Najväčšie krypto faily roku 2018

Začiatok roka 2018 bol pre kryptomeny divoký, pričom všetky tokeny zaznamenali výrazné straty a všeobecný záujem v tejto oblasti postupne klesal. Každopádne, máme tu niekoľko projektov, ktoré sa v prvom štvrťroku mimoriadne zhoršili.

  1. Verge (XVG) – spustenie Wraith protokolu

Hlavní vývojári Verge plánovali spustiť Wraight protokol na konci roku 2017, ale skutočného vydania sa dočkal až na začiatku januára tohto roka. Zatiaľ, čo fanúšikovia a špekulanti mali z Wraight veľké očakávania, väčšina z nich bola sklamaná z toho, čo vývojári navrhli. Wraight ponúka zaujímavú vlastnosť – voliteľné súkromie – snaha o poskytnutie anonymity je však otázna.

S týmto projektom tiež vyšlo najavo kontroverzné zistenie, že niektoré elementy z programátorského kódu Verge boli skopírované z projektu OpalCoin, ktorý spustil len 14 ročný vývojár kryptomien Whit Jack, taktiež zvaný „Bitcoin Kid“. Začiatkom januára zaznamenala spoločnosť Verge cenu takmer 1500 Satoshi, následne klesla o viac ako 70% proti Bitcoinu.

  1. VeChain (VEN) ban na Reddite

V snahe bojovať proti astroturfingu (nekalá marketingová praktika, ktorá spočíva v tom, že zadávateľ reklamy sa snaží vyvolať falošný dojem pozitívnej reakcie na danú službu, či tovar) a koordinovanej manipulácií s hlasmi, sa moderátori Redditu rozhodli zaviesť politiku pozastavenia a banovania tokenov zapojených do nekalých praktík na subreddite. Po tom, ako boli poskytnuté dôkazy o tom, že členovia tímu VeChain posúvali určite príspevky smerom nahor (upvote), spoločnosť dostala ban na mesiac február.

Jednalo sa o prvý ban vydaný na Reddite pre kryptomeny a zdá sa, že poslal silnú správu ostatným tímom, ktoré sa rozhodnú robiť podobné praktiky. Počas doby zákazu boli príspevky o VeChain vymazané. Zaujímavé je, že VEN si udržal cenu voči BTC počas celého februára, následne v priebehu prvého marcového týždňa zaznamenal výrazný pokles a to približne o 30% voči BTC.

  1. BITCONNEEEEEEECT (BCC)

Najkontroverznejší projekt v oblasti kryptomien zrušil svoj program „pôžičiek“, ktorý sľuboval denné vyplácanie dividend od spoločnosti Bitconnect Coin (BCC) v januári tohto roku. Cena okamžite klesla o 90% a naďalej klesá. BCC sa v súčasnosti obchoduje s 99% nižšou cenou, ako tomu bolo pred ukončením projektu.

Tím, ktorý stál za spoločnosťou Bitconnect, ako aj jeho hlavní zástancovia a influenceri tejto Ponzi schémy čelia v súčasnosti súdnemu jednaniu, ktoré dnes prevyšuje sumu 750 000 USD a stále rastie.

  1. Waltonchain (WTC) fiasko PR manažéra

Keď správca Twitter účtu Waltoncain zabudol prepnúť účty, keď pridával príspevok ako „víťaz“ Valentínskej súťaže, celá krypto komunita začala šalieť. Hoci sa ukázalo, že väčšina ostatných víťazov bola skutočná a pre každého výhercu bola rozdelená suma len 50  USD, dôsledky škandálu sú masívne. Cena WTC ihneď klesla o viac než 20% a v tomto smere pokračovala aj niekoľko ďalších dní.

Bohužiaľ, to nebol koniec. Dňa 6. marca sa podarilo spoločnosti WTC získať vyššiu cenu na trhu vďaka oznámeniu partnerstva s Čínskym korporátnym gigantom Alibaba. Po rozsiahlej diskusií v rámci komunity, či sa jedná o legitímne vyhlásenie, boli oficiálne oznámenia vymazané a nahradené tweetom, ktorý priniesol sklamanie. Druhý kontroverzný tweet v priebehu týždňa poslal token k zemi a stále pokračuje v špirále smerom dole.

  1. BitGrail hack

Talianska burza BitGail, jedna z popredných búrz pre obchodovanie s Nano, bola napadnutá hackermi, čo viedlo k odcudzeniu 17 miliónov NANO. Spoločnosť Bitgrail zastavila výbery a naliehala na tím Nano, aby vyhlásil fork tokenu a tým zmiernil hack. Bohužiaľ, CEO spoločnosti „The Bomber“ následne odmietol spoluprácu s vývojovým tímom Nano.

Po tom, čo sa objavili správy o hacku, cena Nano klesla o viac ako 50%. Okrem toho investori, ktorí držali tokeny na burze GitGrail zistili, že ich investície zmizli preč cez noc. Pre mnohých skorých investorov to znamenalo veľké straty. Vlastníci burzy BitGrail sa však v interakcií s komunitou zmohli len na urážky a trolling.

Zdroj: https://themerkle.com/top-5-crypto-fails-of-2018/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart