 20% v dobe, kedy sa Bitcoin dostal nad 11 000 dolárov a Ethereum nad 300 dolárov.

Práve toto naviazanie na top kryptomeny môže v budúcnosti spôsobovať problémy, pretože Bitcoin a Ethereum môžu byť poriadne volatilné. Pokiaľ by tak DeFi projekty boli v akejsi nepriamej korelácii s Bitcoinom a Ethereom, pri najbližšom bullrune by sa mohol celý sektor dostať do problémov.

Zdroje: https://www.newsbtc.com/, https://cointelegraph.com/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart